Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Glutatyon hususunun vücuda tesirleri nelerdir? Glutatyon unsuru hangi besinlerde bulunur?

Glutatyon hususunun vücuda tesirleri nelerdir? Glutatyon unsuru hangi besinlerde bulunur?

Vücuttaki muaf radikallerin seviyesini azaltarak organların işlevselliğini artıran glutatyon hususunu vücut doğal yolla üretir. Fakat yaş ilerledikçe bu unsurun üretimi azalır. Bu yüzden vücuda farklı yollarla alınır. Vücut performansını artıran glutatyon unsuru hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet glutatyon unsurunun vücuda tesirleri nelerdir? Glutatyon unsuru hangi besinlerde bulunur?

Vücudun kollajen üzere doğal yolla ürettiği hususlardan biri olan glutatyon devirle üretimi azalır. Çevresel faktörlerinde tesiri ile toksinlerin artıp glutatyonun külliyen azalmasına neden olur. Glutatyon azaldıkça vücuttaki birtakım mekanizmalarda bulunan hür radikalli unsurlar çoğalmaya başlar. Bu hususlarda vakitle başka organlara verir ve önemli illetlerin yaşanmasına sebep olur. En önemli boyutu ise kansere neden olabilir. Güçlü bir antioksidan hususu olan glutatyon, hücrelerin yenilenmesini destekler. Adeta vücudu muhafaza hizmeti olan glutatyon unsuru, demir emiliminin vücutta hakikat bir formda dağılmasını da sağlar. Devranla çeşitli sebeplerden ötürü ölen ya da önemli deforme olan hücrelerin birikmesini önler. Hücre yenilenme döngüsünün hızlanmasına taban hazırlar. Hücrelerin DNA sentezini ve gelişimini destekleyerek vücut içindeki hücrelerin asit nispetlerinin döngüsünü korur. Tabiattaki bütün canlıların olmazsa olmazı olan glutatyon hususu birebir devirde insan sıhhati açısından büyük bir değer taşır. Mütehassıslar glutatyon hususunun birtakım besinlerle alınması gerektiğini vurguluyor.

GLUTATYON EKSİKLİĞİ NEDİR?

Glutatyon hususu vücutta azaldıkça önemli illetlerin yaşanmasına taban hazırlar. Vücut hücreleri süratle yenilenmediğinden vücut fonksiyonları bozulur. Glutatyon hususu eksikliği en çokta süratli yaşlanmaya yol açar. Bu yüzden son yıllarda bu hususun alımı tanınan hale geldi. Münhasıran Hollywood yıldızları arasında artığından kısa devranda tüm yerkürede tasarrufu artmıştır. Glutatyon eksikliği birebir devirde çabuk yorulmaya yol açar. Eksiklik hudut hücrelerinin deforme olmasını sağlarken sindirim sistemini de zayıflatır. Böylelikle metabolizmayı olumsuz tesirler. 

GLUTATYON UNSURUNUN VÜCUDA TESIRLERI NELEDİR?

Glutatyon hususu gerilime neden olan hususların vücutta yok olmasını destekler.

Ayrıyeten karaciğerin vücuttan atması gereken yağ nispetinin vücutta depolanmasını önleyerek güce çevirir.

Vücudun bağışıklığının gücünü artırarak kanserli hücrelerin azalmasını sağlar.

Tıpkı devirde kimi besinlerle vücuda giren toksinleri idrar ya da dışkılama kanallarına göndererek, bunların nispetlerini azaltır. 

Mahsusen kemoterapi gören hastaların vücudunda bulunması gereken glutatyon unsuru bu tedavi sırasında vücuda giren ışınların hasar orantılarını sıfıra indirir.

Kandaki şeker nispetini düzenleyerek hem böbrek hem de şeker marazlarını önler.

Damarların tıkanmasını ve daralmasını önleyen tesirli unsurların başında gelir. Böylelikle kalp illetlerinin yaşanma riskini azaltır.

GLUTATYON HUSUSU HANGİ BESİNLERDE BULUNUR ?

Sık sık yaşanan illetlerin yanı sıra kronik yaşanan illetlerin nedenlerini azaltmada tesirli olan bu unsur adeta vücudun olmazsa olmazıdır. Bu yüzden bu besinlerden yeteri ölçüde tüketerek vücudun direncini artırmak gerekir. 

Tabiatta bulunan glutatyon unsuru bakımından en varlıklı besin deve dikenidir. Münhasıran vücuttaki glutayon seviyesini artıran devedikeni tüm toksinlerin kolaylıkla atılmasını da destekler. Bozuk fonksiyonların düzenlenmesini sağlar. 

Peynirde yüksek nispette bulunan whey proteini de glutatyon unsurunun artmasında tesirli olur. Başkaca bu husus bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklı hücrelere karşı daha dirençli hale getirir.

İnsan vücudu en az sülfür amino asidi unsurunu almada zayıftır. Bu da kişilerin hastalanma orantısını artırmıştır. Mahsusen son yıllarda artan kanserin nedenini de mütehassıslar bu eksikliğe bağlar. Zira vücutta sülfür amino asidin azalması glutatyon maddesininde düşmesine sebep olur. Bilirkişiler bu yüzden günlük beslenme de kesinlikle yeşil sebzelerin tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Zira Roka, brokoli, lahana, lahana, hardal otu ve şalgan üzere besinlerin temel taşı sülfür amino asit doğal olarak da glutatyon oluşturur.

Selenyum da ilerleyen yaşlarda azalan hususlar arasında mahal alır. Bunun akabinde glutatyon unsurunun nispetinde da düşme yaşanır. Bu yüzden mütehassıslar eti, yumurta, mantar ve tavuk eti üzere besinlerde bulunan selenyumdan alınması için bu besinlerin sistemli tüketilmesi gerektiğini öneriyor.

Başkaca A, E ve C, vitaminleri bakımından güçlü olan besinlerin yanı sıra dana ciğeri üzere besinlerinde tüketilmesinde yarar var. 

Yorum Ekle