Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Arpanın yararları nelerdir? Arpa hangi illetlere düzgün gelir? Arpa nasıl tüketilir?

Arpanın yararları nelerdir? Arpa hangi illetlere düzgün gelir? Arpa nasıl tüketilir?

Vücudun günlük lif muhtaçlığının yüzde 25’ini rahatlıkla karşılayan arpa hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. En eski besin olan arpa mineral ve vitamin açısından hayli güçlü olduğundan insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağlar. Evet arpanın yararları nelerdir? Arpa hangi illetlere güzel gelir? Arpa nasıl tüketilir? Haberin detayında tüm merak edilen bu soruların karşılıklarını bulabilirsiniz.

Buğday ailesine ilişkin olan arpa yüzyıllardır tüketilir. Yerküre üretim sıralamasında mısır, buğday ve pirinçten sonra gelen arpa, alternatif besindir. Protein bedeli yüksektir. Karabalgasun yazıtlarında geçen arpa her yanda farklı gayelerle kullanılmıştır. Lif ve mineral bakımından da varlıklı olan arpa, suyu insan sıhhatinde mahsusen metabolizmaya olumlu ek sağlar. Orta Asya ve Asya kültürünün birinci besin aslı olan arpadan elde edilen undan hem yemek hem de ekmek yapılırdı. Çeltikleri mesken çatılarında kullanılırdı. İçerdiği karbonhidrat sayesinde kış ayları boyunca vücut sıcaklığını yüksek tutan buğday, bu yüzden hem beşerler hem de hayvanlar tarafından tüketilir. Sıcaklığın yüksek olduğu nahiyelerde kolay yetiştirilen arpa yeşerene kadar bol su isteyen fakat sonrasında yalnızca güneşe gereksinim duyar. Bu yüzden yetiştirilme yeri yerküre umumunda geniş bir yelpaze de mahal alır. Alternatif tıpta sindirim illetleri için doğal ilaç yapılır. Böbreklerin işlevselliğini artırarak daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

ARPANIN YARARLARI NELEDİR? ARPA HANGİ ILLETLERE DÜZGÜN GELİR?

Öteki buğday ailesine ilişkin olan besinlerden daha kaliteli karbonhidrata sahiptir. Yapılan araştırmalarda nizamlı ve kâfi ölçüde tüketildiğinde vücut sıhhatinin muhtaçlığı olan enerjiyi kolay kolay sağlar. Fakat ölçüsüz tüketimi tavsiye edilmez.

Magnezyum kanda bulunan hususları dengeleme de tesirlidir. Arpa magnezyum da güçlü bir besindir. Mahsusen kandaki şeker seviyesini düşürür. Bunun akabinde yüksek tansiyon ve damar hastalıklarına yer hazırlayan sıhhat sıkıntılarını da en aza indirir.

İnsan vücudunda biriken iltihabı sökmede tesirli olan arpa, balgam ya da idrar yoluyla bunun atılmasını sağlar. İltihap oluşumu erkeklere orantıyla bayanlarda daha ziyade görülür. 

Berbat kolesterol seviyesi kimi besinlerden dolayı yükselmektedir. Bu seviyenin yükselmesi kalp hastalıklarına davetiye çıkarır. Lakin arpa içerdiği unsurlar sayesinde makûs kolesterol seviyesini düşürerek düzgün olanın seviyesini yükseltir.

glucam içeren arpa, bağırsakların fonksiyonlarını yükselterek hem ishali hem de kabızlığı köstekler. Münhasıran hazırlanan arpa suyunun içine limon suyu da eklendiğinde bağırsaklardaki tüm bakteri ve virüslerin dökülmesini sağlar. 

Yapılan kimi araştırmalarda kolon kanserini engellediği ortaya çıkarılmıştır. Fakat bu durum külliyen kişiler üzerinden deneylenmemiştir. 

Kilo vermek isteyenler içinde ülkü bir besin olan arpa, kaynatılıp içerisine yeşillik eklenerek ara öğün de salata olarak tüketilebilir. 

– Bir orta uzunluk kaseyi orta uzunluk bir tencereye koyup yeterlice yıkayın. Daha sonra tıpkı kaseyi 3 kez tepeleme su ile doldurup tencereye ekleyin. Kaynatın su yoğunlaşınca altını kısıp arpalardan süzüp için. Arpanın israf olmaması için yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz. 

ARPANIN ZARARI VAR MIDIR?

Çok varlıklı mineral ve vitamin içerdiğinden alerjik reaksiyona neden olma ihtimali yüksektir. Bu yüzden bilirkişiler gün içerisinde az ölçüde tüketilmesini önerir.

Süratli tesir sağladığından akciğer ve karaciğer fonksiyonlarını ölçüsüz çalıştırarak çabuk tükenmelerine taban hazırlar.

Çölyak illetine neden olma ihtimali nispeten yüksektir.

Şiddetli tüketildiğinde gaz sıkışmasına meydan hazırlar.

Yorum Ekle