Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
18 Yıl Sonra Gelen Cam Kurbağa Sürprizi!

18 Yıl Sonra Gelen Cam Kurbağa Sürprizi!

Cam kurbağa olarak da bilinen, şeffaf karna sahip küçük bir kurbağa çeşidi, 18 yıldır birinci kez Bolivya’da görüldü. AFP haber ajansının söylediğine nazaran bu ayın daha erken devirlerinde bir etraf hami ekibi, Carrasco Ulusal Parkı’nda üç adet Cochran kurbağası buldular. Bu kurbağalar bir üzüm adedinden daha büyük değiller ve 70-80 gram yüküne sahipler; yalnızca 19-24 milimetre uzunluğa sahipler.

Küçük üçlü, 700 kuş ve 3.000 bitki cinsine hane sahipliği yapan Carrasco Ulusal Parkı’ndaki çalışmaları tarafından tehdit edilen sürüngen ve amfibi canlı hayatını müdafaa emeliyle başlatılan çalışma sırasında bulundu. Kesimdeki 290 megawatt’lık hidroelektrik santral ile 500 hektara kadar olan büyük bir yerde ormanın kesilmesi gerekebilir ve bu da yerdeki pek çok nadir çeşidin hayat ortamını tehdit ediyor.

Kurbağalar, nadir cinslerin üremesine yardımcı olmayı hedefleyen Cochabamba’daki Alcide d’Orbigny Müzesi’ndeki K’ayra amfibi muhafaza merkezindeki eksperlere teslim edildi.

Ekip üyelerinin AFP’ye söylediği üzere bu cinsin tekrar ortaya çıkması, cam kurbağalar için gelecek ümidi veriyor.

Cam kurbağalar, karın ortamlarında bulunabilen şeffaf derileri ile bilinen bir amfibi hayvan ailesi olarak tanımlanabilir. Vücutlarındaki bu enteresan pencere sayesinde birtakım durumlarda kurbağaların iç organlarını görmek mümkün olabiliyor. Cam kurbağa tiplerinin büyük bir kısmı Merkez Amerika’da ve bilhassa Kosta Rika ile Panama yerlerinde bulunabiliyor fakat birtakım tipler Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Peru ve Bolivya üzere Güney Amerika devletlerinde de görülüyor.

Yorum Ekle