Sitede oturmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Soru

Merhaba,

Siteden ev almaya karar verdik ama henüz aklımda tam oturmuş değil. Yani normal bir binada ve mahallede oturuyoruz lakin ev biraz küçük çocuklar için avantajlı olur diye düşünerekten sizlerinde yorumunu almak istedim. Çocuk falan dahamı iyi olur açısından nasıl olur? Sitede oturan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim…
Selamlar

ZomBi 4 sene 2018-09-11T01:17:22+03:00 4 CVP 2921 Okuma acemi 2

CVP ( 4 )

  9
  2019-05-16T20:26:15+03:00
  Cevap düzenledi.

  Kendim sitede oturduğum için sitede oturmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir onları liste halinde anlatacağım.
  Kararı size bırakıyorum.

  Sitede oturmanın avantajları.

  Havuzlu sitede oturmak tabiki çocuklarınız için güzel birşey aile büyükleri olarakta havuz başına gidip çocuklarınızı izleyebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

  – Öncelikle güvenlik açısından rahatsınız. Biri geldiği zaman size güvenlik tarafından bilgi verilir. Rahatlıkla huzurlu bir şekilde dairenizde oturabilirsiniz.

  – Çocuklarınız varsa site içinde rahatlıkla vakit geçirebilirler ve güvenlik olduğu için çocukların çıkmalarına izin vermezler.

  – Sitelerin genelde otoparkları olduğu için arabayı park nereye park edeceğim derdi olmaz.

  – Site’nin yönetimi olduğu için yapılacak işlerden sizler sorumlu olmazsınız ve kafanız rahat olur. Yani yöneticilik yapamınız gibi bir durum olmaz.

  – Bizim site’nin içinde kafeteryası, açık ve kapalı yüzme havuzu vardır. İstediğimiz gibi kullanabiliriz.

  Açıkçası başkada avantaj gelmiyor aklıma : ) Gelelim dezavantajlarına..

  Sitede oturmanın dezavantajları.

  Havuzlu sitede oturmak her ne kadar güzel gibi görünsede çoğu zaman çocuklarımı göndermek istemiyorum. Ne kadar bakım yapılsada sitedeki havuzun hijyenikliğinden sürekli şüphe duyuyorum. Aile büyükleri olarak zaten gidip giremiyorum. Çünkü konu komşu çıplaklığımızı görecek 🙁

  – İlk ve en önemli dezavantaj AİDATLARIN YÜKSEL OLMASI!!!! (Bu nedir yaa.. her ay çok yüksek aidat ödeniyor.)

  – Site içerisinde faaliyetlerden çok faydalanmıyoruz. Mesela havuz var ama havuza bir kere girmişliğim yok. Çocuklar havuza girmek istediği zaman bin kere düşünüyorum acaba pis midir? bakımı yapılmasına rağmen acaba yinede bakımı düzgün yapıldımı gibi sorular geliyor aklıma ve çocuklarıda havuza göndermek istemiyorum genelde.

  – Her ne  kadar otoparkı olsa bile yerinize başka biri park edebilir ve adamın umrundada olmaz. Şöyle ki bazı sitelerde otopark olmasına rağmen yönetim kötü ise ve aile başı bir araba sokma zorunluluğu kuralına uymuyor ise o zaman site otoparkı’nın olması hiç bir anlam taşımıyor! Eğer yönetim iyi olup her dair bir araba koysa bile bir bakmışınız bu sefer başkası sizin otoparkınızın sınır çizgisi içine girmiş ve yine benim arabayı kendi sınırıma sokmam yine mümkün değil. Bu sefer güvenliği arıyorum ve şu araç yüzünden giremiyorum diyerek o kişi geliyor falan filan… bir sürü tantana..

  – Artık siteler oturmak için dar alanlara yapılıyor ve çocukların oynayacağı fazla alan yok maalesef.

  Benden bu kadar ..

  En iyi cevap
  5
  2019-05-16T00:34:16+03:00

  Sitede oturmanın avantajları : Herşeyden evvel sitelerde ortak yaşam alanları bulunur, genellikle açık ve kapalı havuzları vardır ve bu sizi 12 ay neredeyse hergün tatildeymiş gibi hissettirir. Spor salonunuzun oluşu yaşam biçiminizi ve dolayısıyla beslenme alışkanlığınızı bile değiştirebilir. Hemen her sitenin marketi yine kendi alanları içinde yer alır ve bütün bu olanaklar size zamandan tasarruf yaptırtarak birçok ihtiyacınızı dışarıya adım atmadan sanki evin avlusunda dolaşırmış gibi karşılamanızı sağlar.

  Güvenlik görevlilerinin 24 saat oluşu sizi güvende ve daha rahat hissettirir, alarm, kamera gibi tüm tesisatlar hazırdır, düşünmeniz gereken bir durum kalmamıştır.

  Daire planları daha profesyonel şekillenmiştir, en ufak metre kareli daire bile, dışardaki müstakil evlerdeki yapılardan daha konforlu ve kullanışlıdır.

  Kısaca sorumluluklarınız azalırken, ortak alanların, temizlik, güvenlik ve teknik sorunlar için zaman kaybı yaşamazsınız.

  4
  2018-09-12T22:27:16+03:00

  Desavantajları : gitgide soyutlanmış bir hayat, kapalı kutuda, bolca aidat, komşuluğun olmadığı bir dünya, kendi evinde bile kurallarla yaşamak zorunda bırakılmak!
  Avantajları: güvendeyim hissiyatı içinde olmak, standartlarının yükselip seni özel hissettirtmek, otopark!

  2
  2020-07-05T06:33:20+03:00

  Ben sitede oturuyorum ama maddi durumumuzun iyi olmasına rağmen pişmanım! Bu arada bir kaç sitede oturdum. Şimdi şu şekilde kısaca olayı özetlemek istiyorum.

  1- Sitede aidat büyük sorundur. Diyelim ki 2020 site aidatları 500 tl. Bir bakmışsınız 700 olmuş. Tabi sitede oturanlar ses çıkartmaz niye? Çünkü laf gelsin istemezler. Onun sebebide site sakinleri kendilerini bu tür ücretlere her türlü öderiz bizim için sıkıntı yok gibi havalara girerek site yönetimine hiç bir şey söylemezler.

  2- Site yönetimi, mutlaka ama mutlaka her yıl (2020 yılı için konuşuyorum) 1000-5000 tl arası size masraf çıkartabilir. Çatı, Boya vb. işlemler için ama fiyatlar aşırı yüksek söylerler. Site sakinleri ses çıkarır mı? Tabiki hayır. Niye çünkü onlar elit kesim paraları çok laf gelsin istemezler biz öderiz derler.

  3- İlla sitede oturmak istiyorsanız bence çok paranız olduğunda site içinde villa da oturun derim (tabi kısaca zenginseniz). Sebebi; Parkınız ayrıdır. Kimse size karışmaz. Kapınızı açtığınız zaman karşı komşunuz olmadığı daha rahatsınızdır. Üst, yan, alt daireden ses gelmez.

  4- Covid-19, Korona ve Corona Virüs illeti artık hayatımızda olacağı için sitede oturmak çok ama çok mantıksız! Herkes resmen toplu olarak bir arada.

  Ben açıkcası şöyle düzgün bir muhitte düzgün Tek Bina bulursam direk oraya geçerim! Sebebi karşı komşun yok çok fazla aile olmaz ve daha rahat olursunuz diye düşünüyorum..

Cevap Yaz