Miğde Üşütmesi için ne yapılmalı? Belirtileri nelerdir?

Soru

Miğde Üşütmesi için ne yapılmalı? 8 yaşındaki kızım gece uykudayken aniden kalkarak kusmaya başladı ve kusma süresi nerdeyse sabaha kadar sürdü diyebilirim. Yani artık o hale geldiki miğdesinde birşey kalmadığı için boş kusuyordu.

Miğdesini üşüttü diye geldi aklıma çünkü ne ateşi var ne de başka birşeyi. Konu tecrübesi olan varsa ne yapmak gerekir.

 • Soru 1-  Miğde üşütmesi neden olur?
 • Soru 2- Miğde üşütmesi için nasıl bir önlem alınır?
 • Soru 3- O esnada nasıl bir çözümü olur?
aylinnkaraa 2 sene 2020-02-16T01:43:06+03:00 1 CVP 439 Okuma 0

CVP ( 1 )

  0
  2020-02-16T01:46:45+03:00

  Mide üşütmesi devir zaman herkesin başına gelebilen bir meseledir. Halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen bu rahatsızlık, tıp lisanında ‘Gastroentrit’ formunda isimlendirilir. Mide üşütmesi sadece mideyi değil bağırsakları da tesirler. Evet, mide üşütmesine ne düzgün gelir? Mide üşütmesi belirtileri neler?

  Mide üşütmesi; ağrı, bulantı, kusma, ishal üzere belirtilerle kendisini hissettirir. Bu dertler uzun mühlet devam ediyorsa, kesinlikle doktor denetimine başvurulmalıdır. Lakin hanede uygulanacak kimi yollarla de mide üşütmesi güzelleşebilir. Öncesinde mide üşütmesine nelerin neden olduğu ve rahatsızlığın seyri hakkında haber edinmek gereklidir.

  Mide Üşütmesine Ne Uygun Gelir?

  Mide üşütmesi sırasında kimi bitkisel tanımlardan yardım alabilirsiniz. Bu tarifler, vücudun çabuk toparlanmasına yardım eder. Kimi bitki çaylarını hanede hazırlayarak mide ve bağırsakların süratlice güzelleşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle

  – Zencefil ve limon

  – Nane ve limon

  – Adaçayı

  – Ihlamur üzere çayları içmek tavsiye edilmektedir.

  Bunlara ek olarak yoğurt ve çörek otu tüketmek yarar sağlar. Başkaca bitki çaylarına yahut yoğurda bal karıştırmak, mideyi rahatlatır. İshalin çok aşırı seyrettiği durumlarda kahve ve limon kullanmak başarılı bir prosedürdür. Bir tatlı kaşığı kuru Türk kahvesini, yarım limonun suyuyla karıştırarak sabah ve akşam tüketebilirsiniz.

  Mide Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

  Mide üşütmesi, birtakım belirtilerle kendisini hissettirir. Bunlar içerisinde birinci olarak dikkat çeken, midenin ağrıması ve bulantıdır. Bu belirtilere ek olarak,
  – İştahsızlık
  – Keyifsizlik ve halsizlik
  – Kimi devir ateş
  – İshal
  – Karın ağrısı
  – Midede ve karında gaz oluşumu gözlemlenir.

  Bazen de ağızda tatsızlık ve bed koku meydana gelebilir. Bu belirtiler hissedildiğinde hastanın dinlenmesi önerilir. Vücudu yoracak aktivitelerden kaçınmak sahih olmaktadır. Ayrıyeten ağır besinler mekanına bol sulu, hafif besinler tüketilmesi tavsiye edilir.

  Mide Üşütmesi Neden Olur?

  Mide üşütmesi, çeşitli nedenlere bağlı halde ortaya çıkabilir. Ekseriyetle haddinden fazla soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesine bağlıdır. Soğuk, buzlu içecekler, dondurma üzere yiyecekler mide üşütmesinin yegane sebebidir. Bunlardan ziyade tüketmek, mideyi üşütmeye yol açar. Bunun dışında,

  – Ayakların üşütülmesi
  – Islak kıyafetlerle kalmak
  – Soğuk havalarda ince kıyafetlerle dışarı çıkmak
  – Haddinden fazla rüzgara yahut yağmura maruz kalmak üzere nedenler midenin üşütülmesinin nedenleridir.

  Mide Üşütmesi Sırasında Nasıl Beslenmek Gerekir?

  Çoğunlukla mide üşütmesi ishal ile birlikte görülür. İshal, vücudun su kaybetmesine yol açar. Bu nedenle kaybedilen sıvının konumuna konması değerlidir. Hafif, yağsız olarak hazırlanan çorbalar bu periyotta en sağlıklı besinlerdir. İshalin kesilmesi için haşlanmış patates tüketilmesi önerilir. Tuzlu peynir, kepekli ekmek tüketilebilir.

  Mide üşütmesi sırasında yağlı besinlerden kaşınmak mekanında olacaktır. Mideyi zorlayan ölçüsüz baharatlı yiyecekler de alınmamalıdır. Bu periyotta yoğurt tüketmek bağırsakların gereksinimi olan probiyotikleri almasına yardım eder. Velev mesken prodüksiyonu kefir, bilhassa önerilmektedir.

  Mide Üşütmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

  Mide üşütmesi sırasında vücudu sıcak tutmak tesirlidir. Kalın giysiler giymek ve dinlenmek yararlıdır. Şayet karın ortamında ağrı varsa, sıcak su torbasını ayaklarınızın altına yerleştirebilirsiniz. Gelgelelim şiddetli sıcak pratiklerin karın yerine yapılması önerilmez. Bunun bölgesine sadece ayakların ısıtılması kâfi olacaktır.

  Mide üşütmesi esnasında ateş yüksek olabilir. Bu türlü bir durumda sıcak pratiklerden kaçınmak konumunda olacaktır. Ateşi düşürmek için sirkeli su ile cildin silinmesi yarar sağlar. Münhasıran evlat ve bebeklerde bu metot epeyce tesirlidir.

  Mide Üşütmesi Hangi Durumlarda Tehlikeli Olabilir?

  Mide üşütmesi, birden fazla devir bu bahsedilen formüller ile güzelleşmektedir. Marazın seyri bir yahut iki gün kadardır. Şayet bu mühletin üzerinde belirtiler devam ediyorsa, bu durumda bir doktor desteğine başvurulmalıdır. Zira bakterilerin neden olduğu kimi marazlar, mide üşütmesi ile karıştırılabilir.

  En iyi cevap

Cevap Yaz