Marketlerden kurban hissesine girmek doğrumu?

Soru

Bu yıl ilk defa kurban keserken marketlerin hisselerine katılmak istedim. Biliyorsunuzki Carrefour, Migros, A101, Bim gibi büyük market zincirleri kurban bayramında hisse satışı yapıyorlar, katılan pek çok tanıdığımız çok daha kolay ve temiz olduğunu söyleyip banada hep yıllardır tavsiye eder dururlardı. Fakat ben hep Kurban Bayramın da kurbanımı görerek, başında durarak ve hatta uğraşı vererek kesmeyi edenlerdendim. Fakat bu yıl işler biraz karışıp, her yıl kestiğim tesis kapanınca ve birde kurban fiyatları birazcık zorlayınca bu yıl bende marketlerden biriyle anlaşıp hisseye girmeye karar verdim.

Sonuç olarak A101 marketle ile anlaşıp, 3 hisse alarak bu yılki kurbanı böyle yapmaya karar verdim.

Bayramın ilk günü bize et met gelmedi, bayramın ikinci günüde gelmedi neyse bayramın 3. günü etlerimiz teslim edildi. Etlerin birbirinden farklı olduğunu fark ettim vede düşünüp durdum bu iş doğrumu acaba? Caizmi? Paramızla birde günahkar olmayalım?

canancira 2 sene önce 1 CVP 372 Okuma acemi 0

CVP ( 1 )

  1. Siz kurbanınızın bir müslüman titizliğyie kesileceğinden eminseniz tabiki marketlere vekaletname vermek sizin tercihinizdir. Ama önemli olan eminisiniz? Bu kurumda alkol satışı varmadır? Bu kurumun kurban kesim tesislerininizi gözünüzle gördünüzmü? görmediyseniz bile islami kurallara uygun olduğundan eminisiniz?

    Farklı et vardı diyorsunuz o halde bir kez daha düşünün bakalım…

    Peki dahada önemlisi şunu sorun kendinize: 7 arkadaşınızla hisseye girdiniz, bir kurbanlık aldınız ve kestiniz o ana kadar bilebilirmişsiniz kişi başı kaç kilo et düşecek size? bilemezsiniz, ancak kesilip pay edildikten sonra öğrenirsiniz. O halde soruyorum size bu markette hisseye girerken daha henüz kurbanlık kesilmemişken nerden biliyorlarda size şu kadar paraya şu kadar et diyorlar? Demekki bu marketten kurban kesmek beraberinde çokta soru getiriyor. Bence sizinde kafanıza yatmamışki bu soruyu sormuşsunuz.

    Allah hepimizin kurban ve benzeri ibadetlerini kabul etsin

Cevap Yaz