Lisanssız Program Kullanmak Haram mı?

Soru

Şimdi başlığa bakınca saçma gibi gelicek ama merak ediyorum. Dini yönden lisanssız program kullanmak haram mı? Sorusu ilgimi çekiyor. Niye mi? Arkadaş bu dolar yükseldi! Bu adamlarda türkiyeye göre politikası uygulamıyorlar. Ona lisans parası buna lisans parası. Bugüne kadar ödedim ama artık çok ama çok ağır geliyor.

Soruyorum ya haram mı? Ne yapmam lazım bu aralar fazla işte alamıyorum maliyetleri kısmam lazım. Malum bu Covid-19 beni bitirdi diyebilirim. Açıkcası lisanssız program kullanacağım gibime geliyor ama yinede içim rahat değil.

Denizden 2 sene 2020-07-05T08:44:58+03:00 3 CVP 183 Okuma 1

CVP ( 3 )

  1
  2020-07-07T07:14:15+03:00

  merhaba, bu işin din tarafını dini bilgisi güçlü birinden almanız daha mantıklı aslında fakat ben kendimce bu konuya biraz cvp vereyim.

  Linsanssız Program

  Youtube Premium, Netflix, Amazon PrimeŞimdi sizlerin söylemiş olduğunuz konuyu benden başkası daha iyi anlayamaz. Sebebi ben bilişim sektöründe olmasam bile bir çok program kullanıyorum. Program derken Spotify, Netflix, Youtube Premium, Amazon Prime vb. düşünün bunların hepsine bir ödeme yapıyorum aylık sadece bunların aylık tutarı aşağı yukarı 2020 şartlarında ortalama 100 TL üzeridir. (tabi netflix paketi en yükseğinden değil). Bunun haricinde sizler bilişim sektöründesiniz.

  Sizlerin dediğine şu yönden kesinlikle katılıyorum. Yurtdışı firmaları kesinlikle türkiyeyi fazla göz önünde bulundurarak fiyat politikası uygulamıyor! Mesela ben Adobe Creative Cloud almıştım bi ara. Adamların fiyat politikasında diyor ki fiyat günün kuruna göre değişebilir. Kısacı doların yüksek olması bizleri zorluyor ama dini boyutunu bilmem ama maalesef haramdır gibime geliyor.

  Fakat bu haram mevzusunda maalesef çoğumuz hissetmesede dizi ve film sitelerinden izlersenizde haramdır bence (tabi dinimizde fazla bence olmaz.) O yüzden bence siz mümkün olduğu kadar işlerinizin programlarının ödemesini yaparak işlerinizi yapın derim.

  En iyi cevap
  0
  2020-07-07T17:28:27+03:00

  çok pahalılaştı herşey COVID-19 dan sonra

Cevap Yaz