Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Zyxel’den Dijital Dönüşüm İçin İpuçları

Zyxel’den Dijital Dönüşüm İçin İpuçları

Beşinci kere düzenlenen Akdeniz Bilişim Doruğu, Antalya Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde dal temsilcilerini ağırladı. Akdeniz’in en büyük bilişim aktifliği olan Akdeniz Bilişim Tepesi’ni bu yıl yaklaşık 3500 iştirakçi ziyaret etti. Akademi ile Antalya Teknokent’in stratejik iş iştiraki kapsamında gerçekleştirilen tertipte; iştirakçiler verimlilik avantajı sunan yeni teknolojiler ve dijital dönüşüm stratejileri en yetkili insanlardan malumat aldı.

Akdeniz Bilişim Doruğu, ulusal teknoloji hamlesi, savunma teknolojileri, yapay zeka pratikleri, blockchain teknolojisi, yerli yazılım teknolojileri, espor, data süreçleri, KVKK, GDPR, turizm ve yeni teknolojiler üzere günümüzün en çok konuşulan mevzularını masaya yatırdı.

TÜRKİYE YERIN PARLAYAN YILDIZI

Aktiflik açılış konuşmasını yapan Antalya Valisi Munir Karaloğlu, Antalya’nın tarımı, turizmi, ticaretiyle ve yeni yeni gelişen teknolojisiyle Türkiye’yi amacına taşıyacak kıymetli merkezlerden birisi olduğunun altını çizdi. Karaloğlu, Antalya, bilhassa bilişim teknolojileriyle uğraşan beşerler için çok kıymetli bir ekosistem sunuyor. Bunu kesinlikle memleketin, kentin istifadesine sunmamız gerekiyor” formunda konuştu.

Munir Karaloğlu’nun akabinde kürsüye çıkan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise ulusal teknoloji hamlesi ve dijital dönüşüm ile elde edilecek olan yarışma avantajının değerine dikkat çekti.

Ulusal teknoloji hamlesi yolculuğunda bugüne kadar başarılan ve yakın devirde yapılması hedeflenenler malumatlar aktaran Mehmet Fatih Kacır, Bakanlık olarak ulusal teknoloji hamlesini gerçekleştirmeyi en temel 2023 gayesi olarak belirlediklerini kaydetti. Türkiye’nin ortamın en güçlü demografik özelliklere sahip memleketi olduğuna dikkat çeken Kacır, orta yaşı 31 olan 80 milyonun üzerindeki dinamik nüfusuyla memleketimizin nahiyenin parlayan yıldızı konumunda söyledi.

Yapay Zeka Entegreli Çok Katmanlı Eserler Siber Korsanlara Geçit Vermiyor!

Zyxel Türkiye Channel Head Tuğba Şişik ise tertibe katılan bölüm temsilcileri en yeni güvenlik teknolojileri haber verdi. İşletmelerin güvenlik tahlillerini bünyelerine entegre ederken en çok hangi bahiste dikkatli olmaları gerektiğine dair ipuçları veren Şişik şöyle konuştu:

“Büyük küçük her ölçekte tüm kurumlara, ağ güvenliği yatırımı yaparken artan iş muhtaçlığı neticesinde büyüme kapasitesi olan esnek eserleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Öte yandan hepimizin bildiği üzere yapay zekanın gelişmesiyle siber korsanlar daha akıllı teknikler kullanmaya başladı. Bu nedenle kurumların ağ güvenlik tahlillerini bünyelerine entegre ederken yapay zeka entegre edilmiş tahlilleri tercih etmeleri yanlışsız bir strateji olacaktır.”

2019 yılında siber korsanların özelikle küçük işletmeleri gaye aldığını vurgulayan Şişik, “Türkiye’de siber taarruzların %71’i, 100 bireyden az çalışanı olan KOBİ’lere karşı gerçekleştiriliyor. Yerkürede neredeyse her 40 saniyede, 1 şirketin doneleri siber saldırganlar tarafından ele geçiriliyor. Siber korsanlarla uğraş eden bir şirketin yaşadığı mağduriyet, ortalama 50 gün sürüyor. Bu epeyce yüksek iş gücü kaybı mealine geliyor.Birçok küçük işletmede atak sonrasında birçok vakit iş akışları durma noktasına gelebiliyor. Bulut tabanlı ve çok katmanlı güvenlik tahlilleri, küçük işletmelerin ağ mimarisini daha çevik hale getirdiği üzere artarak karmaşıklaşan güvenlik tehditlerine karşı da üstün müdafaa sağlayabilir” dedi.

KAPSAMLI DİJİTAL YOL HARİTASI OLAN KAZANIR!

İşletmelerin dijital yol haritası oluşturmasının neden gerekli olduğunu örneklerle anlatan Şişik, konuşmasına şöyle son verdi: İş yerküresinde başarılı olabilmek, yani geleceğe ayak uydurabilmek için; dijital yerküreyi anlamak ve ona entegrasyon sağlamalıyız. Bu yarışta kapsamlı dijital yol haritası olan kazanır. KOBİ’ler’in de iş Muhtaçlıklarını epeyce yeterli tahlil etmesi gerekiyor. Her ölçekten şirketin yarışmada öne geçmesinin sırrı dijitalleşmede bilinmeyen. Zyxel olarak büyük küçük her ölçekten kurumun dijitalleşme yolunda atacağı adımları hızlandırmak için elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. Teknolojik olacağız diye, plansız bir biçimde teknoloji yatırımları yapmak, yarardan çok zarar getirebilir. Yeni nesil başkanlarımızın /iş kişilerimizin, kesintisiz muhabere ve iş sürekliliği için güçlü ağ altyapısının değerimin farkında olması bizi çok memnun ediyor.”

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle