Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Zeytinyağının yararları nelerdir? Zeytinyağı sabunu ne işe yarar? Virüslere karşı tesirli sabun

Zeytinyağının yararları nelerdir? Zeytinyağı sabunu ne işe yarar? Virüslere karşı tesirli sabun

Birinci olarak Mısır Uygarlığının kullanmaya başlaması ile daha sonra tüm yerküreye yayılan zeytinyağının insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Kozmetik, ilaç ve azık endüstrisinde kullanılan zeytinyağı hakkında

 İçeriğinde yüksek ölçüde E ve K vitamini bulunan zeytinyağında ayrıca kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir üzere vücut sıhhati için değerli olan vitamin ve mineraller de bulunur. Doymamış yağ asidi içerdiğinden kilo almaya olmaz başkaca kolesterolü düzenler. Kalp ve damar sıhhati için teğe bir yarar sağlayan zeytinyağı bu bakımdan sistemli tüketilmesi gerekir. Gün içerisinde yemeklerde yahut salatalarda da kullanılabilir. Zeytin yağı ile birinci haberler Antik Yunan mitolojisinde geçmektedir. Arkeolojik çalışmalarda zeytin yağının Türkiye’nin Ege kesiminden Yunan toprakların umumunda yaygın olarak üretildiği edilmiştir. Zeytin ağacından elde edilen zeytinleri iki büyük taş arasında ezerek çıkartılan yağ, bu kadar emek sonrası çıkarıldığı için çok kıymetlidir. Günümüzde bile fiyatı nispeten yüksektir. Hareketsiz bir hayatın yanı sıra tüketilen ölçüsüz karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler önemli kronik illetlere taban hazırlar. Vücudun bütün işleyişini bozan bu ömür biçimi vefata bile olabilir. Eksperler bu durumun yaşanmaması için en sağlıklı beslenme biçimini araştırdı. Bu araştırmalarda insan sıhhatini yenileyen mucize besinin zeytinyağı olduğu ortaya konuldu.

ZEYTİNYAĞI SABUNU NE İŞE YARAR?

İnsanlık tarihinin en eski besini olan zeytinden elde edilen yağın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğu derhal hemen herkes tarafından bilinir. Devletimizde mahsusen Balıkesir yöresinde zeytinyağı farklı emellerle da kullanılır. Yağdan elde edilen sabun virüs ve bakterilere karşı tesir sağlar. Zeytinyağı sabunu kiri ve mikrobu anında temizlediği üzere cilt sıhhatini da korur. Cilt yüzeyindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayan zeytinyağının hiçbir yan tesiri bulunmaktadır.

CANAN KARATAY’DAN ŞAŞIRTAN ZEYTİNYAĞI AÇIKLAMASI!

 İç Marazları ve Kardiyoloji Kompetanı Prof. Dr. Canan Karataysağlıklı bir vücut için sudan çok zeytin yağı içilmesi gerektiğini her röportajında vurguluyor. Başkaca Karatay son olarak katıldığı “Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü” etkinliğinde “Zeytinyağı alzheimeri, parkinsonu önler bu yüzden çok kıymetlidir. Münhasıran organik olduğundan ötürü alzheimer için çok kıymetli bir önleyicidir. Yaşlılarımızın velev yaşlanmadan şimdiden sabah akşam içmeniz lazım. Mahsusen hanede yaşlılarımız varsa, bakıma muhtaç olan büyüklerimiz varsa bunlara sabah akşam bir kahve fincanı soğuk sıkım, doğal ve organik Kilis zeytinyağı verebilirsiniz”halinde açıklamaya imza attı.

ZEYTİNYAĞININ YARARLARI NELERDİR? AÇ KARNA GÜNDE BİR KAŞIK ZEYTİN YAĞI İÇERSEK

Yapılan araştırmalarda Akdeniz – Ege mutfağının sıhhat açısından yararlı olduğu ortaya çıkarılmış. Bunun nedeni ise yemeklerin zeytinyağ ile yapılmasından kaynaklı olduğu açıklandı.

Tıpkı araştırmanın akabinde eksperler günde bir zeytinyağı yemenin kalp sıhhatini olumlu etkilediği gözlemlenmiştir.

Sağlıklı ömür sırrı olan zeytinyağı güçlü bir antioksidan olduğundan vücudu zararlı toksinlerden arındırır.

Vücudun daha sağlıklı ve dinç kalması için gerekli olan kolajeni sağlayarak organ ve kemiklerin daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Zeytinyağı direk olarak vücuda alındığında yararı iki kat daha çokça olur. Bu yüzden bilirkişiler zeytinyağını yiyeceklerden direk olarak tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. 

Yapılan bir sair araştırmada zeytinyağının beyindeki sağlıklı hücrelerin sayısını artırarak unutkanlık ve alzheimer üzere önemli rahatsızlıkların riskini yüzde 80 nispette azalttığı edilmiştir.

Zeytinyağı tıpkı devranda sindirimi düzenleyen en tesirli besindir. 

Yorum Ekle