Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Zeytinin yararları nelerdir? Zeytin yaprağı nasıl tüketilir? Zeytin çekirdeği yutarsanız…

Zeytinin yararları nelerdir? Zeytin yaprağı nasıl tüketilir? Zeytin çekirdeği yutarsanız…

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez besini olan zeytin, yağından çekirdeğine yaprağına koluna kadar insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağlar. Peygamber Efendimiz (sav)’in de tüketilmesini tavsiye ettiği zeytin hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik. Pekala zeytinin yararları nelerdir? Zeytin çekirdeği yutmak ne işe yarar? Zeytin yaprağı nasıl tüketilir?

Hem yeşil hem de siyah olmak üzere iki çeşidinin bulunduğu zeytin, kalsiyum bakımından güçlü besinlerden biridir. Tıpkı devranda içeriğinde bol ölçüde A, D, E ve K vitaminleri bulunur. Bu bakımdan eksperler günde beş zeytin yemenin vücudun gereksinimi olan demirin yüzde 55’ini karşıladığını vurguluyor. Kozmetik ve ilaç endüstrisinde kullanılan zeytin sarılıktan kansere kadar birçok marazın gelişmesini önlüyor. 2000 yıl boyunca yaşayabilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinin yanı sıra ağacın kabukları ve yaprakları da hayli yararlıdır. Olgunlaşmamış hali yeşil, güneşte kaldıkça rengi siyah olur. yüzyıllardır bayanlar hem cilt hoşlukları için hemde sıhhatleri için zeytini tüketir. Kuvvet verdiğinden zeytin eski yıllardaki kişiler için nispeten kıymetli bir besindi. Nedeni ise o yıllarda ilaç ya da teknolojik bakımlar olmadığından beşerler tabiatta bulunan en güçlü antioksidan olan besinleri tüketerek illetlerden korunurmuş. Zeytin bu besinlerin başında gelir.

ZEYTİNİN YARARLARI NELERDİR? GÜNDE 5 TANE ZEYTİN TARAFSANIZ NE OLUR?

İçerdiği polifenoller sayesinde beyindeki oksidatif gerilim orantısını azaltarak, hudut hücrelerini korur. Böylelikle günde 5 tane tüketilen zeytin hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.

İçerdiği yüksek nispeti sayesinde anemi illetine yakalanmayı önler. Kolesterolü azaltan zeytin damar tıkanıklığı ve kalp marazlarını yaşanmamasını sağlar. 

Yemeklerden sonra ortaya çıkan şişlik ve gaz sıkışması üzere durumların azalmasında yardımcı olur.

Bağışıklık sistemindeki sağlıklı hücrelerin sayısını artırarak vücudun kanserli hücrelere karşı direncini artırır.

Besinlerden ötürü azalan trombosit hücrelerin nispetlerini dengeleyerek kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. 

Antioksidan bakımından da varlıklı olan zeytin, karaciğerde oluşan yağ bezlerinin oluşumunu önler. Başkaca E vitamini cephesinden de güçlü olan bu besin cildin daha parlak ve ışıl ışıl görünmesini sağlar. Osmanlı devri sultanlarının lisanlara destan sıklıklarını zeytine borçlu oldukları rivayet edilir. Yalnızca cilde değil tıpkı devirde saç sıhhatini da destekler. Mahsusen kepeklenme ve matlaşma üzere durumların azalmasını sağlar. 

Yemeklerden evvel 5 tane zeytin yiyerek iştahınızın nispetini azaltabilirsiniz. Zeytinde bulunan doyamamış yağlar dimağa doyma hissini aktarır. Böylelikle vücut doyduğunu hissettiğinden ziyade besin tüketme gereksinimi duymaz. Zayıflamak isteyen kimseler bu prosedürü deneyebilir.

Basur tedavisinde tesirli olan zeytin basur göğüslerinin yumuşamasını ve ağrıya yahut kanamaya neden olmasını önler. Yeterli bir ağrı kesici özelliği olduğundan birebir hengamda kemik ve eklem ağrılarının yaşanma riskini de azaltır.

ZEYTİN YAPRAĞININ YARARLARI NELERDİR?

Yapraklar kurutularak tüketilir. Çoklukla çayı yapılır. Kimi alanlarda ise yapraklardan hazırlanan su yemeklere eklenir. Kurutulmuş 10 zeytin yaprağını 2 su bardağı suda kaynatın. Demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Eski çağlarda uygunlaştırıcı özelliği olduğundan yaraları dezenfekte etmede bu sudan kullanılırmış. Antibakteriyel özelliği olan zeytin yaprağından hazırlanan suyu cilt aklığında tonik olarak da değerlendirebilirsiniz. Kış aylarında ise bu yapraklardan hazırlanan su ile üst teneffüs yolları illetlerinin riski azaltılabilir. 

ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ YUTMAK NE İŞE YARAR?

Yapılan araştırmalarda zeytinin olduğu kadar zeytin çekirdeğinin de yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Bir bütün olarak yutulabilen zeytin çekirdeğinin insan sıhhatine birçok eği vardır.

Yemek sonrası yaşanan mide yanması ve ülser üzere marazlara düzgün geldiği söylenen zeytin çekirdeği içerdiği omega 3 yaş asitleri ve çözücü asitler sayesinde bilenin temizlenmesini hızlandırır.

Kabızlık sorunu için zeytin çekirdeği birebir yarar sağlar. Ama zeytin çekirdeğini toz haline getirip tüketildiğinde daha tesirli olduğu mütehassıslar tarafından vurgulanmaktadır. 

Sindirim sisteminin hızlandırılması da zeytin çekirdeğinin yararları arasındadır. Bilhassa sindirim sisteminde bulunan ağız, boğaz, yemek borusu, mide ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Mütehassıslar zeytin çekirdeğini yutan kimselerde basur üzere makat illetlerinin riskinin azaldığını vurguluyor.

Zeytinin içerdiği anti-bakteriyel tesirin iki katı zeytin çekirdeğinde mevcuttur. Mütehassıslar bilhassa tümörlere neden olan virüslerin tesirinin zeytin çekirdekleri sayesinde azaltılabileceği belirtiyor. Lakin kesin bir çalışma sonucu olmadığından bir ekspere danışmakta yarar var.

NOT: Tatbikten evvel kesinlikle bir bilirkişiye başvurun.

Yorum Ekle