Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi marazlara yeterli gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır?

Zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi marazlara yeterli gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır?

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal Asya devletlerinin mutfaklarının vazgeçilmesi bir baharattır. Acımsı bir tadı olan zerdeçalın insan sıhhatine inanılma yararları vardır. Evet zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi marazlara güzel gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır? Münhasıran ruhsal marazlara düzgün geldiği bilinen zerdeçal yararları bakımından araştırmalarda husus olmuştur. Sizler için mide duvarını güçlendiren ve sindirime uygun gelen zerdeçal hakkında merak edilenleri haberin detayında ekledik.

Yüzyıllardır uzak şark mutfağında ve bitkisel tedavisinde sıklıkla kullanılan zerdeçalın birçok yararı olduğu biliniyor. Kanserden diyabete kadar birçok illette tesirli olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Memleketimizde ise şimdi yeni yeni tanınan olmaya başlayan zerdeçal tıpkı devirde doğal yolla hazırlanan kürlerin vazgeçilmez gereci oldu. İçerdiği kurkumin hususu sayesinde araştırılan ve sindirim meselelerine düzgün geldiği tespit edilen zerdeçalın sarımsak, zencefil ve tarçın üzere bitkilerden daha yaralı olduğu söyleniyor. Mütehassıslar bilhassa bu bitkinin taze halinin tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun nedeni ise taze haldeki zerdeçalda bulunan kurkumin ve uçucu yağların daha tesirli olduğunu belirtiyor. 2012 yılından ABD’de yapılan bir araştırmada kalp ve damar sıhhati için makul besin takviyelerin yapılması gerektiğini ve bunlar içinde en tesirli olanın zerdeçal olduğu açıklanmıştır. Güçlü antioksidan tesiri olan zerdeçal baharatı vücuttaki iltihabı temizlediği ve bağışıklığı güçlendirdiği başkaca da kanserle savaşmaya yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Her gün 150 mili gram zerdeçal tüketilmesi kalp faaliyetlerini artırır.

ZERDEÇALIN YARARLARI NELERDİR? ZERDEÇAL NASIL KULLANILIR?

İçerdiği kurkumin hususu yüksek aşamada antioksidan içerdiği düşünüldüğünden kanser tedavisinde tesirli olduğu söylenir. Bilhassa mütehassıslar göğüs, deri ve kalın bağırsak kanserlerinin sürecindeki olumsuz komplikasyonları önler.

Günümüzde sıhhatsiz beslenme ve makûs hayat alışkanlıklarından ötürü unutkanlık illetine yakalanma orantısı arttı. Bu hafıza sorunu münhasıran beyindeki damarların ve hudutların zayıflamasından kaynaklandığı biliniyor. Dimağda oluşan amiloid plakları azaltmada en tesirli besinin ise zerdeçal olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konuldu. İçerdiği iltihap önleyici unsurlar sayesinde dimağın daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Şeker illeti da çağdaş çağda artan marazlardan biridir. Kandaki şeker nispetinin düşmesi ya da çıkması ile ortaya çıkan bu illeti önlemek için karabiber ve zerdeçal tüketilebilir. Kandaki şeker ve hücreleri dengeleyerek güzelleşmeye destek olur.

Yağlı ve karbonhidratlı besinler sonucu ortaya çıkan hazımsızlık ve şişkinlik üzere rahatsızlıkları da önlemek için zerdeçal bitkisi birebirdir. Güzelleştirici tesiri olan zerdeçal başkaca ülser ve reflü üzere mide rahatsızlıklarının da tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılabilir. 

İltihap önleyici olan zerdeçal münhasıran eklem ve kas ağrılarında tesirlidir. Hareketsizliğe neden olan romatizma ve kireçlenme üzere illetlerin tedavisinde doğal kür olarak kullanılan zerdeçal içerdiği çözücü hususlar bu illetlere neden olan beğenilmeyen hücreleri kısa vadede yok ederek sağlıklı hücre sayısını artırır. 

Bed kolesterolü de düşürmede tesirli olan zerdeçal, damar duvarının sertleşmesini de önleyerek kalp sıhhatini korur. Mahsusen inmeye ya da kalp çarpıntısına neden olan damar tıkanıklığını engelleyerek sendromsuz bir kalp sıhhatini destekler. 

Yorum Ekle