Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi marazlara düzgün gelir?

Zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi marazlara düzgün gelir?

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal Asya memleketlerinin mutfaklarının vazgeçilmesi bir baharattır. Acımsı bir tadı olan zerdeçalın insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Pekala zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi marazlara gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır? Yapılan araştırmalarda üst teneffüs yolları rahatsızlıklarını kısa vadede gidererek virüslerin tesirini azalttığı tespit edilmiştir.

Yüzyıllardır uzak şark mutfağında ve bitkisel tedavisinde sıklıkla kullanılan zerdeçalın birçok yararı olduğu biliniyor. Kanserden diyabete kadar birçok illette tesirli olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Memleketimizde ise şimdi yeni yeni tanınan olmaya başlayan zerdeçal birebir vakitte doğal yolla hazırlanan kürlerin vazgeçilmez materyali oldu. İçerdiği kurkumin unsuru sayesinde araştırılan ve sindirim meselelerine geldiği tespit edilen zerdeçalın sarımsak, zencefil ve tarçın üzere bitkilerden daha yaralı olduğu söyleniyor. Eksperler mahsusen bu bitkinin taze halinin tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun nedeni ise taze haldeki zerdeçalda bulunan kurkumin ve uçucu yağların daha tesirli olduğunu belirtiyor. 2012 yılından ABD’de yapılan bir araştırmada kalp ve damar sıhhati için makul besin takviyelerin yapılması gerektiğini ve bunlar içinde en tesirli olanın zerdeçal olduğu açıklanmıştır. Güçlü antioksidan tesiri olan zerdeçal baharatı vücuttaki tüm iltihabı temizlediği ve bağışıklığı güçlendirdiği ayrıyeten da kanserle savaşmaya yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Her gün 150 mili gram zerdeçal tüketilmesi kalp faaliyetlerini artırır.

ZERDEÇALIN YARARLARI NELERDİR? ZERDEÇAL NASIL KULLANILIR?

İçerdiği kurkumin unsuru yüksek aşamada antioksidan içerdiği düşünüldüğünden kanser tedavisinde tesirli olduğu söylenir. Bilhassa bilirkişiler göğüs, deri ve kalın bağırsak kanserlerinin tedavi sürecindeki olumsuz komplikasyonları önler.

Günümüzde sıhhatsiz beslenme ve istenilmeyen hayat alışkanlıklarından ötürü unutkanlık illetine yakalanma orantısı arttı. Bu hafıza sorunu münhasıran beyindeki damarların ve hudutların zayıflamasından kaynaklandığı biliniyor. Dimağda oluşan amiloid plakları azaltmada en tesirli besinin ise zerdeçal olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konuldu. İçerdiği iltihap önleyici hususlar sayesinde dimağın daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Şeker marazı da asrî çağda artan illetlerden biridir. Kandaki şeker nispetinin düşmesi ya da çıkması ile ortaya çıkan bu marazı önlemek için karabiber ve zerdeçal tüketilebilir. Kandaki şeker ve hücreleri dengeleyerek güzelleşmeye destek olur.

Yağlı ve karbonhidratlı sonucu ortaya çıkan hazımsızlık ve şişkinlik üzere rahatsızlıkları da önlemek için zerdeçal bitkisi birebirdir. Uygunlaştırıcı tesiri olan zerdeçal ayrıyeten ülser ve reflü üzere mide rahatsızlıklarının da tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılabilir. 

İltihap önleyici olan zerdeçal bilhassa eklem ve kas ağrılarında tesirlidir. Hareketsizliğe neden olan ve kireçlenme üzere marazların tedavisinde doğal kür olarak kullanılan zerdeçal içerdiği çözücü unsurlar bu marazlara neden olan istenilmeyen hücreleri kısa müddette yok ederek sağlıklı hücre sayısını artırır. 

Makûs kolesterolü de düşürmede tesirli olan zerdeçal, damar duvarının sertleşmesini de önleyerek kalp sıhhatini korur. Mahsusen inmeye ya da kalp çarpıntısına neden olan damar tıkanıklığını engelleyerek sendromsuz bir kalp sıhhatini destekler. 

ZERDEÇALIN YAN TESIRI VAR MIDIR?

Her besinde olduğu üzere zerdeçalında yan tesiri vardır. Lakin yan tesiri olması için çok tüketilmesi gerekir. Ölçüsünde tüketildiğinde yararları yukarıdakilerdir. Eksperler gebe ve ameliyat öncesi sonrası devirlerde tüketilmesini tavsiye etmiyor. Bunun yanı sıra kimi insanlarda baş dönmesi ve mide bulantısına açabilir. Demir ilacı kullanan kimselerin kesinlikle kompetanlarına müracaatında yarar var.

Yorum Ekle