Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Zehirli mantar nasıl anlaşılır? Mantardan zehirlenince ne yapılmalı?

Zehirli mantar nasıl anlaşılır? Mantardan zehirlenince ne yapılmalı?

Kastamonu doğumlu mantar dostu Naim Güleç, topluluk içerisinde en çok telaş ettiğimiz velev kaygıların giderek fobi haline geldiği mantar tüketimi ile ilgili çok değerli noktalara atış yaptı. Zehirsiz mantar cinslerini gönül rahatlığıyla yiyebilmek için mantarda zehrin hangi belirtilerle kendini gösterdiğine değindi. Pekala mantarda zehir olduğu nasıl anlaşılır? Memleketimizdeki en verimli mantar ortamlarını keşfedebileceğiniz alanlar…

Vücut için yararlı besin kıymetlerine sahip olup devletimizde çeşit çeşit tipleri bulunan mantarlar, çoklukla topluluk içerisinde yemeye en çok çekinilen yiyeceklerdendir. Her ne kadar mantar tadı sevilirse sevilsin tüketilmesi düşünülen mantarın içerisinde zehir olup olmadığı tasası birçok kimseyi mantar yemekten mahrum bırakabiliyor. Mantar dostu Naim Güleç ise zehirli ve zehirsiz mantar tiplerinde bilinmesi gereken aydınlatıcı noktalara değiniyor. Birebir hengamda devletimizdeki en verimli mantarların nerede olduklarının ipuçları SoruCVP.net’te.

”BOLETUS AİLESİNİN EN KIYMETLI MANTARLARI BİZDE!”

– Memleketimizde zehirli bir yapıya sahip olan mantar çeşitleri nelerdir? Mantarda zehir olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Mantarlardan tamamına yakını memleketimizde neredeyse var, siyah bilinen bir tane Türüf tipi haricinde yerküre üzerinde kıymetli denen mantarların yüzde doksanı Türkiye’de mevcut. Mantarın tadına bakmakta kimseden bireye nazaran değişebiliyor. ‘Sezar’ yani yumurta mantarı da denilen mantarı kimileri yediği devir bazıları çok lezzetli bulurken bazıları çok tatsız buluyor. Sezar (imparator) mantarını kızartarak yemeye çalışırsanız onu mahvetmiş olursunuz. Çiğ yenebilen bu mantarı tereyağında pişirerek lezzetli bir halde yiyebilirsiniz. Türkiye’nin Batı’sında Boletus ailesinin en kıymetli mantarları memleketimizde var. Morel yani göbeği dediğimiz bu mantarların hepsi bizde var.

Sığırdili mantarı Avrupa’da çok yaygın bir mantarın çokça ölçüde Çam Ormanlarında olduğuna rastlamaktadır. Türkiye’nin ulusal mantarı olarak bilinen Kanlıca mantarı, kimi alanlarda çok ziyade tercih edilmiyor lakin Fransa’da çok rağbet görüyor. Küçükken mantarların toplanmasını münasebetli görmüyoruz. Amanita üzere mantar cinsleri volvonun üzerinden çıktığı için rengi pek aşikâr olmayıp zehirleme yapabiliyor.

”O MANTARI GÜNÜMÜZDE BİR İNSAN TANISA VE BİLSE ÖLMEYECEK!”

– İçerisinde zehir bulunmayan mantarlar hangileri? Korkmadan yenebilecek mantarlara örnek verebilir misiniz?

Semt pazarlarında en çokça bulabileceğimiz mantarlar Kanlıca çeşididir. Çok nadiren Sığırdili mantarı, kültür mantarları ile Boletus mantarlarına rastlayabilirsiniz. Pazar günleri Kasımpaşa’da kurulan ya da Cumartesi günü kurulan İnebolu pazarında akşam ezanı vaktine kadar alışverişinizi yapabilirsiniz. 7-8 çeşidi çok kolay bir formda bulabileceğiniz bu mantarlar memleketimizde çeşit eşit bölge alırken sair devletlerde bu kadar yaygın değil.

Amanita ailesinden Köygöçüren mantarını günümüzde bir insan tanısa ya da bilse ölmeyecek. Mantarlardan korkmak bölgesine onları bilmek ya da daha çok tanımaya çalışmak günümüzdeki ‘Mantar fobisini’ ortadan kaldıracaktır. Son olarak şunu söyleyebilirim endişe mantarı bize dost bulmaz…

”ÜLKEMİZDEKİ MANTARLARINI EN VERİMLİLERİ O NAHIYEDE…”

– Mantar yolculuğuna çıkacak olsak rotamızı nerelere çevirebiliriz? Türkiye’deki en ülkü mantar yekuna mekanları nereler?

İstanbul’a yakın mantarla ilgili keşif yaptığım alanlardan birisi Belgrad tarafından vize saray Kırıkkale’ye kadar sona gidilebilecek Kuzey Ormanları diyebileceğimiz alanlardır. Yeniden Beykoz’dan Ümraniye’ye kadar Şile, Ağva, Adapazarı üzere Karadeniz Kesimine kadar gidilebilir. Toroslar ve Ege mantarda çok verimli yerlerdir. Rakım ve enleme nazaran mantarların görülme sıklığı vardır. İstanbul’da en yakın nokta; Beykoz Ümraniye tarafındaki Kent Ormanları diyebiliriz.

Yorum Ekle