Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürreye ne âlâ gelir?

Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürreye ne âlâ gelir?

Kış aylarında soğuk algınlığı marazları giderek artar. Gelgelelim en ziyade bir hafta süren bu illetlerin vadesi uzadığında farklı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bunlar arasında en yaygın olanı ise zatürredir. Zatürre sinsi ilerleyen ve erken müdahale edilmediğinde önemli sonuçlara yol açabilir. Pekala Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürreye ne yeterli gelir? Sizler için zatürrre hakkında merak edilen her şeyi haberin detayına ekledik.

Zatürre çoklukla soğuk algınlığı rahatsızlığı ile karıştırılır. Gelgelelim bu hastalık soğuk algınlığı belirtileri ile benzeri özelliklerle başlasa bile aslında altta yatan önemli bir hastalıktır. Pnömoni virüsü akciğerlere yerleşerek enfeksiyonlara neden olur. Kısa müddette fonksiyonlarını yitiren akciğer sonrası vücutta virüse karşı savunmasızlık başlar. Virüsün bulaşıcı riski vardır. Akciğer dokularında iltihaplanmalara neden olan virüs , boğaz yahut sindirim yollarıyla vücuda girer. Viral teneffüs yolu enfeksiyonları illetlerinden biri olan zatürre erken müdahale edilmediğinde ölümcül olabilir. Hapşırma, öksürme üzere aktivileteler sonrası bardak, mendil, çatal ve bıçağa bulaşabilir. 

ZATÜRRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücut ısısının 39’un üzerine çıkması

Mütemadi ve balgamlı öksürük

Yeme bozukluğu, halsizlik

Sık sık yorgun uyanma 

Nefes almada zorluk çekmenin yanı sıra nefes alırken göğsün ağrıması

Karın ortamının soğuması ve şiddetli kramplı ağrılar

İltihaplı dudak uçukları  üzere belirtilerle kendini gösterir.

ZATÜRREDE RİSK ALTINDA OLANLAR

Sıhhatsiz beslenen insanlarda

Kirli ortam

Kalabalık mekanlar

Havasız bölgeler

Sigara dumanına ziyade maruz kalma

Kronik rahatsızlığı olan kimselerin bu illete yakalanma orantıları daha ziyadedir.

ZATÜRRE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Erken müdahale edilmediğinde akciğerlerde önemli hasar oluşabilir. Bu rahatsızlık çok sık nüksetmez gelgelelim tedavi sonuna kadar tamamlanmalıdır. Ağır olan hastalarda akciğerdeki enfeksiyon tüple alınır. Tedavi süreci şiddetine nazaran 1 ve 4 hafta arası değişebilir. Antibiyotik, bronş genişletici solutma, ağızdan yahut damardan likit ve beslenme desteği üzere tedaviler uygulanır. 

ZATÜRREYE NE GÜZEL GELİR?

SARIMSAK

Güçlü bir antibiyotik olan sarımsak vücuttaki tüm bakteri ve virüsleri temizler. Bilirkişiler sarımsağı tek başına yemektense yemeklere ilave edilerek tüketilmesini tavsiye eder. Sindirim yoluyla vücuda giren sarımsak mahsusen viral enfeksiyonlarla vücuda yerleşen virüsü atar. Başkaca zeytin yağı ile kavurulan sarımsağın kokusu da akciğerlerdeki iltihabın temizlenmesini sağlar. 

HAVUÇ

Vücudun direncini artıran besinlerin başında havuç gelir. Havuç bağışıklık sistemindeki hücreleri yenileyerek illetlere karşı korur. Mahsusen zatürre esnasında hasar gören akciğerleri yenilemeyi hızlandıran havucun tüm yararından yararlanmak için çiğ bir biçimde tüketilmesi eksperler tarafından tavsiye edilir.

Yorum Ekle