Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yok Artık Dedirten Haber: Coronavirüs Artık de İnternete Sıçradı!

Yok Artık Dedirten Haber: Coronavirüs Artık de İnternete Sıçradı!

Corona Virüsü başlı başına büyük bir tehlike arz ederken siber saldırganlar da virüsü kendi beğenilmeyen emelleri doğrultusunda kullanmaktan çekinmiyor. Oluşturduğu tehlikeli hastalık ile dikkat çeken coronavirüs isimli yeni bir virüs çeşidi tüm yerkürede medyanın gündeminde. Kaspersky tespit teknolojileri de gündemdeki bu virüs ile ilgili evrakların içine saklanan zararlı evraklar keşfetmeye başladı. Tespit edilen zararlı evraklar, koronavirüs ile ilgili pdf, mp4 ve docx dokümanlarına saklanıyor. Evrakların içeriklerinde virüsten korunma yollarına ait talimat görüntüleri ve virüs tespit formülleri bulunduğu argüman ediliyor lakin gerçekte bu türlü bir içerik sunulmuyor.

Gerçekte bu evraklar, bilgisayarların ve ağların çalışmasını engelleyen ya da olguları silen, engelleyen, değiştiren yahut kopyalayan Truva atları ve solucanlar içeriyor.

Kaspersky bilirkişileri ayrıyeten kullanıcıları Corono Virüsü’nden ve yoluyla bulaşan gayrı enfeksiyonlardan da koruyan bir oksijen öneren spam e-postaları da tespit etti. Spam e-postalarında oksijen maskesinin detayları ve hava yoluyla bulaşan virüslere ve mahsusen koronavirüse karşı yüzde 99

Kaspersky Zararlı Yazılım Analisti Anton Ivanov, “Tüm yerkürede gündemde olan coronavirüs, siber hatalılar tarafından tuzak olarak kullanılmaya başlandı.Şimdiye kadar Kaspersky tarafından 32 tekil belge tespit ettik. Şu anda bu zararlı yazılımlardan etkilenen kullanıcıların sayısının yeteri kadar yüksek olmaması nedeniyle yazılımların dağıtım metotlarını belirleyemiyoruz. Gelgelelim evvelki vakalara bakarak kullanıcıların bunları saldırganlar tarafından hazırlanan coronavirüsü belgeleri ve e-postalarıyla aldıklarını söyleyebiliriz. İnsanlar sağlıklarından tasa ettikçe, coronavirüs ile ilgili olduğu sav edilen bu tip uydurma evrakların içine saklanmış daha çok zararlı yazılım görebiliriz.” dedi.

Kaspersky, “coronavirus” ile ilgili zararlı belgeleri şu isimlerle tespit ediyor:

Worm.VBS.Dinihou.r

Worm.Python.Agent.c

UDS:DangerousObject.Multi.Generic

Trojan.WinLNK.Agent.gg

Trojan.WinLNK.Agent.ew

HEUR:Trojan.WinLNK.Agent.gen

HEUR:Trojan.PDF.Badur.b

Kaspersky, hususî içerikler üzere görünen zararlı yazılımların kurbanı olmamak için şunlara dikkat edilmesini öneriyor:

  • Şahsi içeriklere yönlendirdiği argüman edilen kuşkulu ilişkilerden kaçının. Muteber malumat için resmi kaynaklara başvurun.
  • İndirdiğiniz belgelerin uzantılarına bakın. Dokümanlar ve görüntü belgelerinin uzantılarının .exe yahut .lnk olmaması gerekir.
  • yoluyla çok avantajlı bir indirim teklifi alırsanız linki dikkatlice denetim ettiğinizden emin olun; bazen görünenden farklı olabilir. Şayet varsa, sahifeye direkt yasal web sitesi üzerinden erişin.
  • Birçok farklı tehdide karşı kapsamlı koruma sağlayan, Kaspersky Security Cloud gibi muteber güvenlik tahlilleri kullanın.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.