Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Yerkürenin En Büyük Robotik Turnuvası Gerçekleşti

Yerkürenin En Büyük Robotik Turnuvası Gerçekleşti

Geçtiğimiz yıllarda 30 bin talebenin iştirakiyle “dünyanın en büyük robot yarışması” olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren VEX Robotics Turnuvası“nın Türkiye ayağı, 16-17 tarihlerinde Nişantaşı Üniversitesi NEOTECH kampüste gerçekleşti. İlkokul-ortaokul kategorisinde VEX IQ Challenge Squared Away ve lise kategorisinde Tower Takeover temasıyla düzenlenen turnuvada birbirinden başarılı ekipler robotlarıyla savaş etti. Ekiplerin fiyatsız olarak katılabildiği turnuvaların ahir kazanan kadrolar ABD’nin Louisville kentinde yapılacak olan şampiyonada Türkiye’yi temsil edecek.

Yerküre finali için adres Louisville, Kentucky

VEX Robotics Turnuvası’na konut sahipliği yapan Nişantaşı Üniversitesi Kurucusu Lideri Levent Uysal, “Teknolojinin tüketeni olmaktan çıkıp, üreteni olmak zorundayız. Geleceğe robotik teknolojilerin damgasını vuracağına inanıyoruz. Yazılım geleceğin cihanşümul lisanı ve biz bu lisanı en âlâ formda kullanarak yerli ve ulusal teknolojiler üretmeli ve global devlerle yarışma ederek devletimizi teknoloji sahasında en yeterli formda temsil etmeliyiz. Bu gayeyle çıktığımız yolda VEX Robotics Turnuvaları da en değerli kilometre taşlarından biri olacak” diyerek aktifliğin değerine işaret etti.

VEX Robotics Turnuvalarının öğrencilerimizdeki teknoloji tasarruf potansiyelini ortaya çıkardığını belirten EduCat Başkan Ortağı Koray Kurhan; “Çok bir gelecekte evlatlarımız, gençlerimiz, gerek iş gerekse şahsi hayatlarında, bizim tarafımıza bir çok işi yapabilen, yapay zekası olan robotlarla iç içe yaşamaya başlayacak. Bu noktada vazifemiz, gençlerimizi robotların olduğu yerküreye süratlice hazırlama ve gerekli olan tüm becerileri kazandırmaktır. İşte VEX Robotics, robot eğitim setleriyle ve yarışlarıyla tüm gençlerimizi şimdiden geleceğe hazırlıyor. Bu noktada bizlere her hususta yardımcı olan Nişantaşı üniversitesi kurucusu Sayın Levent Uysal’a ve kıymetli ekibine tekrar teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

Dönemin Birinci Turnuvası’nda Kazananlar Ayan Oldu

“Üreten nesiller için” gayesiyle başlayan turnuvanın ilkokul-ortaokul ayağında dönemin birinci turnuvası VEX IQ Challenge’da Samsun Haber Schools’dan, Monster Phoenix Kadrosu, Design Award (VIQC), Teamwork Champion Award (VIQC) ve tekrar birebir mektepten Monster Brotics ekibi  Robot Skills Champion Award (VIQC) ödüllünü alırken, Liv Koleji’nden liv·e : Elementals – The Last VEX Benders kadrosu Excellence Award (VIQC) yeniden birebir mektepten liv·e : Mechanical Monsters ekibi, Teamwork 2nd Place Award (VIQC) mükafatını kazandı. Yarışın öteki kazanaları ise SUPERNOVA kadrosuyla Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu Teamwork 2nd Place Award (VIQC) mükafatı, ELEV RoboVEX grubuyla İELEV Hususî 125. Yıl Ortaokulu STEM Research Project Award (VIQC) mükafatı, KABİRO Girls grubuyla Kartal Bilim ve Sanat Merkezi, Judges Award (VIQC) kazanarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Turnuvanın lise ayağında ise Robot Skills Şampiyon kısmında Tevitöl’den HEXAGON ekibi, Design Award kısmında Hisar Mektepleri’nden MECHAMINDS grubu, Judges Award kolunda Uğur Mektepleri’nden Script Ekibi, Excellence Award kolunda Enka Mektepleri’nden ENKATECH grubu armağan kazanırken turnuvanın şampiyonu Tevitöl’den HEXAGON ve ÇYDD’den REVOLUTION ekibi oldu, turnuvanın finalistleri Hisar Mektepleri’nden TECHNOTIGERS ekibi ve Avrupa Imtihan Mektepleri’nden EUROROBOTICS grubu da Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Türkiye Şampiyonası’nda ABD Bileti Kazananlar Belirlenecek

Turnuvalardan elde ettikleri başarılarla Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan ekipler ilk-ortaokul için 7-8 Mart 2019, lise için 29 Şubat 1 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan turnuvalarda maharetlerini gösterecek. Türkiye Şampiyonası’nda ipi göğüsleyen kadrolar memleketimizi ABD’de düzenlenecek olan Yerküre Şampiyonası’ndan memleketimizi temsil etmeye hak kazanacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle