Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yerkürenin Çekirdeğinde “Demir Kar” Yağıyor Olabilir

Yerkürenin Çekirdeğinde “Demir Kar” Yağıyor Olabilir

Yılbaşında kar beklentiniz tam olarak gerçeğe dönüşmediyse, bilim yerküresindeki değişik keşif dikkatinizi çekebilir. Araştırmalar, yerkürenin çekirdeğinin yılbaşını kendince kutladığını ve kendi “karını” ürettiğini söyledi. Bu kar taneleri, bildiğimiz kar tanelerinden çok daha ağırlar zira demirden oluşuyorlar.

Yerkürenin çekirdeği, bugün lakin yeryüzünden iletilen sismik dalgalar yoluyla incelenebiliyor. JGR Solid Earth mecmuasında yayınlanan araştırmaya nazaran grup, sismik dalgaların gezegenimiz içerisinde yayılmasında, yerkürenin çekirdeğine kıyasla birtakım enteresan özelliklere rastladı. Sismik dalgalar, araştırmaya nazaran üst iç çekirdeğin şark yarı küresinde beklenenden aha süratli hareket ederken dış çekirdeğin tabanında daha yavaş hareket ediyor. Araştırmacılara nazaran bunun açıklaması, demir kristallerin iç ve dış çekirdeğin hudutlarında birikmesi olabilir. Bu durumun sonlarda sistemli olarak yaşanmadığı belirtiliyor. Araştırmacılar, belli demir alaşımlarının misal koşullarda kristalleşebildiğini laboratuvar ortamında gösterdiler.

Ekip, yerkürenin metal çekirdeğinde yaşanan bu “süreci” yüzeye daha magma odalarında yaşananlara benzetiyor. Magma içerisinde kristallerin oluşabildiği ve bunların bir araya gelerek “kümülat kayaçlar” olarak bilinen taşları oluşturabildiği biliniyor.

Bulgular doğruysa, yerkürenin çekirdeğinin nasıl çalıştığıyla ilgili yeni haberler verebilir. Çekirdekle ilgili bugün hala birçok bahiste malumatımızın kısıtlı söyleyelim.

Yorum Ekle