Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yeni Yıl Alışverişinde Siber Korsanlara Dikkat

Yeni Yıl Alışverişinde Siber Korsanlara Dikkat

Günümüzde birçok kişi mağaza dolaşmak mahalline internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Kullanıcılar aradıkları eseri birçok devir online alışveriş sitelerinde çok daha münasebetli fiyatlara bulabiliyor. Ayrıyeten yılbaşının yaklaştığı yılın son aylarında birçok indirim kampanyası düzenleniyor, bu da kullanıcıların online alışveriş sitelerini daha ziyade tercih etmelerine neden oluyor. Yapılan araştırmalar yılın son iki ayında internet üzerinden yapılan alışverişlerin büyük nispette arttığını gösteriyor. Fakat yaşanan bu yoğunluk siber saldırganların da iştahını kabartıyor ve yeni sistemlerle kurbanlarını ağlarına düşürmeye çalışıyorlar. Sevdiklerine armağan alma telaşına düşen birçok kişi indirimleri kaçırmamak için çabukla hareket ediyor ve dikkatsiz davranarak siber dolandırıcılık kurbanı oluyor. Yapılan araştırmalar yılın son iki ayında gerçekleştirilen siber dolandırıcılık teşebbüslerinin neredeyse yüzde 15 arttığını gösteriyor. Online alışveriş yapan kullanıcıların bu tıp siber tehlikelere karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Innovera 2020’yi karşılamamıza sayılı günler kala online alışveriş yapmayı düşünen kullanıcılar için inançta kalmalarını sağlayacak çeşitli tekliflerde bulunuyor.

  • Abartılı kampanya, indirim ve armağan tekliflerine itibar etmeyin – Black Friday, Bekarlar Günü, Cyber Monday ve münhasıran yılbaşı üzere periyotlarda online alışveriş siteleri sahiden çok cazip indirimler yapsalar da kampanya gerçek olamayacak kadar cazip ise büyük ihtimalle gerçek değildir. Benzeri bir biçimde çok yüksek ölçülerde eser armağan etmezler, armağan çeki dağıtmazlar. Size bu şekil bir indirim ya da armağan kampanyası içeren bir e-posta geldiyse ya da çevre medyadan kanalları ile bir ileti aldıysanız çok dikkatli olun. Bu iletilerde bölge alan kontaklar küçük bir harf değişikliği ile sizi gerçek bir alışveriş sitesini taklit eden bir mekana yönlendirebilir. Alışveriş yapıyorum zannederken kredi kartı haberleriniz dahil olmak üzere birçok verinizin siber korsanların eline geçmesine neden olabilirsiniz. Size gelen iletilerdeki irtibatlara dikkat edin ve gerçek siteye yönlendirdiğinden emin olun. Mahsusen SSL sertifikalarına dikkat edin. Online alışveriş yaparken bildiğiniz ve güvendiğiniz alanlardan alışveriş yapın.

  • Online alışveriş yaparken halka açık kablosuz ağları kullanmayın – Alışveriş merkezleri, havaalanları, restoranlar ve başka bölgelerde fiyatsız olarak sunulan kablosuz temasları kullanarak online alışveriş yapmamaya ihtimam gösterin. Bu cins ağlarda olabilecek güvenlik açıklarından ötürü haberleriniz siber saldırganların eline geçebilir. Online alışverişlerinizde mümkün olduğunca mobil internetinizi kullanın ya da VPN üzerinden temas kurun. Bilgisayarınızdan alışveriş yapıyorsanız telefonunuzun internetini paylaşıma açarak internete bağlanın ya da yeniden VPN kullanın.

  • Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın – Alışveriş yaptığınız e-ticaret siteleri çok faktörlü kimlik doğrulamasını destekliyorsa doğrulama prosedürlerini kesinlikle kullanın. Çok faktörlü kimlik doğrulaması ekstra güvenlik katmanı sağlayarak inançta kalmanızı sağlar.

  • Uydurma pratiklere ve web sitelerine dikkat edin – Siber saldırganların en çok kullandıkları sistemlerden biri gerçek online alışveriş sitelerini ve pratiklerini taklit ederek kullanıcıları kandırmak. Birinci bakışta gerçeğinden ayrılmayacak kadar yeterli kopyalar olan bu siteler ve tatbikler şimdiye kadar birçok kullanıcının kanmasına neden oldu. Bu sebeple web sitelerine URL adresini direkt adres satırına yazarak girmeye ihtimam gösterin. Girdiğiniz web sitesinin URL adresini dikkatli bir biçimde denetim edin. Google Play ve Apple App Store harici alanlardan tatbik yüklememeye çalışın.

  • Kredi kartı ekstrelerinizi ve banka hesaplarınızı denetim edin – Online alışverişlerinizi mümkün olduğunca sanal kredi kartı kullanarak yapmaya çalışın. Kredi kartınızı alışverişlerinizde kullanıyorsanız bir diğerinin eline geçme ihtimaline karşı periyot içi alışverişlerinizi ve kredi kartı ekstrelerinizi denetim edin. Size ilişkin olmayan bir harcama varsa derhal bankanızla muhabereye geçin.

  • Verdiğiniz haberlere çok dikkat edin – Hiçbir online alışveriş sitesi ya da banka sizden şifreniz ya da ananızın evlenmeden evvelki soyadı üzere kişisel haberleri ne telefonda ne de alışveriş yaparken sormaz. Gereğinden ziyade malumat soruluyorsa bir sorun olabileceğini düşünerek bu kişisel soruları cevaplamayın ve alışverişinizi sonlandırın.

  • Güvenlik tahlillerini eksik etmeyin – Akıllı telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınızda sağlıklı bir güvenlik yazılımı olduğundan ve güncellemelerinin yapıldığından emin olun. İşletim sistemi ile ilgili güncellemelerin örtülü olmadığını ve sisteminizin aktüel olduğunu denetim edin. Bu tıp güvenlik açıkları siber korsanların en çok sevdiği şeylerden biridir. Yeni güvenlik tahlilleri yalnızca virüslere karşı değil birebir devirde fidye yazılımları ve keylogger üzere beğenilmeyen niyetli yazılımlara karşı da himaye sağlıyor. Bu yüzden kullandığınız güvenlik yazılımının bu çeşit bir müdafaa sağladığından emin olun.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle