Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yeni Şeyler Bulmak için 4 Sıra Dışı Google Alternatifi

Yeni Şeyler Bulmak için 4 Sıra Dışı Google Alternatifi

Google, çoğumuzun varsayılan arama motoru. Evet,  arama yaparak bağışta bulunabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik Google’ı büsbütün bırakıp, bu arama motorlarına geçmenize gerek yok. İkisini de tıpkı anda kullanabilirsiniz.

1. Mojeek (Web)

Google üzere arama motorlarına alternatif olan Mojeek, arama sonuçlarını kullanıcıların site hakkındaki hislerine nazaran filtreleyebiliyor. Şu beş duyguya nazaran filtreleme yapılabiliyor: Sevgi, vov, haha, üzgün, kızgın.

Google’ın sonuçlarını temel alan alternatiflerin bilakis, Mojeek’in kendi taramasını yapan tam bir arama motoru olduğunu ve kapalılığa, muhite kıymet verdiğini söyleyelim.

2. Givero (Web)

İnternette yaptığınız her aramanın devasa firmaların kasasını doldurmak tarafına, hayır işlerine gittiğini bilmek sanırız hoş olurdu. Ecosia’ya benzeri bir fikre sahip Givero, Google ve Bing üzere yararını arama sonuçlarında gösterdiği reklamlardan kazanıyor ama reklam gelirinin yarısını hayır işlerine harcıyor. Üstelik sizin sağladığınız gelirin nereye gideceğini seçebiliyorsunuz.

3. Gibiru (Web)

Google’ın gizliliğinizi darmadağın etmesi sizi düşündürürken, ondan vazgeçmekte zorlanıyorsanız, Gibiru ile gizliliğinizi koruyarak Google arama sonuçlarını görebilirsiniz. Gibiru, Google’ın sansürleyebildiği kimi sonuçları da gösteriyor.

Kendisini filtrelenmemiş, kapalılık odaklı arama motoru olarak tanıtan Gibiru, Google algoritmasının değiştirilmiş bir sürümünü kullandığını argüman ediyor. Bu yüzden çoğunlukla tıpkı arama sonuçlarını görüyorsunuz. Fakat “Uncensored” isimli 2. sekme, Google’da art sahifelerde kalan ilişkileri gösteriyor. Burada yararlı irtibatlar bulabilirsiniz fakat istemeyebileceğiniz tipten içeriklere rastlayabileceğinizi de söyleyelim.

En değerlisi Gibiru, aramalarınızı kaydetmediğini ve datalarınızı satmadığını söylüyor.

4. SearX (Web)

Saklılığa odaklanan ve açık asıllı bir arama motoru olan SearX, farklı arama motorlarından aldığı sonuçları bir sahifede birleştiriyor. Arama yapılan motorlar arasında Google, Bing ve DuckDuckGo üzere tanınan siteler, Qwant ve Startpage üzere küçük isimler var.

SearX’in “Hakkında” sahifesi, sitenin davranışlarınızı kullanarak bir profilinizi oluşturmadığını, aradıklarınızı üçüncü taraflarla paylaşmadığını söylüyor.

Yorum Ekle