Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yeni PC’nizde Hangi İşletim Sistemini Seçmelisiniz!

Yeni PC’nizde Hangi İşletim Sistemini Seçmelisiniz!

Yeni bir bilgisayar satın alıyorsanız, işletim sistemi seçenekleriniz artık eskisinden çok daha çokça. ’ler içerik üretenler arasında tanınan iken , büyük çoğunluk tarafından tercih edilmeyi sürdürüyor. Google’ın Chromebook’ları, kolay ve ucuz bir seçenek sunarken elbette ’lu laptoplar da seçenekleriniz arasında.

Windows’u mu Tercih Etmeli?

Windows, birden fazla kullanıcının zorlanmadan kullandığı bir işletim sistemi olmayı sürdürüyor. 2015’te yayınlanan Windows 10, Windows 8 üzere evvelki sürümlerin üzerinde birçok geliştirme yapmıştı. Windows’un en kıymetli avantajı, iş pratiklerinden günlük yazılımlara destekleyen yelpazesinin çok geniş olması.

Windows’un dezavantajı ise tasarruf nispeti yüksek olduğundan, ataklara daha çok maruz kalması. Windows kullanırken sisteminizi şimdiki tutmanız büyük ehemmiyet taşıyor.

Bunların yanında münhasıran AAA olarak isimlendirilen en son oyunları oynamak istiyorsanız, en düzgün seçenek Windows olacaktır.

macOS’u mu Tercih Etmeli?

“Yaratıcı profesyoneller” tarafından tercih edilen macOS, birçok PC donanıma yüklenebilen Windows’un tersine sadece Mac donanımıyla geliyor (Apple olmayan PC’lere macOS yüklenebiliyor fakat bu karışık bir iş). macOS’un avantajı, Adobe Photoshop, Premier üzere yazılımları desteklemesi. Bu yazılımlar Windows’ta da mevcut, ama macOS’ta daha güzel çalıştığına inanılıyor.

macOS’u bir gayrı avantajı, Apple tarafından sıkça güncellenmesi ve güncellemelerin umumiyetle fiyatsız olması.

macOS’un dezavantajı ise Apple’ın laptoplarının pahalı olması. Bunun yanı sıra macOS’ta bulabileceğiniz yazılımların sayısı, gayrı işletim sistemlerine nazaran çok daha az. Bu yüzden sıradan yazılımlara da para ödemeniz gerekebilir.

Linux mu Kullanmalı?

Linux’un tasarrufu çetin olduğuna dair bir kanı bulunsa da, son yıllarda kullanıcı dostu dağıtımlar ortaya çıktı. Linux’un en değerli özelliği, esnek olması. Linux işletim sisteminde, nasıl yapacağınızı bildiğiniz sürece, birçok şeyi değiştirebilirsiniz.

Gelgelelim Linux’a başlamak, ortalama bir kullanıcı için çok kolay olmayabilir. Komut satırını kullanmanız gerektiğinde en başından pes etmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden Linux, teknolojiyle yakın olmayan kullanıcılara çok münâsib olmayabilir.

Linux’un parladığı yerlerden biri, eski donanımları canlandırmak. Windows’u çalıştırmayacak kadar eski bir PC’niz varsa, hafif bir Linux dağıtımı yükleyerek web’de gezinme ve eposta üzere yalın süreçleri gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Ekle