Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yeni Lityum Sülfür Pilden Telefona 5 Gün Pil Ömrü

Yeni Lityum Sülfür Pilden Telefona 5 Gün Pil Ömrü

Lityum sülfür piller bir müddettir konuşuluyorlar fakat yeni geliştirilen bir tasarım, dikkatinizi çekebilir. Monash Üniversitesi araştırmacıları, şimdiye kadarki en verimli lityum sülfür pilini oluşturduklarını sav ettiler.

Yeni lityum sülfür pilin telefonunuzu şarjlar arasında beş gün kullanmanıza müsaade vereceği, arabalara yönelik bir pilin ise bir EV’yi 1.000 kilometreden ziyade götüreceği söyleniyor. Üstelik pilin muhite olumsuz tesiri daha az ve üretimi “çok daha az maliyetli“.

Pilde yapılan geliştirmelerin başında sülfür katotlardaki parçacık bağlarının tekrar işlenmesi geliyor. Üniversiteye nazaran bunun için toz deterjanlardaki köprü mimarilerine misal bir teknik kullanılıyor. Sıradaki güç iş ise pilin üretilmesi. Pille ilgili buluşlara imza atan birçok araştırmacı, bu noktada takılıp kalıyor ve pil, üretim aşamasına hiç ulaşmıyor.

Pilleri piyasaya ulaştırmak için tasarımı güzelleştirmekten toplu üretime yönelik bir yol bulmaktan birçok sorunu çözmek gerekiyor. Üniversitenin araştırmacı grubu, bu mevzuda sairlerinden önde olabilir zira Almanya’nın Fraunhofer Enstitüsü, test pillerini üretmiş durumda. Bilim adamları, pili araba ve güneş kuvveti ızgaralarında 2020’de test etmeyi planlıyor. Tekrar de pilin gerçek hayata ulaşması uzun hengam alabilir.

Yorum Ekle