Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yeni konsollar, SSD ve DRAM Piyasasına Hayat Verecek!

Yeni konsollar, SSD ve DRAM Piyasasına Hayat Verecek!

Yeni Series X ve PlayStation 5‘in 2020’nin sonlarına yanlışsız satışa sunulması bekleniyor. Her iki sistemin de donanımında yapılacağı kestirim güncellemeler ile, TrendForce’un söylediğine nazaran, SSD ve grafik DRAM piyasasının hatırı sayılır bir şekilde hareketlenmesi laf konusu olabilir.

One ailesi ve PlayStation 4, GDDR5 VRAM ve klâsik hard disklerle sunulmuştu. PlayStation 5 ve Series X’in ise bu sahada birtakım güncellemeler yaparak SSD’lere ve GDDR6’ya geçmeleri bekleniyor. Başkaca VRAM’in de şu anki nesillerin yepyeni modellerinde bulunan 8GB GDDR5’in iki katına çıkarak 16GB kapasitesine ulaşması bekleniyor. SSD’lerin ise en azından 512GB yahut 1TB kapasiteye sahip olacakları düşünülüyor.

Yeni nesil konsollarda nokta alacak olan bu VRAM ve flaş depolamanın bir öbür meali da, bu eserlere talebin bir anda önemli bir halde artması olacak. TrendForce, 2020’nin ahir Sony ve Microsoft konsollarının, global olarak dağıtımı yapılan tüm SSD’lerin %3-5 aralığında bir kısmını oluşturmasını ve 2021’de bu orantının daha da artmasını bekliyor.

PlayStation 5 ve Series X, Zen 2 mimarisinin önderliğinde AMD donanımlarını kullanacak. Bunlar yılın ilerleyen periyodunda grafik DRAM talebinin büyük bir kısmını oluşturacakken, Nvidia’nın da bu talepte kendi rolünü oynaması bekleniyor.

Trendforce’un söylediğine nazaran Nvidia’nın yeni nesil Ampere grafik işlemcileri, yılın 2. yarısında DRAM piyasasının bir kısmını ele geçirmeye başlayabilir. Başkaca bu iddia, Nvidia Ampere’nin Mart ayında duyurulacağı söylentileriyle de örtüşüyor.

Yorum Ekle