Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Yeni Bir Sanal Asistan Doğdu!

Yeni Bir Sanal Asistan Doğdu!

Türkiye’de ferdi emeklilik ve hayat sigortaları kesimi giderek dijitalleşiyor. Müşteri taleplerinin ve süreç hacimlerinin artması dal oyuncularını yeni tahlillere yönlendiriyor. Bu yeni tahliller içerisinde en dikkat çeken ise yapay zeka teknolojileri oluyor. Gerek iç süreçlerde kullanılan yapay zeka pratikler gerekse müşteriye yönelik süreçlerde konumlandırılan tatbikler Türkiye’de ferdi emeklilik ve hayat sigortaları kolunun başkan şirketleri tarafından tercih ediliyor.

Geliştirdiği yapay zeka chatbotlarla başta bankacılık olmak üzere, e-ticaret, otomotiv, telekomünikasyon üzere kıymetli bölümlerde hizmet sunan CBOT ve kişisel emeklilik ve hayat sigortaları kesiminin önder şirketi Anadolu Hayat Emeklilik yepisyeni bir yapay zekalı sanal asistan girişimine muvaffakiyet ile imza atıyor. AHE Asistan ismini alan ferdi emeklilik ve hayat sigortaları sanal asistanı hem Anadolu Hayat Emeklilik müşterilerine hem de potansiyel müşterilere hizmet verebiliyor. Anadolu Hayat Emeklilik’in web sitesinde konumlanan sanal asistan şirketin ve hizmetleriyle ilgili haberlerin yanında müşterilere birikim meblağları üzere ferdî bahislerde da hizmetler sunabiliyor.

CBOT tarafından doğal lisan sürece, makine öğrenmesi ve derin öğrenme teknolojileri kullanılarak geliştirilen AHE Asistan’ın bölümde yepisyeni bir devrin kapılarını açacağını lisana getiren CBOT CMO’su Çiler Ay: “Yapılan araştırmalar yerküre umumunda tüm kesimlerde büyük bir dönüşüm sağlayacağını gösteriyor. Örneğin; Accenture danışmanlık şirketinin 2019’da gerçekleştirdiği sigortacılık bölümünde dijital dönüşümün tesirini ölçen araştırma nispeten kıymetli. Araştırmaya katılan bilirkişilerin %60’ı operasyonel süreçler için, %50’si ise müşteriye yönelik süreçler için önümüzdeki 3 yıl boyunca yapay zeka teknolojilerine yatırım yapmayı planlıyor. Tıpkı mütehassıslar yapay zeka teknolojilerin; operasyonel süreçleri önümüzdeki 3 yıl içerisinde %37, müşteriye yönelik süreçleri ise %47 nispetinde güzelleştireceğini düşünüyorlar. Başkaca eksperlerin %80’i önümüzdeki 5 yıl içerisinde müşterilerin hizmet alımında sanal asistanları tercih edeceğini varsayım ediyor. Bu gelişmeleri sigortacılık kolunun kıymetli ögelerinden biri olan ferdi emeklilik ve hayat sigortaları kolunda görme olasılığımız çok yüksek.

Bu varsayımı göz önünde bulundurarak Anadolu Hayat Emeklilik için ferdî emeklilik ve hayat sigortaları sanal asistanımızı pratiğe aldık. Türk ferdî emeklilik ve hayat sigortaları kolunun yaşadığı bu dönüşümde canlı rol almaktan memnunluk duyuyoruz. Bankacılık yerindeki liderliğimizi ferdi emeklilik ve hayat sigortaları dalında de devam ettireceğiz,” diyor.

AHE Asistan’ın Ferdî Emeklilik, Otomatik Iştirak ve Hayat Sigortası eserleri hakkında sorulan sorulara cevap verebildiğini lisana getiren Anadolu Hayat Emeklilik Müşteri Münasebetleri ve Dijital Kanal Idaresi Yöneticisi Meltem Akalın: “Üzerinde titizlikle çalıştığımız yeni sanal asistanımızın değerli maksatlarından biri de müşterilerimize kesintisiz hizmet verebilmek” diyor. Bilirkişiler tarafından eğitilen sanal asistan kişisel emeklilik sistemi ile ilgili tüm umumî sorulara karşılık verebiliyor. Müşterilerin eserleri ile ilgili ferdî soruları için de kullanıcıların hizmetinde olan bu sanal asistan, müşterilere birikimleri hakkında malumat verebiliyor, hesap getirilerini ve emeklilik maaşlarını hesaplayabiliyor. AHE Asistan ayrıyeten yeni satın almak isteyen potansiyel müşterileri de satış temsilcisine yönlendirebiliyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle