Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yeni Bir Kara Delik Sınıfı Keşfedilmiş Olabilir!

Yeni Bir Kara Delik Sınıfı Keşfedilmiş Olabilir!

Kara delikler uzayın edilmesi sıkıntı ve gizemli oluşumları arasında. Einstein,1916 yılında kara deliklerin varlığını öngörmüştü lakin bir teleskobun yardımı ile birinci kara delik fotoğrafını çekebilmemiz için 100 yıl geçmesi gerekti.

Kara delikler ışığı yuttukları için görüntülenmesi çetin oluşumlar. Tekrar de gök bilimciler x-ray ışınları üzere ışınımın farklı biçimlerini kullanarak, kara deliklerden gelen bariz işaretleri görebiliyorlar. Şimdiye kadar bu işe yaramaktaydı ve çok sayıda kara deliği bu işaretlere bakarak keşfettiler. Fakat, Ohio Eyalet Üniversitesi araştırmacılarının öncülük ettiği külliyen yeni bir , gözden kaçırdığımız pek çok farklı cinslerde kara delik olabileceğini gösteriyor.

Science mecmuasında yayınlanan bulgularda Yerküre merkezli teleskoplar ve Gaia uydu gözlemleri ile elde edilen dataları kullanarak dev bir yıldız olan 2MASS J05215658+4359220 (kısaca J05215658) yörüngesindeki bir kara deliğin keşfedilmesinin detayları anlatılıyor. Araştırma ekibi, J05215658’in yörüngesine büyük, görünmeyen bir oluşumun eşlik ettiğini gösteriyor ve bu oluşumun yeni bir kara delik sınıfı olabileceği varsayım ediyor. Ohio Eyalet Üniversitesi’nden çalışmanın başyazarı gök bilimci Todd Tompson‘ın söylediğine nazaran bu ipucu, araştırmamız gereken öteki kara deliklerin de olabileceğini gösteriyor.

Çoklukla, bir kara deliğin bir yıldızın yörüngesinde olduğu bu çeşit bir ikili sistemi tespit etmek kolay, zira kara deliğin muazzam konum çekimi kuvveti yıldızdaki materyalleri içine çeker ve kara deliği ışınım ile aydınlatır. Gök bilimciler bunu Yerküre’den tespit edebilirler. Lakin kara delik çok küçükse, yıldız ile etkileşime girmeyerek görünmez kalabilir. J05215658 isimli yıldız için de durum bu türlü üzere gözüküyor.

Araştırma ekibi bu yeni kara deliğin güneşten 3,3 kat daha büyük olabileceğini ve şimdiye kadar keşfedilmiş olan en düşük kütleli kara delik olabileceğini söylüyor. Yeniden de yapılmış olan hesaplamalarda bir ölçü kusur behresi olduğundan ötürü bu kara deliğin Güneşe orantıyla altı kat daha büyük olma potansiyeli de bulunuyor. Bu da kendisini evvelki kara delik keşifleriyle birebir nispetlere getirir.

Bir öbür mümkünlük ise bu gizemli cismin çok büyük bir nötron yıldızı olması. Yıldızlar öldükleri devir kütlelerine bağlı olarak iki kozmik ihtimale sahipler: Büyük yıldızlar kara deliğe dönüşürken küçük olanlar meyyit nötron yıldızları haline geliyor. Nötron yıldızları küçük ve inanılmaz raddede ağırlar ve kara deliğe dönüşmelerinden evvel güneşin yaklaşık iki buçuk katına kadar ulaşabildikleri düşünülüyor.

Bu gizemi çözmek için, gök bilimcilerin kainatta saklı olan ve emsal büyüklükteki oluşumları keşfetmeleri ve ne olduklarını tam olarak anlamaları gerekiyor. Gök bilimciler kozmik saklambaçta daha âlâ hale geldikçe daha çokça ve farklı boyutlarda kara delikler bulacaklar ve kara deliklerin oluşumları ile gelişimlerinin gizemini çözmeye daha da yaklaşabilecek.

Yorum Ekle