Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yavşan otu nedir? Yavşan otunun faydaları! Yavşan otu çayı ne işer yarar…

Yavşan otu nedir? Yavşan otunun faydaları! Yavşan otu çayı ne işer yarar…

Çok tüketilen ama herkes tarafından tam olarak nasıl yararlarının olduğu bilinmeyen yavşan otu, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Mahsusen adet devirlerinde bayanların yaşadığı şiddetli sancıları için doğal ilaçtır. Güçlü ot cinslerinden biri olan yavşan otu alternatif tıpta da kullanılmıştır. Evet Yavşan otu nedir? Yavşan otunun faydaları! Yavşan otu çayı ne işer yarar…

Bilim literatüründe Veronica olarak biline yavşan otu, sıracaotugiller ailesine aittir Yıllık bir ot çeşididir. Birçok ot ile çokça karıştırılır. Sert bir tadı olan yavşan otu yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmıştı. Çıban otu, oğlan otu, at teresi, miskotu ve yara otu isimleriyle bilinir. En mide hastalıklarında kullanılan yavşan otunun esaslı bir geçmişi vardır. Anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinse de memleketimizde İç Anadolu ve Şark Anadolu topraklarında da zaten yetişir. Tarih kitaplarında yan alan haberlere nazaran; yavşan otu kaynatılıp suyu egzama tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıyeten çay olarak da tüketilmiştir. Kireçli toprakları hayli seven yavşan otu, ormanların seyrek taraflarında yetişir. Kuzey Amerika’daki yerliler yavşan otunu alternatif tıpın her tipinde kullanmışlardır. Otu kaynatıp püre haline getirerek kuru ya da mantarlı ciltlere sürülür. Böylelikle yerde deforme olmuş hücreler yenilenir. Süratle güzelleşme sağlanır. 

YAVŞAN OTUNUN FAYDALARI!

Topluluğun neredeyse yüzde 80’inin yaşadığı ağzı ve diş iltihaplanması için yavşan otu gargarası önerilir. Ayrıyeten bu gargara boğazdaki virüsleri de temizler. Sinüs yollarının temizlenmesi içinde kaynatılan yavşan otu buharı koklanması yarar sağlar.

Yaprakları içice dövülüp yaraların süratle güzelleşmesinde kullanılır. Bu yüzden eski savaşlar sırasında savaş alınan götürülen bitkilerden biri oldu. 

Güçlü toksin atıcı özelliği olduğundan vücudun kulunçlanmasının önüne makbul. Mahsusen vücut ağrılarına olan kulunç için doğal ilaçtır. Bunun yanı sıra baş ağrısı içinde yavşan otu tavsiye edilir. Tam olarak kanıtlanmasa da migren ağrılarına da yarar sağlar.

Yaygın olan mide illetlerinden ülse ve gastirit için yavşan otu çayı önerilir. Mide duvarını güçlendiren yavşan otu, içeriğindeki asidin zarar vermesini önler. Başkaca alınan besinlerin işlenmesinde yardımcı olur.

Had sistemindeki hücreleri yenileyerek vücuttaki kan akışını olumlu tesirler. Bu yüzden ruhsal illetler içinde yarar sağlar. Birebir devranda kalp ve damar hastalıklarına da âlâ gelir.  

Yorum Ekle