Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yaşlılar İçin Dolandırıcılara Karşı 5 İpucu!

Yaşlılar İçin Dolandırıcılara Karşı 5 İpucu!

Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşlı beşerler, internet asıllı hırsızlık, dolandırıcılık ve sömürü de dahil olmak üzere çeşitli dolandırıcılık formüllerine yılda 3 milyar dolar kaptırıyorlar. Birçok kurban, aldatıldıklarını itiraf etmekten utandığı için hasarın aslında belirtilenden daha yüksek olduğu varsayım ediliyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, yaşlıların online dolandırıcılık çeşitlerine karşı dikkatli olmalarını sağlayacak birtakım tekliflerde bulunuyor.

Kuşkucu olun

Bir yabancının münhasıran internette sağlam olduğunu asla varsaymayın. Sahiden de, her devir beklenmeyen iletinin bir dolandırma teşebbüsü olabileceğini önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Buna ek olarak, bildiri tanıdığınız birinden geliyor (veya geliyor üzere görünüyor) olsa bile dikkatli olmalısınız. Bu, e-posta, anlık iletileşme tatbikleri yahut toplumsal medya yoluyla iletilen bildiriler için de makbuldür. Bildiri yahut gönderen hakkında alışılmadık şeylere dikkat edin; arkadaşınızın internet hesabını çalan istenilmeyen niyetli bir kişi olabilir.

En yaygın online dolandırıcılıktan biri olan kimlik avı sadırısı çoklukla, sizi kredi kartı yahut oturum açma haberleri üzere hassas datalarınızı vermeye ikna etmeye çalışan bir e-posta yahut içtimaî medya bildirisiyle başlar. Birçok dolandırcı, web sitelerini ve Facebook sahifelerini kampanyaların tuzağı olarak kullanır. Ne kadar resmi görünürse görünsün, birdenbire ulaşan rastgele bir materyalin gerçek olduğunu asla otomatik olarak varsaymamalısınız. Sonuç olarak, bildiri bilinen, sağlıklı bir menşeden gelse bile hassas haberlerinizi isteyen kontakları yahut e-postalardaki ekleri açmayın.

Ücretsiz şeylere ‘hayır’ deyin

Dolandırıcılar, girmediğiniz bir piyango yahut çekilişte kazandığınız armağan için sizi tebrik etmek için bir e-posta gönderebilir. Bununla birlikte, ödülünüzün teslim edilmesi için şahsî haberlerinizi isteyecek ve/veya bir çeşit avans ecri için evvelden ödeme talep edeceklerdir. Tipik olarak, resmi ileti aciliyet duygusu aşılayacaktır. Sizden derhal karşılık vermenizi isteyeceklerdir. Unutmayın ki, yasal piyangolar asla kazananların mükafatları alması için fiyat istemezler.

Yabancılara asla para göndermeyin

Kurbanın düzmece bir hayrana para yahut zatî malumat göndermesi için kandırıldığı inanç ve romantizm dolandırıcılığı, 2018 yılında her yaştan kişisi hedefleyen en masraflı 2. online dolandırıcılık tipi olarak öne çıkıyor. 362 milyon dolar kıymetinde yekun kayba neden olduğu kestirim ediliyor. Romantizm dolandırıcılığı yıllardır yaşlıları gaye alan en yaygın dolandırıcılık listesinde en üst sıralardaydı. Yalnızlık, birçok yaşlının doğal olarak karşılaştığı en sık sıkıntılardan biri. Misal bir dolandırıcılık çeşidi de bilhassa Türkiye’de yaygın. üzerinden ‘savcıyım, polisim, cihazınız kriminal hikayelerle kullanılmış’ üzere tabirlerle insanlar aldatılmaya ve para göndermeleri yahut getirmeleri için ikna edilmeye çalışılıyor. Bilmediğiniz bireylere para göndermeyin. Başınız karışırsa, bir arkadaşınızdan, çocuğunuzdan yahut velev torununuzdan yardım istemekten çekinmeyin.

Kapatın

Teknik destek dolandırıcılığında dolandırıcılar ekseriyetle bilgisayarınızın bed gayeli yazılım tarafından tehlikeye girdiğine ve sorunu çözebilmeleri için cihazınıza uzaktan erişim sağlamaları gerektiğine sizi ikna etmeye çalışacaktır. Olağan ki, bahane uydurma, lakin ortaya çıkarılan hasar — şahsî malumat ve para kaybı — çok gerçek. Saygın bir satıcıyı temsil ettiklerini sav etseler bile, bir yabancıya bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlamamalısınız.

Bonus ipucu

Son ipucu esas olarak gençlerimize yöneliktir. Ebeveynlerimiz, büyükanne ve büyükbabalarımızla açık bir diyalog kuralım ve onlara temel siber güvenlik pratiklerini olağan bir biçimde açıklayalım. Çevrimiçi yerkürenin tehlikeleri hakkında daha yeterli bir anlayış edinmenin yanı sıra, birden fazla daha az yalnız hissedecek, bu da sonuçta internette daha inançlı kalmalarına yardımcı olacaktır.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle