Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yarışma Kurumu ve Samsung’dan Google ve Android Açıklaması

Yarışma Kurumu ve Samsung’dan Google ve Android Açıklaması

Yarışma Kurumu‘nun Google’ kestiği ceza ve sonrasında Google’dan gelen Android kararı, görünüşe nazaran bir müddet daha gündemdeki mekanını koruyacak. Çünkü gerisi gerisine açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Birinci açıklama, durumu detaylarıyla anlatan Yarışma Kurumu’ndan geldi. Yapılan açıklamada özetle, Google’ın yükümlülüklerini tarafına getirmediği, bu yükümlülükleri eksiksiz olarak noktasına getirmek zorunda olduğu söyleniyor ve cezanın neden kesildiği anlatılıyor. Yarışma Kurumu’nun açıklamasının tamamı şu formda:

Google Inc, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün (Google), Android işletim sistemi ve mobil pratik ve hizmetlerin sunumuna ait davranışlarının ve Google ile cihaz üreticileri arasında imzalanan akitlerin yarışması ihlal edip etmediğinin tespiti emeliyle 09.02.2017 tarihinde Heyetimizce soruşturma başlatılmıştır.

Bu kapsamda temel olarak, Google’ın mobil işletim sistemleri pazarında sahip olduğu monopole yakın pazar gücünü, faaliyette bulunduğu başka pazarlarda, bilhassa de internet arama hizmetleri pazarında, hâkimiyetini korumak yahut güçlendirmek gayesiyle berbata kullanıp kullanmadığı hususuna yoğunlaşılmıştır.

Yürütülen soruşturma sonucunda Google’ın cihaz üreticilerine getirdiği yükümlülükleri kullanarak, internet arama hizmeti pazarındaki öteki rakiplerinin eserlerinin mobil cihazlara yüklenmesine maniler getirdiği ve mobil cihazlarda tek arama hizmeti sağlayıcısı olması koşuluyla mobil cihaz üreticilerine finansal destek sağladığı tespit edilmiştir.

Bu çerçevede, Google’a 4054 sayılı Yarışmanın Korunması Hakkında Kanun (Kanun) uyarınca idari para cezası verilmiş, ayrıyeten Kanun kapsamında ihlal sayılan pratiklere son verip gerekli ahengi sağlaması için 6 ay vade tanınmıştır. İlgili vade 06.08.2019 tarihinde sona ermiş ve tıpkı tarihte Google ilgili kontratlarda yaptığı değişiklikleri Yarışma Kurumuna sunmuştur. Google tarafından sunulan değişikliklerin Yarışma Kurulunca kıymetlendirilmesi neticesinde bu değişikliklerin soruşturma sonucunda tespit edilen ihlalleri ortadan kaldırmada zayıf kalacağı tespit edildiğinden, Google’a 07.11.2019 tarihinden itibaren Kanun’da öngörülen vadeli (günlük) idari para cezası uygulanmaya başlanmıştır.

Google’ın soruşturmaya husus pratikleri Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Federasyonu nezdinde de benzeri soruşturmalara husus olmuştur.  Rusya Federasyonu Yarışma Otoritesi tarafından yürütülen süreç Google’ın bu tatbikleri sonlandırmaya yönelik taahhütleri neticesinde sonuçlandırılmıştır. Tekrar, AB Encümeni yürüttüğü incelemelerde bahisle ilgili olarak yarışma ihlali sonucuna ulaşmış ve Google’a 4,34 milyar Avro para cezası vermiştir. Bunun yanı sıra, AB Komitesi tespit ettiği ihlalleri sona erdirmesi için Google’dan Şuramız tarafından talep edilen yükümlülüklerden daha kapsamlı adımları atmasını istemiş ve bu talebin gereği Google tarafından mekanına getirilmiştir.

Gelinen noktada Google’ın, gayri memleketlerde yaptığı üzere, Şuramız kararında taraf alan yükümlülükleri eksiksiz bir halde tarafına getirmesi gerekmektedir.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

Bir açıklama da Samsung’dan…

Hususla ilgili bir açıklama da, Samsung‘dan geldi. Android telefon pazarının başkanı konumunda bulunan Samsung, Google’ın, Türkiye’de piyasaya sürülecek yeni telefonlarda Google pratiklerinin bulunmaması kararı sonrasında, planlarından bir değişiklik olmayacağını söyledi. Açıklama şu halde:

Samsung Electronics olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm devletlerde, maddelere nazaran ticari faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Türkiye’de Yarışma Kurumu’nun Google’ın faaliyetleri ile ilgili aldığı kararı ve bununla ilgili süreçleri yakından takip ediyoruz. 2020’de çıkacak yeni Galaxy eserleri ile ilgili Türkiye’deki lansman çalışmalarımıza ve planlamalarımıza devam ettiğimizi kamuoyunun haberine sunarız.”

Yorum Ekle