Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yapay Zeka Teknolojileri Bulut ile Gelişiyor

Yapay Zeka Teknolojileri Bulut ile Gelişiyor

Yapay zeka, sağlıktan pazarlamaya, otomotivden finans pratiklerine kadar, son kullanıcının günlük hayatına dokunan pek çok meydanda karmaşık meselelere tahlil bulmaya odaklanıyor. Makine öğrenmesinin ve yapay zeka yatırımlarının, teknoloji ve iş yerküresinin önderi konumundaki şirketlerin gündeminde gitgide daha geniş mahal tutması da yerkürede gelinen noktayı koyması bakımından son nokta çarpıcı. Yakın devirde yapılan araştırmalar, küresel makine öğrenmesi pazarının, 2018-2023 yıllarında yüzde 42,6’lık yıllık bileşik büyüme orantısı ile 2023 ahir 23,46 milyar dolar seviyesine ulaşmasının beklendiğini gösteriyor.

Dalında öncü olan oyuncuların iştirakiyle sistemli olarak gerçekleştirdiği TRAI Meet-Up etkinliklerinde AI teknolojilerini farklı boyutlarıyla ele alan Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi, bu ayki etkinliğinde de süratli ve bulut ortamı tahlillerinin kıymeti kadar, yapay zeka yatırımlarının yöneldiği pazarları masaya yatırdı.

Aktiflikte, büyük olguları sürece ve bu donelerden sonuç çıkarmaya yarayan makine öğrenmesi ve derin öğrenme üzere algoritmalar için ise yapay zeka altyapılarına hazır bir bulut ortamının ehemmiyeti vurgulandı. Yapay zeka ve makine öğrenmesi süreçlerinin en kritik ögesi olan büyük done, süratli bir altyapıya sahip bulut platformlarına gereksinim duyarken bulut altyapı hizmetleri, her geçen gün daha ziyade ölçüde üretilen büyük olgunun yalnızca depolanmasında değil sürece ve tahlil için de kıymet kazanıyor. Öte yandan derin öğrenme ve yapay zekanın muhtaçlık duyduğu güçteki GPU’ların bulut ortamında kullanılabilir olmasının da tesiriyle işletmeler ve teşebbüsçüler esneklik kazanıyor.

Yük Finans ve Telekomünikasyon Meydanında

Aktiflikte değinilen bir öteki değişik nokta ise yapay zeka ve makine öğrenmesine yatırım yapan kolların karşılaştırması oldu. Globalde yapay zeka ve makine öğrenmesi pratiklerinin en yaygın kullanıldığı sahaların başında pazarlama gelirken; bu algoritmaların bankacılık ve sigorta kesimlerinde tasarrufuna yapılan yatırımın öne çıktığı Türkiye’de de yapay zekanın büyümeye devam ettiği aktarıldı.

Bulut entegrasyonunun yaygınlaşmasıyla önemli yatırımlar yapmanın artık büyük bir gereksinim olmaktan çıkmasının da bu gelişmeye yaptığı ek tartışılmaz. Türkiye’de yapay zeka tahlilleri, risk idaresinden bankacılık hizmetlerine ve makine tahsili için eksiksiz bir iş sahası olarak tanımlanabilecek sigortacılığa kadar pek çok yerde canlı rol oynuyor ve değerli bir katma kıymet sağlıyor.

“Yapay zeka altyapıları ve makine öğrenmesi tüm dallar için büyük ehemmiyet taşıyor”

Matematiksel ve istatistiksel doneleri işleyerek ulaşılan sonuçları kullanmaya yönelik bir algoritma olan makine öğrenmesinde süreç, olgunun hazırlanması, modelin oluşturulması, eğitimi ve olgunlaştırılması halinde ilerliyor. Bugün gelinen noktada ise, elde edilen donelerle yalnızca belli süreçleri yapmayla hudutlu kalmayıp ilerleyen adımların iddia edilmesini sağlama ve kendini güncelleyebilme de noktalarından biri olarak öne çıkıyor. Yapay zeka altyapıları ve kurumların kendi verimlilik ve gelişimleri için tatbike alacakları makine öğrenmesi algoritmaları, hangi bölümden olursa olsun tüm oyuncular için artık büyük kıymet taşıyor.

Bulut ve yapay zekanın bütünleştiği tahliller, tasarrufu kolay ve kurumların hayatını kolaylaştıran ortamlar sunuyor. Türkiye’de yapay zekanın gelişmesi ve bu ortamda yatırım yapacaklara yanlışsız bir menşe sunabilmek maksadıyla yola çıkan Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI), yapay zeka altyapılarında son gelişmelere dair bakış açılarının paylaşıldığı ve sistemli olarak gerçekleştirilen TRAI Meet-Up etkinliklerinde bu tip bütünleşik tahlilleri bölümün önde gelen isimleriyle ele alıyor. TRAI Meet-Up aktifliğinin bu ayki mevzu başlıkları arasında süratli ve sağlam bulut ortamı tahlillerinin ehemmiyeti kadar, yapay zeka yatırımlarının yöneldiği pazarlar da yan aldı. 

Aktiflikleri https://turkiye.ai/etkinlikler/trai-meet-up/ adresinden takip edebilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle