Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yapay Zeka, EBA’nın En Tesirli Biçimde Kullanılması İçin Devrede!

Yapay Zeka, EBA’nın En Tesirli Biçimde Kullanılması İçin Devrede!

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, sebebiyle uzaktan eğitime geçiş yapan mekteplilerin ve hocaların eğitime daha verimli devam edebilmesi için EBA sistemini geliştirmeye devam ediyor. Mektep tatilinin 30 Nisan’a uzatılmasının akabinde bu çalışmalara sürat veren MEB, mühendislerden oluşan yapay zeka şirketi CBOT’la birlikte geliştirilen EBA Asistan’ı devreye aldığını duyurdu. Tüm yerküreye örnek olabilecek yetkinlikte geliştirilen EBA Asistan, birinci aşamada MEB yetkilileri tarafından belirlenen 10 ana başlıkta 100’e yakın farklı soruya bir kaç saniye içinde karşılık verebilecek. EBA Asistan sayesinde talebeler, muallimler ve veliler; şifre alma, şifre yenileme, ders programı sorgulama, imtihanların durumunu öğrenme, hocalarla görüşme, ders tekrarı yapma üzere mevzulardaki sorularını toplumsal platformlarda adeta canlı bir kimseye soru sordukları üzere yazarak anında cevap bulabilecekler. EBA Asistan’a https://www.eba.gov.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

Yapay zeka teknolojisindeki yetkinlik EBA Asistan’ın geliştirilmesini hızlandırdı

T.C.Milli Eğitim Bakanlığı ve CBOT iş birliği ile uygulamaya alınan yeni EBA Asistan yetkililerin ağır çabaları ve CBOT’un yapay zeka teknolojisindeki tecrübeleri sayesinde kısa bir müddette geliştirildi. salgını sonrasında Türkiye’de süratlice pratiğe alınan EBA sistemi konusundaki kullanıcı sorularına anında cevap sunmak, sıkıntıları çözmek ve bu manada sistemin en tesirli halde kullanılmasını sağlamak maksadıyla geliştirilen bot; kural tabanlı chatbotlardan farklı olarak yapay zeka teknolojilerinin yüklü kullanıldığı bir asistan olarak öne çıkıyor. CBOT’un mühendisleri tarafından çok kısa sürede geliştirilen doğal lisan sürece (NLP) ve makine öğrenmesi teknolojilerinin kullanıldığı ve şimdilik mümkün kullanıcı sorularını yanıtlayacak EBA Asistan, kullanıcılar soru sormaya devam ettikçe daha ziyade öğrenerek sorulara daha âlâ karşılık verebilecek. 

“Kamu-özel sektör işbirliğinin güçlü bir örneğini sergiledik”

EBA Asistan’a ait değerlendirmelerde bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle pek çok yeni pratik hayata geçiriliyor ve devletimizin yeniliklere süratle adapte olabilen yapısı bu süreçlerin muvaffakiyetle yürütülmesini sağlıyor. MEB olarak biz de talebelerimizin derslerinden mahrum kalmaması için pratiğe aldığımız EBA sistemini tüm yerküreye liderlik edebileceği bir yetkinlikte geliştiriyoruz. Sistemin eksikliklerini süratle tespit ettik ve “Nasıl daha fazla geliştirebiliriz?” sorusunu sorduk. Burada devletimizin yapay zeka meydanındaki önder şirketi CBOT gelişmiş yerli yapay zeka teknolojisiyle bize destek oldu ve kamu-özel sektör işbirliğinin güçlü bir örneğini sergiledik. Bu çalışma aslında memleketimizin kendi kendine yetebilecek seviyede olduğunu gözler önüne seriyor. EBA Asistan ile talebelerimiz, hocalarımız ve velilerimiz; sistemle ilgili merak ettikleri her soruyu arkadaşlarıyla konuşur üzere bota yazacak ve gelişmiş NLP teknolojisi sayesinde bu soruları süratle anlayıp MEB sistemlerimizden çektiği datalarla sahih karşılıkları saniyeler içinde verebilecek,” diyor.

“Bu mucize periyot memleketimizin dijitalleşmesi noktasında bir fırsat”

Tüm yerkürede yaşanan bu mucize devri memleketimizin gerçek manada dijitalleşmesi noktasında bir fırsat olarak değerlendirdiklerini lisana getiren CBOT Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş MEB ile hayata geçirdikleri EBA Asistan’a ilişkin sözlerini şöyle sürdürüyor: “CBOT olarak 2017’den bu yana kollarda yaşanan dijitalleşmeyi ve yararlarını gerek kişisel kurumlar gerekse kamu kurumlarıyla pahalandırıyor ve bu noktada tahlillerimizi hazır tutuyorduk. Ülkemizin Koronavirüs ile mücadelesine birinci aşamada vatandaşlarımızın gerçek haberlere ulaşması için Sağlık Bakanlığı algoritmaları ile uyumlu Koronabot’u canlıya alarak destek olmuştuk. Devletimizde uzaktan eğitimin kaçınılmaz olduğu bir noktaya geldiğimiz bugünlerde ise bakanlığımıza sosyal sorumluluk odağında yerli yapay zeka teknolojimizle destek olmaktan gurur duyuyoruz. Devletimizin birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci atlatacağından kuşkumuz yok. Biz bu süreçten sonrasına odaklanıp dijitalleşmenin tüm kurumlara nüfuz etmesini yakından destekleyeceğiz. Bu noktada bakanlığımız EBA Asistan girişimi ile dijitalleşme tarafından yerküreye da örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Projeyi birebir devranda şahsi bölüm ve kamunun vatandaşın faydası çerçevesinde iş birliği yapması mealinde da çok değerli buluyoruz.” 

Sistem nasıl çalışıyor?

Uzaktan eğitim sisteminin kullanıcıları, velev öğrenci, velev hoca, velev veli olsunlar Eba Asistan’ı kullanabilirler. Kullanıcılar; şifremi nasıl alırım, sisteme nasıl girerim, 3. sınıf yarın hangi dersler var, ders programına nasıl ulaşırım, hocama soru sorabilir miyim?  üzere sorularını EBA Asistan’a sorduklarında kullanılan yapay zeka sistemi bağımsız metin formunda yazılanları anlıyor, bu sorulara ilgili yanıtı veriyor ve kullanıcıları en gerçek halde yönlendiriyor.  Örneğin ilkokul 4. sınıftaki evladınız için ders programını istediğinizde bunu çekip size sunuyor. Birinci defa şifre alacaksanız bunun için yapmanız gerekenler konusunda çok yalın ve anlaşılır biçimde yönlendiriyor. EBA Asistan kullanıcılardan en sık gelebilecek sorularla eğitildi ve bu sayede gelen soruları süratlice cevaplayabiliyor. Asistanın sorular arttıkça daha farklı soruları anlayabilir ve anında karşılık veriri hale gelmesi bekleniyor. 

Yorum Ekle