Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Yandex.Rover Teslimat Robotu Test Sürüşüne Çıktı

Yandex.Rover Teslimat Robotu Test Sürüşüne Çıktı

Geçtiğimiz ekim ayında sürücüsüz arabaları ile şimdiye kadar 1.6 milyon kilometre otonom yol katettiğini açıklayan Yandex, sürücüsüz araba teknolojisini hayatın farklı meydanlarını kolaylaştıracak biçimde kullanmaya devam ediyor.

Yandex, sürücüsüz arabaları için kullandığı otonom tertibine sahip olan yeni bir araç daha geliştirdi. Yaya suratında giden, valiz boyutunda, 6 tekerlekli bir robot olan Yandex.Rover, test sürüşlerine başladı. Yandex’in sürücüsüz araç teknolojisi meydanındaki yazılım ve tahlilleri, Yandex.Rover’da yeni vazifeler için düzenlendi.

Sürücüsüz bir lojistik araç olan Yandex.Rover’ın birinci testleri, Moskova’daki Yandex Kampüs’te yapılmaya başlandı. Test sürüşleri kapsamında her gün birkaç Yandex.Rover otonom aracı kendisine teslim edilen dokümanları, Yandex’in ana merkezindeki farklı binalar arasında taşıyacak. Yandex.Rover’ların hareketleri uzaktan bir operatör aracılığıyla gözlemlenecek, fakat robotların hareketleri külliyen otonom olacak.

Yandex.Rover, üst kısımdaki “lidar” sayesinde hem gündüz hem de sürüş yapabilecek. Otonom araç, güneşli havalardan, yağmur ve kar yağışlarına kadar farklı hava koşullarında teslimat hizmeti verebilmesi maksadıyla tasarlandı.

Yandex.Rover’ın test sürüşü sırasında çekilen medyada, boyutu ve kompakt tasarımı ile rahatlıkla hareket eden robotun, teslim edilen dokümanları alışı, önüne çıkan handikapların etrafından dolanması ve maksat noktasına hakikat gidişi aşama aşama görülebiliyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle