Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Yamaha, Yerküre Pistlerine 3 Genç Yetenek Çıkardı

Yamaha, Yerküre Pistlerine 3 Genç Yetenek Çıkardı

Yamaha Motor’un yerküre pistlerinde Türkiye ismine yarışacak genç yetenekleri ortaya çıkarmak ve desteklemek emeliyle Mart ayında başlattığı bLU cRU ‘Yeni Nesil Yarışçı Yetiştirme Programı’ kapsamında düzenlenen R25 Cup 2019’un şampiyonları görünür oldu. 680 gencin başvurduğu kapsamında 72 genç Yamaha’dan milletlerarası standartlarda eğitim alma fırsatı yakaladı.  4 etapta gerçekleşen ve son elemelere kalan 13 gencin kıyasıya uğraş ettiği Uşak’ta gerçekleşen final yarışında birinciliği Fazlı Erçelik (16), ikinciliği Hakan Yılmaz (16), üçüncülüğü ise Furkan Aykut (14) kucakladı.  

Yamaha Motor Türkiye ve Yerküre Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu iş birliği ile Mart ayında start alan bLU cRU ‘Yeni Nesil Yarışçı Yetiştirme Programı’na müracaat yapan yüzlerce genç arasından elenerek R25 Cup 2019’a katılan ve finalde muvaffakiyete ulaşan 3 genç yeteneğin neredeyse birinci yaşlarından bu yana hayallerini motosiklet süslüyor. Hayallerinin peşinde koşan ve dünyaca ünlü motosiklet yarışçısı olmak için pistte ter döken Fazlı Erçelik (16), Hakan Yılmaz (16) ve ise Furkan Aykut’un en büyük destekçileri ise aileleri…

Supersport 300 Yerküre Şampiyonası WSSP 300’de müsabaka talihi…

Motosiklete ilgisi olan gençlere fırsat yaratma hedefi ile geliştirilen programda finale kalan motosiklet yarışçılarına Avrupa kapısı aralanmış oldu. bLU cRU R25 Cup 2019’ın en düzgünü seçilen gençler Kasım ayında İspanya’da yapılacak Yamaha Masterclass Kampına gidecek. Kampta tüm memleketlerden gelen yarışçılarla bir araya gelerek piste çıkacak olan gençler Yamaha’yı yerküre pistlerinde temsil eden ünlü yarışçılardan eğitimler alacaklar. Fazlı, Hakan ve Furkan bu kamp ahir Supersport 300 Yerküre Şampiyonası WSSP 300’e gitmeye hak kazanacak 6 genç arasına girme fırsatı bekliyor.

Bora Berker Cansever “dünya pistlerinde yarışan Yamaha kadrolarında neden daha ziyade Türk genci yarışmasın?”

Yamaha Motor Türkiye Umum Yöneticisi Bora Berker Cansever “Kenan Sofuğlu ile birlikte projeyi başlattığımız birinci günden itibaren yetenekli gençlerle karşılaşacağımızdan emindik. Kestirim ettiğimiz üzere güçlü yetenekler çıktı önümüze. 680  başvuru aldık ve eleme süreci epeyce şiddetli geçti. Gençlere hem Yamaha üzere güçlü bir markanın hem de Kenan Sofuoğlu üzere pistlerde markalaşmış bir sporcunun tecrübelerinden yararlanma fırsatı verdik. Eğitim sürecinde bu yetenekleri akıllıca işlemeye ve yönlendirmeye çalıştık. Yerküre pistlerinde yarışan Yamaha ekiplerinde neden daha çokça Türk genci yarışmasın? Eminiz ki R3 bLU cRU Challenge’da ve devamında Supersport 300 Yerküre Şampiyonası WSSP 300’de Türkiye’yi temsil edecek ve birinci 3 arasında göreceğimiz yarışçılar R25 Cup’ta kademeye giren yarışçılarımız arasından seçilecek.

Kenan Sofuoğlu “Kariyerimin en başında bana bu talihi veren olmamıştı, bu türlü bir fırsat yakalasam tahminen daha küçük yaşlarda pistlerde olurdum”

R25 Cup’ın şampiyonları ile bir araya gelen Kenan Sofuoğlu “Yamaha ile başlattığımız programın ne kadar yanlışsız olduğunu kanıtladık. Gerek elemelerde, gerekse finallerde izlediğim gençler beni çok heyecanlandırdı, geleceğe dair umutlarım çoğaldı. Çok ağır bir ilgi ile karşılaştık. Aileler de kurumsal bir çatı altında gerçekleşen bu programla gençleri desteklediler. Yamaha ile attığımız bu adım yeni yeteneklerin motivasyonunu artıracak, kolu geliştirecek. Türkiye’nin dört bir yanında çok yetenekli gençler var, bu süreçte buna şahit olduk. Yamaha üzere memleketler arası bir markanın bu gençlerin keşfedilmesine destek olması, gençlerin önünü açması, yol göstermesi takdir edilmeli ve öteki markalara örnek olmalı. Türk sporu ismine çok kıymetli bir gelişme bu. Bu gençlerin Avrupa’da yarışabilmesi için Yamaha desteği kıymetliydi.  Kariyerimin en başında bana bu bahtı veren bir marka olmamıştı, ailemin desteği ve kendi gayretlerimle bugünlere geldim. Bu türlü bir fırsat yakalasam tahminen daha küçük yaşlarda pistlerde olurdum. Bugün yerküre pistlerinde Toprak Razgatlıoğlu, Can Öncü üzere genç yarışçılarımız bayrağımızı dalgalandırıyor lakin daha ziyade Türk gencinin pistlerde olması gerekiyor. R25 Cup’ta birinci 3 giren bu gençleri inanıyorum ki yakın devranda Avrupa’da yarışlarda izleyeceğiz,” dedi.

Bora Berker Cansever “dünya pistlerinde yarışan Yamaha gruplarında neden daha çokça Türk genci yarışmasın?”

Yamaha Motor Türkiye Umumî Yöneticisi Bora Berker Cansever “Kenan Sofuğlu ile birlikte projeyi başlattığımız birinci günden itibaren yetenekli gençlerle karşılaşacağımızdan emindik. Varsayım ettiğimiz üzere güçlü yetenekler çıktı önümüze. 680  başvuru aldık ve eleme süreci epey güçlü geçti. Gençlere hem Yamaha üzere güçlü bir markanın hem de Kenan Sofuoğlu üzere pistlerde markalaşmış bir sporcunun tecrübelerinden yararlanma fırsatı verdik. Eğitim sürecinde bu yetenekleri akıllıca işlemeye ve yönlendirmeye çalıştık. Yerküre pistlerinde yarışan Yamaha gruplarında neden daha çokça Türk genci yarışmasın? Eminiz ki R3 bLU cRU Challenge’da ve devamında Supersport 300 Yerküre Şampiyonası WSSP 300’de Türkiye’yi temsil edecek ve birinci 3 arasında göreceğimiz yarışçılar R25 Cup’ta raddeye giren yarışçılarımız arasından seçilecek.

Yeni Nesil Yarışçı Yetiştirme Programı sayesinde ailelerin motosiklete karşı kaygılarından kurtulduğunu görmekten epey memnun olduklarını belirten Bora Berker Cansever “ailelerin evlatlarını desteklemesi, motosiklet algısının değişmeye başladığını gösteriyor ve bu girişimin ne kadar yanlışsız bir adım olduğunu bir gayrı açıdan da kanıtlıyor. Bu motor sporlarının ve motosiklet sanayisinin gelişimi için de kıymetli bir basamak” dedi.

Kenan Sofuoğlu ile tıpkı pisti kullanmak bizim için büyük heyecan!

Birinciliği kazanan Fazlı Erçelik;

2003 yılında İstanbul Beykoz’a doğan ve şu an lise 2. Sınıf talebesi olan Fazlı Erçelik’in motosiklet tutkusu pederi Orçun Erçelik’in Kenan Sofuoğlu’nun yarışlarını izlemeye götürmesiyle başladı. Fazlı yarış hayali kurmaya o gün başladı. Pederi 65 cc’lik Birinci motosikletini 7 yaşında aldı. Bugüne kadar 65 cc, 85 cc ve 250 cc’de çeşitli yarışlara girip noktalar aldı. R25 Cup’ta 4 etap ahir birinciliği elde eden Fazlı Erçelik “Yamaha bLU cRU R25 Cup ‘ta çok önemli rakipler ve süratli sporcular vardı. Ama motivasyonumu hiç bozmadım ve birincilik hayalime kitlendim ve bir numara oldum. Önümde yeni bir sahife açıldığına inanıyorum. Yamaha eğitmenlerinin ve Kenan Sofuoğlu tecrübelerinden faydalanmak benim için paha biçilmezdi. Artık ki gayemde Supersport 300 Yerküre Şampiyonası WSSP 300’de yarışa hak kazanacak 6 kişi içinde konum alabilmek var. Yerküre pistlerinde yarışacak büyük aşamalar almak ve programın aslında ne kadar paha yaratbileceğini göstermek istiyorum” diyor.

R25 Cup ikincisi Hakan Yılmaz ;

2003 doğumlu Hakan Yılmaz kendini bildi bileli motosiklet yarışlarına katılma hayali kuruyor. Birinci sürüşünde dizini yana değdirdiğini fark eden Kenan Sofuoğlu bu yeteneği birinci fark eden isim oluyor. 2018 yılında yarış lastiği olmamasına karşın Şark Avrupa Bulgaristan yarışlarına katıldı ve 2. oldu. Hakan “2019 yılında Yamaha’nın bLU cRU ‘Yeni Nesil Yarışçı Yetiştirme Programı’nı başlattığını duydum ve derhal katılmak istedim. Bu türlü bir fırsatı kaçırmamalıydım. Hem pistlerde yarış ekiplerini hayranlıkla izlediğim Yamaha hem idolüm Kenan Sofuoğlu tıpkı projedeydi. Sıkı elemelerden geçtik, çok bedelli eğitimler aldık. R25 Cup yarışları da nispeten çekişmeli geçti lakin 2. olmayı başardım. Artık Yamaha Masterclass Kampına gitmek için gün sayıyorum” diyor.

Üçüncülük kupasını kaldıran Furkan Aykut;

2005 doğumlu  Furkan Aykut’un 2015 yılında amatör olarak başlamış olduğu motorsporları merakı günümüze kadar geldi. Yaşı itibariyle öbür yarışçılardan küçük olmasına karşın amatör olarak katılmış olduğu 2015 Türkiye Motocross şampiyonası takviminde bölge alan Şark Avrupa Motocross Şampiyonasında B kümesinde 3’üncü oldu. O günden bugüne çeşitli yarışlarda kupalar kazanan Furkan Yamaha ve Kenan Sofuoğlu tecrübesinden faydalanmak için R25 Cup’ katılıp üçüncülüğe kadar ulaştı. Furkan “burada elde ettiğim radde benim için Avrupa kapılarını araladı ve çok motive etti. Gayemde çok daha büyük kademeler var. Genç yaşımda yakaladığım bu fırsat bana çok büyük kapıları açmamda çok güçlü bir anahtar olacak” dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle