Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yakında Not Defterini Windows 10’dan Kaldırabileceksiniz

Yakında Not Defterini Windows 10’dan Kaldırabileceksiniz

Windows 10 kullanıcıları, yakında Not Defteri, Paint ve WordPad üzere klasik programları sistemlerinden külliyen kaldırabilecekler.

Not Defteri ve Paint, Windows’un 1985’te yayınlanan 1.0 sürümünden beri yüklü olarak geliyor. “Güçlü metin düzenleyicisi” olarak tanımlanan WordPad ise 1995‘te Windows 95’in bir modülü olarak sunulmaya başlanmıştı. Bu programlar not almak, doküman düzenleme ve grafik oluşturma üzere işlevler sunsalar da, Windows’tan kaldırılamıyordu.

Windows 10 Insider Build 19951 ile birlikte bu programlar, murakabe masasındaki “İsteğe bağlı işlevler” kısmından kaldırılabilir hale geldi. WindowsLatest’in raporuna nazaran Paint ve WordPad, ilkbaharda yayınlanacak olan Windows 2004 (20HI) yapısıyla birlikte isteğe bağlı birer işlev haline gelecek.

Windows 10’u kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı tekrar başlatmanız istenecek. Bunun akabinde programlar, büsbütün kaldırılmış olacak ve arama yapsanız bile programları tekrar kurmanız istenmeyecek.

Paint, Not Defteri ve WordPad, güncelleme gelene kadar Windows’tan kaldırılabilir olmayacak. Üç programın yekun boyutu 20MB’tan az olduğundan bu muhtemelen büyük bir sıkıntıya yol açmayacaktır. Bu yazılımların kaldırılabilir hale gelmesiyle Notepad++ yahut Paint.NET üzere daha güçlü alternatifleri yüklemeniz ve varsayılan olarak kullanmanız, çok daha kolay olacak.

Yorum Ekle