Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yaban mersinin cilde yararları nelerdir? Yaban mersini ile yapılan cilt bakım maskeleri

Yaban mersinin cilde yararları nelerdir? Yaban mersini ile yapılan cilt bakım maskeleri

Memleketimizde çok ziyade bilinmeyen lakin yerküre mutfağında çok ziyade bölgesi olan yaban mersini birçok el kreminin içerisinde yan alıyor. Kokusuyla kendine hayran bırakan yaban mersininin cilde yararları olduğunu biliyor muydunuz? Mütehassısların araştırmaları sonucunda elde ettiği haberlere nazaran yaban mersininin cilde inanılmaz yararları bulunuyor. Evet bu yararlar neler? Yaban mersini cilde nasıl uygulanır? Öğrenmek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yaban mersini, Fundakiller familyasına ilişkin olan ve ılıman iklimlerde yetişmeye münâsib üzümsü bir meyve çeşididir. Günümüzde daha çok dondurma, pasta ve şekerlemelerde kullanılan yaban mersini tertipli bir halde tüketildiğinde herhangi bir zararı yahut yan tesiri yoktur. Yörelere nazaran çalı çileği, çoban üzümü, lifora, kuş üzümü üzere isimlerle de bilinen yaban mersini, devletimizde Karadeniz yerinin en yüksek konumlarında yetişmektedir. İçerisinde A,C,E,K vitaminleri barındıran ve tesirini kısa müddette gösteren yaban mersini bağışıklığı güçlendirici tesirleri bulunmaktadır. Antioksidan özelliğiyle illetleri düzgünleştirici özelliği bulunan yaban mersinini sağlıklı beslenmek isteyen insanlar de tüketebilir. Bir orman meyvesi olan yaban mersini damardan kalbe, böbrek illetlerinden kemik hastalıklarına kadar yararları bulunuyor. Şimdilerde el kremlerinin içerisinde bulunan yaban mersini kokusuyla da adeta parfüm niyetine kullanılıyor. Hal bu türlü iken eksperler yaban mersini hakkında bir araştırma yaptı. Yapılan bu araştırmada taze yahut kurutulmuş, sade yahut öbür bir besinle karıştırılarak tüketilebilen yaban mersininin cilde birçok yararı olduğu ortaya çıktı.Gelin yaban mersinin cilde yararları inceleyelim…

Yaban mersini içerisindeki ve mineraller sayesinde cildin yağ seviyesini düzenler. Bu sayede daha sağlıklı cilde sahip olmanızı kısa müddette sağlar.Şayet yaban mersini ile ilgili cilt basıncım maskesi yapmak isterseniz yarım su bardağı Yaban Mersinini bir çorba kaşığı zeytinyağı ve balla pürüzsüz olana kadar karıştırın. 20 dakika boyunca uygulayın ve ılık su ile yıkayın. Direkt cilt kuruluğu, akne ve nem istikrarının korunması için cildinize gereken nemi sağlayacaktır.

Yaban mersini barındığı antioksidanlarla ildimizdeki kırışıklık, hasar ve bozulmalara neden olan muaf radikalleri mahzurlar ve cildinizi korur. Cildimizin renk tonunu düzenleyen, daha çok sağlıklı ve daha çok genç kalmasını sağlayan yaban mersinini meyve reyonlarında ve marketlerde kuru olarak satın alabilirsiniz.

Bol ölçüde A, C ve K vitaminleri taşıyan yaban mersini meyvesi, ciltte iltihapların oluşumunda engelleyici nitelik taşır.Kılcal damarları güçlü hale getiren bu meyve, kolajen üretimini uygun bir formda hızlandırır.

YABAN MERSİNİ İLE YOĞURT MASKESİ

MATERYALLER

10 tane yaban mersini
1 kaşığı ölçüsünde yoğurt

YAPILIŞI

Çatalla yaban mersinlerini ezip, üzerine yoğurt ekleyin.Temizlenmiş olan yüzünüze ve boynunuza hazırladığınız karışımı uygulayın. 15 dakika bekleyerek ılık suyla durulayın. 

YABAN MERSİNİ, BAL VE ZEYTİNYAĞI MASKESİ

GEREÇLER

Çeyrek bardak ölçüsünde yaban mersini
1 kaşığı ölçüsünde bal
1 kaşığı ölçüsünde zeytinyağı
1 çay kaşığı ölçüsünde toz şeker

YAPILIŞI

Tüm materyalleri blender ile birlikte çok akıcı olmayacak formda karıştırın. Arı olan cildinize bu karışımı şıkça sürün. Ovalayarak 10 dakika bekletin.

Ilık su ile durulayın. Daha sonra soğuk su ile bir şok uygulayın.

Yorum Ekle