Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Wtech, Teknolojide Uzmanlaşmak İsteyen Mekteplilere Desteğe Devam Ediyor

Wtech, Teknolojide Uzmanlaşmak İsteyen Mekteplilere Desteğe Devam Ediyor

Bilim ve teknoloji yerküresinde, hatunun kendi potansiyelini keşfetmesi, fırsat eşitliğinin sağlanması ve toplumsal kalkınmanın desteklenmesini amaçlayan Teknolojide Bayan Derneği (Wtech), STEM (fen, matematik, mühendislik, bilim) talebelerini duymak, onlara gelecek yolculuklarında yalnız olmadıklarını söylemek ve kariyer planlarını en düzgün formda tasarlamak için 15 farklı üniversitede genç yeteneklerle buluştu.

Mart ayında (5 Mart Boğaziçi Albert Long Hall, 6 Mart İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi, 11 Mart Türk Alman Üniversitesi) üniversitelerde yapılan “Teknolojide, İnsan ve Kariyer Buluşmaları” ile toplamda 500 talebeye ulaşıldı, 50 üzerinde talebeye büyük kurumsal firmalarda staj, teknoloji yerküresinin önde gelen yöneticileriyle mentorluk çalışması, kurumsal firmalardan en yeterli start-up’lara kadar firma gezileri gibi güçlü ikramlar dağıtıldı.

Ayrıca www.wtechplatform.com’a özgeçmişleri alınarak bilhassa online bilirkişilik eğitimleri, staj ve iş imkanları hakkında fırsatlara erişebilecekleri bir kanal sunuldu (Wtech Akademi).

Teknolojide Bayan Derneği Kurucu Lideri Zehra Öney bahis ile ilgili yaptığı açıklamada:

“Covid-19 Türkiye’de yaygınlaşmadan evvel, üniversite talebeleriyle Wtech olarak bir araya gelme bahtı bulduk.  Üniversite buluşmalarında çok sayıda STEM talebesinin tam olarak yanını bulamamış ve yeteneğini keşfedememiş olduğunu gözlemledik. Atıl kalmış, yeteneği yönetilememiş ve görülememiş pek çok gencimiz var. Bilhassa genç kızlarımız bu sahada sayıca az ve motivasyonları yüksek değil. Gelecek ve kariyer telaşı hissediyorlar. Pes etmek istemiyor lakin bir yandan da alternatif yollar arıyorlar. Münhasıran bu periyotta Teknolojide Hatun Derneği olarak ARTIK TAM DEVRI diyoruz. Onları hayata ve istihdama hazır hale getirmemiz gerekiyor.

Yerkürenin başkan devletlerinden biri olmak, bundan sonra oluşacak bu şekilde yerküre felaketlerinden sağlam çıkmak ve güçlü bir iktisada sahip olmak için öncelikle insanımıza yatırım yapmamız gerekiyor. Bu yalnızca gençlerimizi değil üreten, yaratan, bulan, fikri olan herkesi kapsıyor. Teknoloji ise onların üretimine yüksek katkı verebilecekleri bir araç… Bilhassa bayanlarımızın teknolojide üreten olmaları ve sayıca artmaları koşul. Covid-19 gösterdi ki Türkiye’nin yüksek haberli, özgüvenli, pes etmeyen, bilim kişilerine gereksinimi var. İsteriz ki bu güçlü salgının kurtuluşu olan aşıyı ve ilacı bir Türk bilim kişisi yaratsın.

Dernek olarak başarılı geçen 3 üniversite etkinliğimiz sonrası, 12 üniversitede daha planladığımız faaliyetlerimizi Covid-19 nedeniyle, kamu ve devlet mekteplerindeki tüm çalışmaların iptal edilmesinden ötürü fizikî olarak ileri bir tarihe almak zorunda kaldık. Lakin çalışmalarımıza mobil ve dijitalde tüm süratiyle ve her gün daha da motive olarak devam ediyoruz.

Dernek olarak geçtiğimiz sene açtığımız online kanallarımız ile bilirkişilik eğitimlerimize son süratte devam edeceğiz. Portalimize kayıt olan lise ve üniversite mekteplileri ile teknolojide başkan ve öncü kurucu üye firmalarımızı sıkça bir araya getirecek dijital etkinlikler düzenliyor olacağız.

Bugünlerde yerkürenin aldığı tedbirlere baktığımızda teknolojik alt yapıların her kolda birbirimizle olan bağımızı, gündelik ve iş yaşantımızı sürdürmemizi sağlayan bir güç haline geldiğini gözlemliyoruz. Yerküreyi agresif biçimde etkileyen bu durum, kişilerin ferdî teknoloji tasarrufu konusunda uzmanlaşmasını gerekli kıldı. Bu noktada öğrenci buluşmalarımız daha da mana kazandı. Buluşmalarımızın hedefi üniversitelerde temel eğitimleri alan talebelerin, Derneğimiz kanalıyla teknolojik yetkinliğinin güçlenmesi ve uzmanlaşmaları, Derneğimizin düzenlediği fiyatsız eğitimler ahir, mezunlarımıza staj ve istihdam imkanları sağlamaktır.

Talebelere sağlanan eğitim, staj ve istihdam imkanları konusunda çalışmalarımızı hızlandırdık zira mobil ve mesken ortamında çalışma biçimi yayıldıkça teknolojik bilirkişiliklerin daha da kıymet kazandığı ortada. Bugüne kadar opsiyonel olduğunu düşündüğümüz bu durum artık gereklilik haline gelmiştir. Yalnız üniversite talebeleri değil, aslında teşebbüsçüler, mavi yakalı çalışanlar, beyaz yakalı çalışanlar, mesken bayanları da hedefimizdedir. Bireylerin teknolojik yetkinliklerinin güçlenmesi, onları yalnızca teknoloji tüketicileri olmaktan çıkarıp üretici haline getirmek için de çalışmalarımız son süratiyle devam edecek.

Amacımız yekun 25.000 talebeye birinci yılımızda erişmek

Wtech 13’den ziyade Üniversitede gerçekleştireceği lansman çalışmaları ve online eğitimler ile ortalama 25.000 talebeye birinci yıllarında erişmeyi hedefliyor. Ayrıyeten gayelerine ulaştığında ise sponsorlarından elde edilen geliri Wtech akademinin açacağı yeni bilirkişilik sınıflarının bütçesine aktarılacak. Bu sayede Sponsorlarının isimlerini açacağı sınıflarla ilişkilendirerek, talebelerinin sponsorlarla tanışmasını ve etkileşimi en üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

Teknolojide Bayan Derneği gururla ve inançla söz ediyor; hiçbir şeyden vazgeçmeme kararı aldık. Biz pes etmeyeceğiz ve salonları dolduracağız. Salonlar yetmeyecek portalımızı dolduracağız. Portal yetmeyecek kurumları doldurulacağız, hayatı dolduracağız.

Yorum Ekle