Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Windows’u “Söküp Atmaya” Hazırlanıyorlar!

Windows’u “Söküp Atmaya” Hazırlanıyorlar!

Çin hükümeti, Microsoft’u sarsacak bir kararla 2022’de tüm PC’lerindeki Windows’u kaldıracağını, yerine Çin’de geliştirilen Linux dağıtımlarını kullanacağını duyurdu.

Çin Komünist Partisi Merkez Ofisi’nden gelen buyruk, Çinli olmayan yazılımları Çin merkezli yazılımlarla değiştirme teşebbüsünün bir kesimi. Bu hamle, birebir devranda Çinli donanımları kara listeye ekleyen ABD’ye bir yanıt niteliği taşıyor. Emre nazaran Çin hükümet servisleri, 2020’nin sonuyla Windows’lu PC’lerin yüzde 30’unu, 2021 sonu itibariyle yüzde 50’sini, 2022’nin sonu itibariyle kalan 20’yi Çinli işletim sistemleriyle donatacak. China Securities’e nazaran bu, 20-30 milyon PC’nin işletim sisteminin değişeceği manasına geliyor.

Microsoft’a derin nefis aldıran tek nokta ise bu değişikliğin yalnızca hükümet hizmetlerini maksat alması ve Microsoft’un pazar hissesinin yüklü olduğu Çinli kişisel firmaları içermemesi. Ama Çinli hususî firmaların da bir ağırlık hissederek Çin’de geliştirilen bir işletim sistemine geçmesi beklenen.

Bu gelişme kağıt üzerinde Linux için olumlu üzere görünse de, kullanılacak Linux dağıtımı muhtemelen sıkı biçimde denetim edilecek ve çeşitli sansürlere taraf verecek. Bu ise Linux ve açık menşe topluluğunun savunduğu kıymetlerin tam aksinin yaşanacağı mealine geliyor.

Yorum Ekle