Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Windows 7’nin Gidişi, Windows 10’a Yaradı!

Windows 7’nin Gidişi, Windows 10’a Yaradı!

Windows 7’nin vaktinin dolmasıyla Windows 10 satışları, Microsoft’un yüzünü güldürmeye başladı. 2. çeyrek sonuçları, firmanın 36,9 milyar seviyesinde gelir elde ettiğini gösterdi.

Windows’ta beklendiğinden gerçekleşen büyüme, gelirlerin tüketici (Windows 10 Home) tarafında geçen yılki tıpkı çeyreğe nazaran yüzde 4 artmasıyla gerçekleşti. Windows Pro OEM gelirinin ise (üreticiler tarafından PC’lere evvelce yapılan kurulumlar) evvelki yıla nazaran yüzde 27’lik önemli bir artış sergilediği gözlendi.

Windows 10’un satışlarının uygun gitmesinin nedenlerinden bir tanesi, Windows 7’nin destek vadesinin tamamlanması ve kullanıcıların vade tamamlanmadan evvel Windows 10’a geçmek istemeleri. Windows’un yekun gelirlerinin yüzde 20’sini tüketicilerin oluşturduğunu, paranın değerli bir kısmının şirket kullanıcılarından geldiğini belirtelim.

Satışların artmasında Intel’in çip probleminin çözülmesinin de tesirli olduğu belirtiliyor. Bir farklı neden olarak bir donanım üreticisinin, beklenen ticaret yahut tarife meseleleri nedeniyle sayıda Windows 10 lisansı satın alması sayılıyor.

Yekunda Microsoft 365’i (Office), Bing’i, oyunu (Xbox dahil) ve Surface üzere donanımları içeren Microsoft’un ferdî bilişim kısmının 13,2 milyar gelir elde ettiği gözleniyor.

Windows 7’den Windows 10’a geçmeyi düşünenlere fiyatsız geçişe yönelik art kapının (resmi olmasa da) hala açık olduğunu hatırlatalım.

Yorum Ekle