Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
“Windows 7 Açık Asıllı Olsun”

“Windows 7 Açık Asıllı Olsun”

Windows 7’nin resmi destek vadesinin bitmesiyle işletim sistemini kullanmaya devam edenler, bir anda risk altında kaldılar. Artık ise Özgür Yazılım Vakfı (FSF), Microsoft’tan işletim sistemini açık asıllı hale getirmesini talep etti.

Microsoft, şu sıralar açık asıllı girişimler konusunda adımlar atsa da, tüm işletim siteminin kodlarını açık hale getirmesi, şu an uzak bir mümkünlük. FSF, Microsoft’un bu türlü bir adımla hiçbir şey kaybetmeyeceğini söylüyor ama Windows 7’yi açmak, muhtemelen Windows 10’un da birçok kısmının kodlarını herkese açmak mealine gelecektir. Bundan ötürü Microsoft’un bu isteğe sıcak bakacağını sanmıyoruz.

Dahası Windows 7’nin açık asıllı hale gelmesi ve topluluk geliştirilmesi, firmanın Windows 10’a geçmeyi düşünen kullanıcıları kaybetmesi mealine gelebilir. Bu ise Microsoft için 2. bir kayıp demek.

FSH, bu isteği için şu an 1.000’in biraz üzerinde imza toplamış durumda. Kuruluşun gayesi ise 7.777 destekçiye ulaşmak. Lakin destekçi sayısı kaç olursa olsun, Microsoft’un Windows 7’nin kodlarını açmaya yaklaşmayacağını düşünüyoruz.

Yorum Ekle