Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
WhatsApp’ın Yeni Sorunu: Koyu Mod, Ne Kadar Koyu?

WhatsApp’ın Yeni Sorunu: Koyu Mod, Ne Kadar Koyu?

WhatsApp’ın biraz geç kalan “koyu teması” kısa vade evvel Android’de beta test aşamasına ulaştı. Gözleri yormayan (belki daha çok yoran, fakat moda olan) koyu modun WhatsApp’ta küçük bir sorunu var: Gereğince koyu olmamak.

Öncelikle pratiğin art planının siyahtan çok, yeşilimsi bir koyu gri renkte olduğu gözleniyor. Ama AMOLED ekranlarda piksellerin kapanarak pil tasarrufu sağlaması için gerçek siyah art plan gerekiyor. Bu elbette art plandaki desenlerin kaybolması demek, gelgelelim koyu için bu küçük fedakarlıkta bulunmaya değebilir. Siyah art planı kendiniz de hazırlayabilirsiniz, lakin birçok kullanıcı bunun için uğraşmak istemeyecektir.

Metinlerin beyaz renge sahip olmasının ise gözleri dinlendirmediği kesin. Binaenaleyh metinlerde bir ölçü gri kullanılabilirdi. Bu noktada ekranın parlaklığını kısmak güzel bir tahlil değil, zira bu durumda bildiri baloncukları, art plan üzerinde ayırt edilmesi güç bir hale geliyor. Bildiri baloncuklarını açık temada takip etmesi ise çok daha kolay.

Emoji menüsünü açtığınızda bir sair sürpriz ile karşılaşıyorsunuz. Parlak sarı renkli yüz tabirlerini farklı bir renge dönüştürmek, tahminen uzun bir çalışma gerektiriyor ama bir tahlil bulunması bizce beğenilen olurdu.

Yeniden de WhatsApp’ın koyu modunun beta testinde ve birtakım şeylerin değişebileceğini unutmamakta yarar var. Üstelik APK evraklarında iki farklı koyu moda dair işaretler bulunuyor. Bunlardan birinin AMOLED ekranlara hususî yapıldığını umuyoruz.

Yorum Ekle