Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Web Tarayıcısı Brave, Artık Beta Değil!

Web Tarayıcısı Brave, Artık Beta Değil!

Kapalılığa odaklı web tarayıcısı Brave, birtakım üçüncü parti reklamları, otomatik çalan medyaları ve izleyicileri engelliyor. Beta sürümü Ocak 2016’da yayınlanan Brave, beta aşamasını tamamladı.

Web tarayıcısının birinci “kararlı” sürümü Brave 1.0, Windows, macOS, Linux, Android ve iOS için yayınlandı. “Saklılığı daha yüksek, daha inançlı ve 3-6x daha süratli gezinti deneyimi” sunduğunu söyleyen tarayıcı, sizi izleyen reklam kodlarını engelliyor.

Reklamları büsbütün engellemek, web sitelerinin gelirlerini olumsuz olarak etkileyen bir davranış. Brave, bunun için kendi tahlilini sunuyor ve “kapalılığa hürmet duyan” reklamları görüntüleyen kullanıcıların puan kazanmasını sağlıyor. Toplanan puanlar, ziyaret edilen sitelere bir “bahşiş” üzere dağıtılıyor. Teoride bu, sitelerin reklam gösterilmediği için yaşadığı gelir kaybını kısmen telafi ediyor. Kullanıcı, dilediği sitelere bahşiş vermekten vazgeçebiliyor ve dilerse, direkt olarak bir bireye (YouTuber gibi) bahşiş verebiliyor.

Bugünkü tanınan web tarayıcılarının bir cins izleyici yönetme özelliğiyle geldiğini belirtmekte yarar var. Bununla birlikte Brave, tüm izleme kodlarını varsayılan olarak engellediğini tez ediyor ve tıpkı vakitte Tor bütünleşmesiyle geliyor. Bunlara rağmen reklam engelleme sistemleri geliştikçe, reklamcıların yeni reklam gösterme sistemleri bulması beklenebilir.

Yorum Ekle