Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Web sitesi, günümüz teknolojisini oluşturan baş yapıtlardan bir tanesidir. Düşünsenize; web sitelerin hiçbirinin olmadığını, Google adında bir arama motoru olur muydu? Peki, bu kadar önemli olan web sitelerini kurmak için neler gerekli?

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Web sitesi kurmaya karar verdiniz ancak henüz ne yapacağınızı bilmiyorsanız, doğru adrestesiniz. Web sitesi kurmak maliyeti olan bir işdir. Hosting, domain ve tema derken kendinizi bir bataklığın içerisinde bulabilirsiniz. Bu bataklıktan kurtulmanın tek yolu, parayı ve zamanınızı doğru yerlere harcamak olacaktır. Evet, bir websitesi sizler için bir kazanç kapısı olabilir ama unutmayın ki öyle kolay kolay para kazanılmıyor. (Not: Bu liste WordPress kullanıcılarına göre hazırlanmıştır.)

Domain

web sayfasi icin gerekenler
Web sayfası için gerekenler – Domain / Alan adı

Domain yani alan adı, sitenizin özel bir kimliğidir. Herkesin bir ismi ve soyadı varsa aynı şekilde her sitenin bir alan adı vardır. Bir alan adı sadece bir siteye aittir. O alan adını, başka hiçbir site satın alamaz. Örnek vermek gerekirse Sorucvp.net alan adı sadece bu siteye aittir. Bu alan adında başka hiçbir site yoktur. Domain alırken markanıza uygun ve söylenmesi kolay bir domain tercih edin. Yani, kullanıcılarınızın aklında kalabilmesi ve sitenizi tekrar ziyaret etmek istediklerinde sitenizi bulmaları için kolay bir domain tercih edin. Domain ücretleri firmadan firmaya değişir ama arada en fazla 5 TL gibi bir rakam oynar. Domainlerin uzantıları vardır: .com, .org ve .net gibi. Ne farkı var diye sorabilirsiniz. Aslında hiçbir farkı yoktur. Önemli olan sizin içeriğinizdir 😂

Hosting

hosting satin al
Web sayfası için gerekenler – Hosting

Sitenizdeki görselleri, yazıları, sayfaları ve dokümanları depolayacağınız yani barındıracağınız yere hosting denir. Hosting, web sitesi kurarken en maliyetli olan unsurlardan bir tanesidir. Özellikle bir siteye sahip olmak istiyorsanız, cüzdanın ağzını biraz açmalısınız. Hosting aslında bir bilgisayardır. Hosting servislerinde cpu ve ram’e önem vermelisiniz. Site hızını etkileyen çok önemli faktörlerden bir tanesidir. Hosting’ler yıllık olarak satılır. Yıllık olarak satıldığından dolayı alırken iki kere düşünmelisiniz. İlk başlarda düşük özellikli hosting seçebilirsiniz. İşiniz ve hitiniz arttıkça bir üst hosting paketini satın alabilirsiniz. Hosting için turhost‘u tercih edebilirsiniz.

SSL

web sayfasi icin ssl
Web sayfası için gerekenler – SSL

SSL, bir şifreleme teknolojisi olan Secure Sockets Layer anlamına gelir. SSL, web sunucunuz ve ziyaretçilerinizin web tarayıcısı arasında , gizli bilgilerin gizlice dinlenmesi, veri kurcalama ve mesaj sahteciliği sorunları olmadan iletilmesine izin veren şifreli bir bağlantı oluşturur. Özellikle son yıllarda Google tarafından çok önemsenen SSL, e-ticaret siteleri için bir vazgeçilmezdir. Ücretsiz ssl sertifikaları olduğu gibi ücretli ssl sertifikaları da bulunur. Ucuz bir ssl istiyorsanız, GoDaddy’den aylık 1.25 TL’ye sahip olabilirsiniz. Ücretsiz SSL sertifikaları için arama motorlarında arama yapabilir ve ücretsiz SSL sahibi olabilirsiniz.

Tema

wordpress tema
Web sayfası için gerekenler – Tema

Tema, sitenizin kullanıcılar tarafından görüntülenen kısmıdır. Tema seçimi çok önemlidir. Tema seçerken önemli olan faktörler vardır. Bu faktörlerden birkaçı şöyledir: Hız, Seo, Responsive gibi. Temanızın hızını ölçmek için birkaç basit yol vardır. Bunlardan bir tanesi, PageSpeed Insights’ı kullanmaktır. Sitenizin Hızını PageSpeed Insights ile ölçebilirsiniz. Tema için Seo ve Responsive konuları da bir diğer önemli ayrıntılardandır. Responsive, farklı ekran boyutlarına göre farklı görünüm alabilen temalar için kullanılır. Örnek olarak bilgisayar ekranında siteniz daha farklı bir uyum gösterirken telefon ekranın da çok daha farklı bir uyumluluk gösterecektir.

Yorum Ekle