Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Bugüne kadar birçok şey yazılıp çizilmiş olsa da, uzman cevabı sitemize gelen sorulardan birisi de, web sitesi kurarak para kazanmak mümkün mü? Sorusudur. Editörlerimize gelen yoğun sorular üzerine, web sitesi kurarak para kazanmak hakkındaki detayları, sizler için paylaştık. Aşağıda yer alan bilgilerin tamamı, uzman cevabı niteliğindedir.

Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Öncelikle bunu anlamak için, büyük şirketlerin yatırımlarına bakmak lazım. Mantıklı bir yaklaşımla Milliyet, Hürriyet, Facebook ve daha birçok büyük yatırımların, hobi olarak yapılmadığı hepimizin malumudur. Web siteleri aldığı reklam ve satışını ürünler sayesinde para kazanabilmektedir. Yani web sitesi kurarak para kazanmak, kesinlikle mümkündür. Ki tüm web sitelerinin kuruluş amacı, %70’in üzerinde para kazanma amacı taşımaktadır. %30’luk kısmı devlet kurumları ve STK gibi kuruluşlara ait web siteleridir. Nihayetinde STK’larda seslerini duyurarak daha geniş kitlelere ulaşıp bağış toplama hedefindedir.

Web Sitesi Kurarak Nasıl Para Kazanılır?

Bir web sitesinden para kazanmak için, öncelikle siteyi belirli bir aşamaya getirmek gerekmektedir. Bunun için de en önemli şey, web sitesini ziyaret eden kişilerin sayısını artırmak için mümkün olduğunca çok içerik girmek gerekmektedir. Ne kadar fazla yazı ve görsel eklenirse, web sitelerine girecek ziyaret sayısı fazla olacak ve bu sayede web sitesinin Google başta olmak üzere, reklam satın alınacak kitle gözünde önemi artacaktır.

Web sitesinden para kazanmak için, farklı birçok alternatif bulunmaktadır. Para kazandıracak alternatiflerden bazıları, şunlardır.

Google Adsense Reklamları

Google Adsense reklamları, web sitelerinin para kazanması için en fazla kullanılan seçeneklerden birisidir. Çalışma mantığı genel olarak, Google’a verilen reklamların reklam kodlarını web sitesinin reklam çıkmasının istenildiği yerlere koyarak, çıkan reklamlara ziyaretçilerin tıklaması üzerine kuruludur. Her reklama tıklanmasında, Google reklam verenden aldığı ücretin %60’ını site sahibine vermektedir. Tabi bu oranı yakalayabilmek için, alakalı aramalardan gelmesi ve sitede birkaç dakika zaman geçirilmesi gerekmektedir.

Bu yöntemle aylık 100-200 TL kazananlar olduğu gibi, 100 bin TL ve hatta üzerinde kazananlarda bulunmaktadır. Bu rakamlar her ne kadar zor olsa da, ortalama bir web sitesinin aylık 1500-2000 TL kazanması zor değildir.

Tanıtım Yazıları

Web sitesine girenlerin sayısı artarak site belirli bir yere geldikten sonra, web sitesinden tanıtım yazısı satılabilmektedir. Müşterinin talebi doğrultusunda herhangi bir konuda yazılacak bir içeriğin sitenizde yayınlanması ve bu içerikten müşterinin web sitesine, link verilmesi işlemidir. Ki bir nevi, referans olmak anlamı çıkmaktadır.

Web sitesinin durumuna göre, haftada 1 tanıtım yazısı satmak makuldür. Ancak her gün benzer şekilde tanıtımların satılması belki kazanç sağlasa da, uzun vadede site değerine olumsuz etki edeceği gibi müşterinin ödemiş olduğu paranın karşılığını da alamamasına neden olabilir.

Tanıtım yazısı satarak web sitesinden para kazanmak için farklı birkaç site açarak ilerlemek, çok daha mantıklıdır. Bu şekilde bir tanıtım yazısını zahmetsizce sitenizde yayınlayarak yazı başı 10 ile 100 TL kazanabilirsiniz. Tabii ki web siteniz çok büyükse bu rakam, 5 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Her şey sitenin, genel kalitesine bağlıdır.

Özel Reklamlar

Web sitelerinin en önemli kaynaklarından birisi de, özel reklamlar almaktır. Ziyaretçilerinize uygun firma ya da web siteleri, sitenizin otoritesine göre size reklam vermek isteyecektir. Günümüzde basit bir alt yapısı olmasına rağmen ekşi sözlük gibi bir web sitesinin aldığı giydirme reklamların haftalık fiyatları, 50 bin TL üzerindedir.

Ürün ve Satışı

Web siteniz e-ticaret sitesiyse, zaten ürün satmak en doğal amaçtır. Ancak, normal web sitelerinden de ister ortaklık ya da kar payı yöntemiyle, isterseniz kendi ürün ya da hizmetlerinizin satışını yapmak suretiyle de para kazanabilirsiniz.

Özetle: Web sitesi kurarak para kazanmak için en önemli kriter, sitede bulunan içerik çokluğudur. Bu sayede, siteye girecek ziyaretçi sayısı artacak ve bu site değerine etki edecektir. Ancak unutulmamalıdır ki içerik fazlalığı, site güncelliği ve içeriklerin kalitesi en önemli kriterler olsa da, bunun yanında onlarca farklı etken bulunmaktadır. Sitenin belirli bir seviyeye gelmesi halinde, web sitesinden farklı birçok yöntemle para kazanmak mümkündür.

Yorum Ekle