Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Vücutta iltihap olduğunu gösteren belirtiler nelerdir? Hangi besinler vücuttaki iltihabı kurutuyor?

Toplulukta yaklaşık 4 kimseden ikisinde görülen iltihabın neden olduğunu biliyor musunuz? Şiddetli vücut ağrılarına ve akabinde illetlere davetiye çıkaran iltihap hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet iltihap neden olur?Vücutta iltihap olduğunu gösteren belirtiler nelerdir? İltihabın tedavisi var mıdır? Hangi besinler vücuttaki iltihabı kurutuyor? Tüm bu meselelerin cevaplarını haberin detayında bulabilirisniz.

İltihap mikrop, bakteri ve virüsler nedeniyle vücudun belli başlı konumlarında oluşur. İki çeşitte oluşan iltihap birincisinde süratle oluşur ve dışarı atarak kendini belirli eder. Gayrısında ise daha yavaş ilerler ve kronik ağrılara neden olur. İltihabın ileri boyutu bölgesel işlevin yavaş yavaş fonksiyonlarını yitirmesine sebebiyet verir. Bu sürece sıhhatsiz beslenme ve hareketsiz ömür da eklendiğinde iltihabın orantısı artar. Münhasıran trans ve karbonhidratlı besinler bu süreci artırır. Tıpkı devirde işlenmiş şeker vücuttaki yağ dokularında deforme yaratır. Kızarıklık, şişlik, vücut ısısında artış ve bölgesel ağrılarla kendini aşikâr eder. 

İLTİHAP NEDEN OLUR?

Yağlı ve karbonhidrat nispeti yüksek olan besinler vücudumuzda bölgesel iltihaplanmalara neden olur. Bu bölgesel kilolar vücudumuzun istikrarsız bir yapıya sahip olmasına sebebiyet verir. Birebir devranda sıhhat problemlerinin meydana çıkar. İltihabın oluşmasında en yaygın nedenler; bakteri, virüs ve mantarın vücutta taraf etmesidir. Bunun dışında cildin dışarından yara, kesilme üzere durumlar yaşaması ile kana havadan giren zararlı maddele de neden olur. Başkaca bağışıklık sistemini zayıflatan; akut bronşit, gut, egzama, sedef, astım, karaciğer yağlanması, kolit, bağırsak marazları da iltihabın artmasına yol açar. 

VÜCUTTA İLTİHAP OLDUĞUNU GÖSTEREN BELİRTİLER NELERDİR?

– Kulak ardı, dirsek, diz, kalca kemiği, boyun, el ve ayak bileklerinde şişlik

– Eklem ve kaslarda motor hareketleri sırasında ağrı ve tutulma

– Kronik halsizlik, yorgunluk ve uykusuzluk

– Ruhsal sıkıntılarda artış: Gerilim ve depresyon

– Sindirim hareketlerinde dengesizlik: İshal yahut kabızlık

– Vücut ısısında hastalık olmamasına karşın aniden yükselme

– Uçuk ve ağız içi yaraların sıklıkla yaşanması

– Sıcaklanmaya bağlı kalp atışlarında dengesizlik

– Geçmeyen baş ağrısı ve davranış bozuklukları üzere belirtiler iltihap orantının çokça olduğunu gösterir.

İLTİHABIN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Artan belirtilerle kişinin kesinlikle bir ekspere başvurması gerekir. Bunun akabinde iltihabın vücutta mekan etmesine neden olan sorun tespit edilir Tedaviye geçilir. Tedavide umumiyetle iltihap kurutucu ilaçlar ve kas kemiklerin rahatlaması için yatıştırıcı ilaçlar verilir. En yaygın iltihaplı ilaçlar kortizon içerir. Bu yüzden kortizonlu ilaçlar hekim gözetiminde kullanılmalı.

HANGİ BESİNLER VÜCUTTAKİ İLTİHABI KURUTUYOR?

Prof. Dr. Mehmet Öz’ün vücudumuzdaki iltihapların oluşmasını önleyen ve vücudumuzdan atmaya yardımcı olan besinleri saydı: 

OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

Karaciğer iltihaplanmaları önlemek için omega-3 yağ asitlerinin yüksek olduğu tüketilmelidir. Haftada bir prosiyon balık oluşma ihtimali olan iltihaplanmayı engellediği üzere olan iltihabı da vücuttan atmaya yardımcı olur.

ZERDEÇAL

Bilhassa ağız içi iltihaplanmalarında tesirli olan zerdeçal hem direkt tüketilir hem de yemeklere katılarak tüketilebiliyor. 

AVOKADO

Vücudumuzdaki ödemleri atmanın en tesirli yollarından biri doymamış yağ asitleri içeren besinlerdir. Bu besinler arasında da avokado 1. sırada bölge alır. Her sabah bir adet avokadoyu üçe bölerek tüketilmesinde yarar var.

YEŞİL ÇAY

Yemek borusundaki bakterileri dışkılama ile atmada yardımcı olan ve metabolizmayı hızlandıran yeşil çay da vücuttaki iltihapları temizlemede tesirlidir. Yapılan araştırmalarda yeşil çay içerdiği kateşin hususu sayesinde vücuttaki iltihapları temizlemede en tesirli husus olduğu tespit edilmiştir.

Yorum Ekle