Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
VPN Nedir? Bir VPN’de Aramanız Gereken Özellikler Nelerdir?

VPN Nedir? Bir VPN’de Aramanız Gereken Özellikler Nelerdir?

VPN (Sanal Özel Ağ), açılımından da anlaşılacağı gibi cihazınız ve internet arasında başka bir cihaz ile oluşturulan sanal özel bir ağdır. Bu sanal özel ağ çeşitli tünelleme protokolleri ile oluşturulur ve ağın güvenliği çeşitli şifreleme algoritmaları ile sağlanır. VPN programları hem birer siber güvenlik aracıdır hem de internetteki içerikleri özgür bir şekilde keşfedebilmenizi sağlar.

VPN programları ile neler yapabilirsiniz? Yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinen VPN programları aslında IP adresinizi değiştirmekten çok daha fazlasını gerçekleştiriyor. Bir vekil da IP adresinizi değiştirebilirken, VPN programları sağladıkları şifreleme ile aslında birer siber güvenlik aracı. 

VPN programları öncelikle cihazınızın IP adresini değiştirir. IP adresi, internet servis sağlayıcısı tarafından atanan ve cihazınızdan çıkan veri paketlerinin internette dolaşıp size geri dönüş yapabilmesini sağlayan bir seri numaradan oluşur. VPN programını aktifleştirdiğinizde öncelikle veri paketleriniz kapsüllenir ve yeni bir IP adresi ile şifreli bir şekilde internette varmak istediği noktaya doğru yola çıkar. 

VPN ne işe yarar? VPN programları ile neler yapabilirsiniz?

  • VPN programı ile web site ve servislere olan erişim engellerini aşabilirsiniz. Örneğin, Wikipedia IP adresi üzerinden engellenmiş bir web sitedir. Türkiye’den Wikipedia’ya erişemezsiniz fakat yurtdışından erişebilirsiniz. VPN ile sanal konumunuzu değiştirerek Wikipedia’ya giriş yapabilirsiniz. 
  • VPN ile ülkenizde bulunmayan içeriklere ulaşabilirsiniz. Oscar ödüllerini canlı mı izlemek istiyorsunuz? Netflix ABD içeriklerine mi erişmek istiyorsunuz? VPN ile sanal konumunuzu değiştirerek istediğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz.
  • VPN programı kullandığınızda çevrimiçi aktiviteleriniz gizlenir ve şifrelenir. İnternet servis sağlayıcınız ya da ağ operatörünüz giriş yaptığınız web siteleri göremez. 
  • VPN programı ile çevrimiçi aktiviteleriniz herhangi bir üçüncü parti tarafından gözetlenemediği için ortadaki adam gibi siber saldırılara karşı bağlantınızı korursunuz.
  • VPN programı ile yurtdışına seyahat ederken hem gittiğiniz ülkenin erişim engellerini aşabilir hem de dilerseniz kendi ülkenizin içeriklerine ulaşabilirsiniz. 

Bir VPN programında aramanız gereken özellikler nelerdir?

  • Seçtiğiniz VPN programının web aktivitelerinizi kaydetmediğinden emin olmalısınız. VPN programı sunucularında kayıt tutmamalı ve bunu beyan etmelidir.
  • VPN programının kill-switch özelliğine sahip olup olmadığını kontrol edin. Kill-switch özelliği internet bağlantınızda bir sorun yaşandığında veri paketlerinizin ve IP adresinizin aniden ortaya çıkmasını engelleyen bir özelliktir. Kill-switch ile internet bağlantısı sorunu yaşandığında bütün veri akışı durdurulur ve anonimliğinizi korumaya devam edersiniz.
  • VPN programının kullandığı şifreleme algoritmasına dikkat verin. Şu anda en iyi şifreleme yöntemi Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) ve 256-bit anahtar olarak görülmektedir. VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, AES-256 bit ile şifrelenmiş bir bağlantının bir kaba kuvvet saldırısı ile deşifre edilmesinin imkansız belirtiyor.
  • Bir VPN programı kullandığınızda internetiniz yavaşlıyor gibi mi hissediyorsunuz? Bunun sebebi hem bağlandığınız hem de bant genişliği olabilir! Bazı VPN programları sınırsız bant genişliği sağlar. Sınırsız bant genişliği sınırsız veri alışverişi yapabilirsiniz demektir. Seçtiğiniz VPN programının bant genişliğine dikkat etmenizde fayda var. 

VPN programı seçerken ücretli ve ücretsiz programlar arasında kalabilirsiniz. Ücretsiz VPN programlarının gelir kaynağının web aktivitelerinizden elde edeceği kişisel verileriniz olabileceğini hiç düşündünüz mü? Kısa süreli olarak erişime engelli bir web siteye girmek için ücretsiz VPN programı kullanabilirsiniz ve çok da zararını görmeyebilirsiniz fakat ücretsiz bir yazılımın cihazınızda casus yazılım görevi görebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Ürüne ücret vermediğiniz noktada ürünün siz unutmayın! Ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan kaçının. 

Yorum Ekle