Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Volkswagen’den Dev “Otonom Araç” Hamlesi!

Volkswagen’den Dev “Otonom Araç” Hamlesi!

Otonom sürüş konusunda Volkswagen‘in rakipleri kadar faal veya “görünür” olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Ama bu durum yavaş yavaş değişecek üzere görünüyor. Şirket, yeni yaptığı duyuru ile Volkswagen Autonomy (VWAT) adlı bir otonom sürüş alt şirketi kurduğunu bildirdi. Yeni firma şimdiden Münih ve Wolfsburg’da ofislere sahip lakin 2020 ve 2021 yıllarında sırasıyla Silikon Vadisi ve Çin’e yayılacak.

Volkswagen Autonomy’nin en son maksadı otonom sürüş yeteneğini VW’in araçlarına getirmek. Alex Hitzinger bunu “Dünya’nın en güzel asıllı startup’ı” olarak tanımlıyor. Volkswagen Group’un otonom sürüş için kıdemli yardımcı lideri olarak yapan Hitzinger, bu firmanın yöneticiliğini üstlenecek ve söylenene nazaran Volkswagen’e geçmeden evvel Apple’ın elektrikli otomobil teşebbüsünde çalışıyordu.

Lakin firmanın direkt olarak otonom araç üretimine geçmeyeceğini de belirtmekte yarar var. Şu andaki hizmet, Ford’un ve VW’nin ortak sahibi olduğu Argo AI gelişimini test etmek olacak. Bu yazılım araçların minimum insan müdahalesi ile hareket etmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Financial Times ile konuşan Hitzinger’e göre Waymo, hala ileri bir noktada duruyor. Fakat bu durum, uzun vadede büyük bir sorun değil. Hitzinger araba üreticilerinin hala “gerçekten ticari, mümkün bir eserden çok uzakta” olduklarını söylüyor.

Dahası, VWAT’ın odağı yolcu araçları olmayacak. Bunun alanına firma, ring minibüsleri ve otobüsler üzere “özel emel araçlarını” kullanarak ticari olarak mantıklı olan sedanlar, hatchbackler ve SUV’ler öncesinde konseptlerini kanıtlamaya çalışacak. 

Yorum Ekle