Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Vodafone’dan yeni SIM Kart Uygulaması!

Vodafone’dan yeni SIM Kart Uygulaması!

Tüm yerkürede 2025 yılına kadar operasyonlarından asıllı çevresel etkiyi yarıya indirmeyi hedefleyen Vodafone Öbeği, Vodafone Türkiye’nin 5 yıl evvel başlattığı yarı boyutlu SIM kart pratiğini gayrı Vodafone memleketlerinde yaygınlaştırıyor. Yeni pratikle, kredi büyüklüğündeki standart SIM kart mekanına yarı boyutunda kartlar kullanılacak. Bu değişiklikle SIM kart üretimi için kullanılan plastik %50 azaltılacak.

Plastik atıkta yılda 340 ton azalma

Vodafone’un yeni yarı boyutlu SIM kartları, 2020 başı itibarıyla pek çok Avrupa pazarında müşterilere sunulacak. 2020 sonu itibarıyla da Vodafone’un faaliyet gösterdiği 24 memleketin tamamında yarı boyutlu SIM kart tasarrufuna geçilmiş olacak. Vodafone bu teşebbüsüyle plastik atıkta yılda 340 tondan ziyade azalma sağlayacak. Azaltılan her bir ton plastikle birlikte üretim ve nakliyede ortaya çıkan karbondioksit salımında da 15 tona varan orantıda azalma elde edilecek. Böylelikle sera gazı salımında yılda 5 bin tonu aşkın azalma mümkün olacak.

Hasan Süel: “Yarı boyutlu SIM kart ile 24 ton daha az plastik kullanacağız”

Bir teknoloji şirketi olarak muhite karşı sorumluluk taşıdıklarını belirten Vodafone Türkiye İcra Konseyi Lider Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Vodafone Türkiye olarak, çevresel ayak izimizi küçültmek gayesiyle kapsamlı bir muhit idare sistemi uyguluyor, faaliyetlerimizin çevresel tesirlerini azaltmaya yönelik sürdürülebilir girişim ve programları hayata geçiriyoruz. ‘Yeşili Seven Kırmızı’ hareketimiz ile operasyonlarımızı tabiata ve beşere değerli bir biçimde yürütüyoruz. SIM kartların üretim, paketleme dahil tüm sürecini inceleyerek, muhite etkimizi en aza indirmeye ihtimam gösteriyoruz.

Yarı boyutlu SIM kart tasarrufuna, ikiz SIM kartlarda yaşadığımız eşleştirme ve paketleme dertlerine tahlil olarak 2014 yılında başladık. İkiz SIM kartlar birbirinin tıpkı 2 bağımsız SIM karttan oluştuğundan, paketleme sırasında bunların eşleştirilerek tek bir pakete sığdırılması gerekiyordu. Yarı boyutlu SIM kart tasarrufuyla bir SIM kart gövdesinde kullanılan plastikten tasarruf etme imkânı bulduk. Böylelikle yaklaşık 2 ton plastik daha az kullandık. Önümüzdeki periyotta, yıllık 10 milyon SIM kart ile 24 ton daha az plastik ve paketleme zarfı için 20 ton daha az kağıt kullanmayı hedefliyoruz. Yeni pratiğimizde paketlemede selefon tasarrufunu kaldırarak zarf üretimi için kullanılan 25 ton karton geri dönüştürülebilecek. Yarı boyutlu SIM kart pratiğimizin sair Vodafone devletlerine de örnek olmasından memnunluk duyuyoruz.”

Mağaza ve ofislerde plastik tasarrufuna son

Vodafone tıpkı devirde Mart 2020 sonuna kadar 24 memleketteki mağazalarında hem gereksiz plastik hem de gayrı tek tasarrufluk eserlerin tasarrufuna son vermeyi hedefliyor. Vodafone’un yerküre çapında 7 bin 700 mağazasında tek tasarrufluk plastik torbalar kullanılmayacak; plastikten yapılmış pazarlama ya da tanıtım gereçlerinin tasarrufu azaltılacak ya da külliyen sonlandırılacak. Bunların mekanına, muhite daha az tesirde bulunan alternatifler tercih edilecek.

Vodafone ofislerinde ise tükenmez kalem ve klasörler dahil sık kullanılan plastik ofis materyallerinin alanına, mümkün olan hallerde, tekrar kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir kırtasiye materyalleri kullanılacak. Vodafone başkaca, ikram servislerinde kullanılan tek tasarrufluk plastik şişe, çatal-bıçak, tabak ve pipetlerin büsbütün kaldırılarak, bunların yanına tekrar kullanılabilir şişe, fincan ya da cam eşya kullanılmasını sağlayacak.

Sair yandan Vodafone, depolarda plastik paket ölçüsünü minimum seviyeye indirmek hedefiyle, birlikte çalıştığı tedarikçi firmaların şiddetli paketlemeden kaçınmasını ve plastik paketleri geri dönüştürmesini teşvik edecek.

Vodafone Türkiye’de “plastiksiz ofis” pratiği

Vodafone, Türkiye’de Maslak Umumî Merkez, Küçükyalı Dijital Operasyon Merkezi başta olmak üzere tüm ofis binalarında hayata geçirdiği “plastiksiz ofis” tatbikiyle yılda ortalama 6 milyon çeşitli plastik tasarrufuna son verdi. Vodafone’un tüm binalarında plastik bardak mekanına kâğıt bardak, plastik şişe tarafına cam şişe, naylon poşet yanına tabiat dostu ambalaj kullanılıyor. Şirket yemekhanesinde porselen, cam üzere tabiat dostu ve geri dönüşümlü eserler tercih ediliyor. Şirket bünyesinde taraf alan kafede geri dönüşümlü bardaklarda kahve satışı yapılıyor ve çalışanların kendi termosları ile kahve alması teşvik ediliyor. Markette ise cam şişede su satışı yapılırken, naylon poşet bölgesine tabiat dostu ambalajlar kullanılıyor.

2025’e kadar çevresel tesirini yarıya indirecek

Tüm yerkürede 2025 yılına kadar 1 milyar insanın hayatını uygunlaştırmayı ve çevresel tesirini yarıya indirmeyi amaçlayan Vodafone, bu taahhüt kapsamında, karbon ayakizini de yarıya indirmeyi ve tüm elektrik muhtaçlığını yenilenebilir asıllardan temin etmeyi, başkaca şebeke atıklarının %100’ünü tekrar kullanmayı, yine satmayı ya da geri dönüştürmeyi hedefliyor. Vodafone, müşterilerine kullanmakta oldukları cihazların ömrünü uzatma konusunda da yardımcı oluyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle