Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Vodafone Yerli Baz İstasyonu Ulak’ta Rekor Kırdı!

Vodafone Yerli Baz İstasyonu Ulak’ta Rekor Kırdı!

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, yerli ve ulusal üretimin gelişmesine ekte bulunmaya devam ediyor. Vodafone bu kapsamda Karadeniz ve Şark Anadolu Yerleri’nde yekun 250 ULAK baz istasyonunu canlıya alarak ticari şebekesinde en ziyade canlı ULAK baz istasyonuna sahip operatör oldu. Vodafone, Rize, Artvin, Ardahan ve Kars’ta hizmete sunduğu ULAK baz istasyonlarıyla yekun yaklaşık 12 bin kilometrelik ortamda 200 binin üzerinde aboneye hizmet verecek. ULAK yerli baz istasyonunun ticari olarak hizmet verebilmesi için birinci günden bu yana en ziyade destek veren şirket olan Vodafone, önümüzdeki periyotta de desteğini sürdürecek.

Vodafone’un canlıya aldığı ULAK baz istasyonları için Rize’de düzenlenen açılış merasimine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Yöneticisi Ali Taha Koç, Savunma Sanayii Lider Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, ULAK Haberleşme A.Ş. Umum Yöneticisi Dr. Metin Balcı ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan katıldı. Içtima sonrası, Vodafone’un Rize Çayeli sahilinde kurduğu ULAK baz istasyonu merasimle hizmete açıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, şöyle konuştu:

“Son 18 yılda Türkiye’nin her ortamda başardığı değişim ve ilerlemeyi, Cumhuriyetimizin 100. yılında yani 2023’te en üst noktaya çıkartma amacındayız. Bu anlayışla; Bakanlık olarak 2023 vizyonu ve ruhuna elverişli, katma kıymeti yüksek, yenilikçi çalışmalarımızı ağır bir formda sürdürüyoruz. Teknolojiyi talep eden değil arz eden, ithal eden değil ihraç eden bir devlet olmak için canla başla çalışıyoruz. Bu uğraşımızın en hoş sonuçlarından biri de, yerli ve ulusal şebekeler açısından hayati değer taşıyan ULAK Girişimi. ULAK, 4G mobil muhabere teknolojilerine sahip baz istasyonları demek. Bu istasyonların bütün donanım ve yazılım bileşenleri, Aselsan, Netaş ve Argela tarafından, ulusal ve yerli imkanlarla, Türk mühendislerince geliştirildi. ULAK Girişimi ile gelecek nesil mobil muhabere altyapısı eserlerinin ulusal imkânlarla sağlanması amaçlandı. Bu maksadın 5G ve ötesi cihetinde güçlendirilmesi, global manada rekabetçi ve yeni bir sanayi oluşturulmasını sağlayacak. Yerli ve ulusal eser ekosisteminin büyümesini önceliklerinden biri olarak gören Vodafone, ULAK yerli baz istasyonunun ticari olarak hizmet verebilmesi için en çokça destek veren şirket oldu. Vodafone, şu anda ticari şebekesinde en ziyade faal ULAK baz istasyonu olan mobil operatörümüz. Vodafone, Karadeniz ve Şark Anadolu Kesimlerindeki 4 vilayette yekun 250 ULAK baz istasyonu kullanıyor. Bu mealde gösterdikleri hassasiyetten ötürü sizlerin huzurunda kendilerine teşekkür etmek istiyorum.”

Cumhurbaşkanlığı Ofisi Yöneticisi Ali Taha Koç, şunları söyledi:

“5G ye giden yol yerli haberleşme teknolojilerinden geçiyor. Memleketimizin haberleşme sahasındaki dışa bağımlılığını azaltmak, 5G’ye giden süreçte mobil işletmecilerin şebekeye ait yapacağı donanım ve yazılım gereksinimlerini karşılamak ve elektronik haberleşme kolunda yerli ve ulusal bir üretim ekosisteminin hayata geçirilmesini sağlamak hedefiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın öncülüğünde ‘Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ geliştirilmiştir. Bu girişimin somut bir çıktısı olan, Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal baz istasyonu ULAK’ın Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde heyetim ve tasarrufuna öncülük ederek, ULAK’ın tüm operatörlerimizin tercihi haline gelmesine vesile olduk. Külliye’nin mobil muhabere altyapısının ULAK baz istasyonlarıyla karşılanmaya başlanması, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, ve bu dönüşümü destekleyecek muhabere altyapılarında yerlileşme ve ulusallaşma çabalarına verdiği desteğin kıymetli bir göstergesidir. Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, Türkiye’nin 5G ve ötesi teknolojilerde önder devletlerden biri olması ve laf konusu teknolojilerin yerli ve ulusal olarak geliştirilmesine ek sağlayarak, ekonomik ve çevre refahın artırılmasına yönelik insan, iş süreçleri ve teknoloji ögelerinde bütüncül bir dönüşümü gerçekleştirmek maksadıyla birçok sahada tüm paydaşlarımızla işbirliği içerisinde bu teknolojilerin yaygınlaşması için çalışıyoruz. Bugünden alacağımız tedbirler ve atacağımız adımlar, yarının yerküresinde teknolojiyi takip eden değil teknolojiye cihet veren bir devlet olabilmemiz için epeyce değerlidir.”

Savunma Sanayii Yönetici Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, mevzuyu şu laflarla kıymetlendirdi:

“Bugün geldiğimiz noktada, Üniversal Girişimlerimiz, Vodafone’un devreye aldığı 250 adet baz istasyonu ile birlikte tüm Türkiye’de yekunda 1.000’e yakın noktada ULAK ile hizmet verilmektedir. Vodafone ile birinci cinste elde ettiğimiz bu başarıyı kutlarken, aslında hepimiz bir maraton koştuğumuzun da bilincindeyiz. Gerek devletimiz, gerek paydaş firmalarımız, gerekse Vodafone ile birlikte tüm operatörlerimizin de bu inanç ve niyette olduklarını çok uygun biliyoruz.”

ULAK Haberleşme A.Ş. Umumi Yöneticisi Dr. Metin Balcı, şu açıklamalarda bulundu:

“İlk değerli aşamasını tamamladığımız girişimimizin yalnızca bir başlangıç olduğu inancı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda, Vodafone ile ulaştığımız bu aşamayı da değerli bir dönüm noktası olarak görüyor ve bu yolda sürat kesmeden ilerleyecek halde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu girişimimizin devamında Vodafone ile çok daha başarılı işler gerçekleştireceğiz.”

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ise şunları kaydetti:

“Vodafone olarak, ULAK yerli baz istasyonu için birinci günden bu yana en çokça destek veren şirketiz. Ticari şebekesinde en çokça faal ULAK baz istasyonu olan operatörüz. Vodafone ve ULAK ekipleri, 40 eksperle 2 bin 500 adam/gün boyunca yakın çalışarak girişimin hayata geçirilmesini sağladı. Dileğimiz, dijital geleceği yerli eser ve hizmetlerle karşılayabilmek. Türkiye’nin dijitalleşme çıtasını yükseltmekte ULAK’ın kıymetli hissesi olacak. Biz de Vodafone olarak, yerli ve ulusal üretimi desteklemeye devam edeceğiz.”

En çokça icraat yapan şirket

Vodafone, ULAK çalışmalarına Aralık 2016’da başladı. Şubat 2017’de 250 ULAK baz istasyonu için sipariş veren Vodafone, eserin geliştirme sürecine 40’ı aşkın kompetanıyla, bugüne kadar yekun 2 bin 500 adam/gün’den ziyade ekte bulundu. ULAK, Vodafone’un da katkısıyla 2-3 yıl üzere kısa bir müddette alanlarda yanını alarak ticari şebekelerde de kullanılmaya başladı. Bir yıldan uzun vadedir ULAK ile 2 haftalık detaylı teknik raporlar paylaşan Vodafone, eserin en süratli formda milletlerarası standartlarda hizmet vermesine ek sağlıyor. ULAK konusunda en çok adım atan ve icraat yapan şirket olarak Vodafone, Temmuz 2019 itibarıyla ULAK baz istasyonlarını ticari şebekesinde canlıya almaya başladı. Vodafone, şu anda, ticari şebekesinde en ziyade canlı ULAK baz istasyonu olan operatör konumunda bulunuyor.

Yekun 71 yerli firmayla işbirliği

Yerli ve ulusal eser ekosisteminin büyümesini önceliklerinden biri olarak gören Vodafone, 2017’de başlattığı KOBİ Seferberliği ile yerli üretimde KOBİ’leri odağına aldı. Vodafone, şirket içinde kurduğu Yerlileştirme Komitesi ile satın alma süreçlerinde yerli üreticileri olumlu ayrımcılık yaparak önceliklendiriyor. Yerli tedarikçi olmak için başvuran her iki şirketten birini ekosistemine dahil eden Vodafone, halihazırda yekun 71 yerli firma ile çalışmalarına devam ediyor. Vodafone ayrıyeten, İTÜ Vodafone Future Lab inovasyon merkezinde yaklaşık 30 yerli teşebbüsçü iş ortağıyla birlikte geleceğin teknolojilerine dayalı tahliller geliştiriyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle