Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Vodafone İstanbul Maratonunda Bağış Rekoru Kırıldı

Vodafone İstanbul Maratonunda Bağış Rekoru Kırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda “İstanbul Senin, Durma Koş” temasıyla 3 Kasım Pazar günü koşulan Vodafone 41. İstanbul Maratonu‘nda parkur rekorundan sonra bağış rekoru da kırıldı. Türkiye topraklarında en yeterli kademenin elde edildiği koşuda, hem kurumlar hem bireyler bağış toplamakta da yarıştı. Sivil topluluk kuruluşlarınca açıklanan donelere nazaran geçtiğimiz yıl 13.861.497 Türk lirası olan yekun bağış ölçüsü yüzde 49‘luk bir artış ile bu yıl 20.670.324 Türk lirasına ulaşarak rekor kırdı.

Türkiye’nin en büyük yardımseverlik koşusu olarak da anılan Vodafone İstanbul Maratonu’nun 41. yarışında çevre sorumluluk partneri Adım Adım‘ın desteği ile 45 Sivil Topluluk Kuruluşu tarafından 17.376.902 Türk lirası bağış toplanırken, maraton kapsamında kampanya yürüten sair 41 Sivil Topluluk Kuruluşu da eklenince bu rakam 20.670.324 Türk lirasını buldu.

Adım Adım datalarına nazaran 14.643 kişi, yarışa katılanların yarısından ziyadesi bir emel için düzgünlük peşinde koştu. Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nda STK’lar tarafından açıklanan olgulara nazaran yapılan bağışlar sayesinde hasta, engelli, yardıma muhtaç, korunma altına alınan hayvanlar vb. olmak üzere 25 binin üzerinde canlının hayatına tesir edilmiş oldu.

bağış eğitime

86 farklı Sivili Topluluk Kuruluşunun kampanya yürüttüğü maratonun eği ise eğitime oldu. Eğitim için koşan Darüşşafaka Cemiyeti koşucuları 2.1 milyon Türk lirası bağış toplanmasına katkı sağlarken, Türk Eğitim Vakfı koşucuları 1.3 milyon Türk lirası bağış topladılar. Kanserli Evlatlara Umut Vakfı (KAÇUV) da 1.2 milyon Türk lirası bağış ile üçüncü bağış toplayan kurum oldu.

Parkur rekoru kırılmıştı

Sivil topluluk kuruluşlarının bağış toplayabilmeleri için en tesirli ve kolektif faaliyetlerden biri haline gelen Vodafone İstanbul Maratonu’nun geçtiğimiz günlerde düzenlenen 41. yarışı, (3 Kasım) yeni bir rekora sahne olmuştu. Yarışa tavşan atlet olarak başlayan Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet 2:09:44’lük noktası ile parkur rekoru kırarak, bugüne kadar Türkiye topraklarında koşan en süratli atlet oldu. Bayanlar kategorisinde bitiş çizgisini birinci gören isim ise 2:23:40’lık noktası ile Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu oldu.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle