Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Vodafone, Gençlere Yapay Zeka Eğitimi Verecek

Vodafone, Gençlere Yapay Zeka Eğitimi Verecek

Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma gayesiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği Yarını Kodlayanlar girişimiyle dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirmeye devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında 7-14 yaş arası evlatlara kodlama eğitimlerinin verildiği girişimde, hem hitap edilen yaş öbeğini genişletecek, hem de eğitim içeriklerini zenginleştirecek değerli bir adım atıldı. Yerkürenin en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network ile işbirliğine giden Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, Türkiye’de bir birinci olan bu ittifakla, Ağustos sonuna kadar İstanbul, Ankara ve Trabzon’da yaşları 14-17 arasında değişen yekun bin gence Yapay Zeka eğitimi verilmesini hedefliyor. Girişim için 45 istekli eğitmen, minimum 3 hafta, maksimum 3 ay boyunca, haftada 2 gün gençlerle çalışıp onların girişim geliştirmelerine yardımcı olacak. Her bir genç, yekun minimum 24 saatlik, maksimum 180 saatlik eğitim alacak.

Türkiye’deki birinci The Clubhouse Network sınıfının açılışı için İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ndeki Haber Süreç Binası’nda düzenlenen merasime Ulusal Eğitim Bakanlığı İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Yöneticisi Levent Yazıcı, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel ve Habitat Derneği Lideri Yardımcısı Civan Sözkesen katıldı.

Merasimde konuşan Ulusal Eğitim Bakanlığı İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Yöneticisi Levent Yazıcı şunları söyledi:

“Hem Türkiye Vodafone Vakfı hem de Habitat Derneği ile çok hoş bir işbirliğinin arifesindeyiz. Paydaşlarımız süratle çalışmışlar, emek vermişler. Bir evvelki devir uyguladıkları kodlama çalışmalarını bu sene kodlama ve yapay zekâ olarak büyütmüşler. Bu tıp işbirliklerini gönülden destekliyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığımız, laf konusu çalışmaları şahsen müfredatın içinde pratiğin yanı sıra ders dışı çalışmalarla da destekleyerek çok istikametli stratejiler geliştirmeye devam etmektedir. Ulusal Eğitim Bakanlığımızın bu gayreti, memleketimizin yapay zekâ stratejisi üreten yerküredeki birinci birkaç devletin içerisinde konum almasına da ek sağlıyor. Biz de bakanlığımızın ortamdaki çalışmalarının izdüşümünü İstanbul’da daima birlikte yürütmeye çaba ediyoruz. Hocalarımızın eğitimler almasını ve eğitimlerden elde ettikleri deneyimleri sınıflardaki eğitim- talim pratiklerine yansıtmalarını gönülden destekliyoruz. Mekanikten dijitale geçiş, fizikî ve biyolojik olanın dijitalle bütünleşmesi, bugünün çokça üzerinde durduğu bir bahis. Bu bağlamda buradaki çalışma eserin evlatlarımız tarafından hissedilmesi, bu motivasyonun hocalarımıza ve evlatlarımıza hissettirilmesi, yapılan çalışmaları çok taraflı olarak geliştirecektir. Pilot tatbik içinde mahal alan ilimiz evlatlarının, bu fırsattan hakkıyla yararlanmasını için biz de üzerimize düşeni en üst seviyede gerçekleştireceğiz. Fizikî ortamların evlatların öğrenmesine tesirleri çok büyük. Ulusal Eğitim Bakanlığımız da tasarım ve robotik kodlama atölyeleriyle bu büyümeye çok istikametli olarak ek sağlıyor. Memleket umumunda bu sahada süratle gelişmelerimiz sürüyor. Umuyorum yürütülen çalışma da kendi içinde buna ek sağlayacak, gayri kurumlara model olacak. Burada deneyim kazanan evlatlarımız, devletimiz, geleceğimiz olacak.”

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, şunları söyledi:

“Katma paha üretimi, istihdam ve ihracatı sağlamak için dijital dönüşüm teknolojilerine gereksinimimiz var. Bir öteki nokta, mesleklerin de ehemmiyetini yitiriyor olması. Artık kanser teşhisini yapay zeka koyuyor. Hukuk müşavirliğinden eğitim danışmanlığına her türlü kompetan görüşünü yapay zeka veriyor. Binaenaleyh eğitim kurumlarının 1. ve 2. sanayi devriminin oluşturduğu meslek ve müfredatı kıymetli ölçüde değiştirereküçüncü ve dördüncü sanayi devrimine geçmesi lazım. Vodafone’un ve Habitat’ın vizyonu ve bu mesleklere çok büyük orantıyla mezun üreten İTÜ’nün vizyonu, memleketler arası yarışma içinde yine bir üretim istihdam atağı yapabilir miyiz, daha ziyade katma paha üretir miyiz, genç istihdamı sorununu nasıl çözebiliriz diye bakmak. Artık, yeteneklerin geleceği var. Geleceğe yönelik olarak hangi meslekler ön plana çıkacak bunun karşılığı yok. Üniversitelerin de kasveti hangi mesleklerin eğitimini verelim konusu. Bu gidişattta temel olarak neleri koruyalım, neleri değiştirelim diye bakıyoruz. Biz mekan olarak da mantalite olarak da bütün işbirlikleri ve uğraşlara açığız. Bu vizyon ortaklığımızı geliştirmek ve ileride daha sağlıklı, istihdam bulan ve katma bedel üreten nesiller yetiştirmek üzere bu işbirliğinden memnunuz ve devam ettiği için de çok teşekkür ediyoruz. Yeni yapay zeka programının da hayırlara vesile olmasını ve çok bedel katmasını ümit ediyoruz.”

Türkiye Vodafone Vakfı Yöneticisi Hasan Süel şunları kaydetti:

“Vodafone olarak, yaptığımız her işin bir maksada hizmet etmesi, bir hedefe dokunması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında Habitat Derneği ile birlikte hayata geçirdiğimiz ‘Yarını Kodlayanlar’ girişimi de emel odaklı vizyonumuzu destekleyen kıymetli bir girişim. ‘Tüketen değil üreten nesil’ amacıyla sürdürdüğümüz bu girişimde memleketimizin dört bir yanında 7-14 yaş arası evlatlara kodlama eğitimi veriyoruz. Bu yıl zahir vilayetlerde girişimimize derinlik katarak eğitim içeriklerimizi zenginleştiriyoruz. Yerkürenin en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network işbirliğiyle girişimimize yeni eğitim modülleri ekliyoruz. Bu kapsamda 14-17 yaş arası gençlere Yapay Zeka eğitimleri vereceğiz. Bu eğitimler, dezavantajlı ortamlardan gelecek gençlerimizin robotik, yazılım, tasarım ve zanaat üzere hususlarda yetkinliklerini artıracak ve hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak. Girişim odaklı öğrenme modeli çerçevesinde, gençler, kendilerini bir kalıba sokmadan girişim geliştirebilecekler. Girişimlerini farklı devletlerdeki The Clubhouse Network’lerde bulunan talebelerle paylaşabilecekler. Bugün The Clubhouse Network sınıfımızı İstanbul’da açıyoruz. Akabinde, Ankara ve Trabzon’da da sınıflarımız açılacak. Ağustos sonuna kadar 3 vilayette 45 istekli eğitmenle bin gence ulaşmayı hedefliyoruz. Yarını Kodlayanlar girişimimizle evlat ve gençlerimizi dijital geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz.”

Habitat Derneği Lider Yardımcısı Civan Sözkesen ise şöyle konuştu:

“Habitat Derneği olarak 25 yıldır toplumsal dönüşüm ve bilişim odaklı kalkınma ortamlarında çalışmalar yürütüyoruz. Yarını Kodlayanlar ile dijital dönüşümümüzü evlatlar aracılığıyla gerçekleştirmek istiyoruz. 21. yüzyıl becerisi olarak isimlendirilen tasarım odaklı düşünme, yaratıcılık, kolektif çalışma üzere becerileri kodlama eğitimlerimizle destekliyoruz. Evlatlara aktardığımız eğitim içeriklerimizi her sene güncelleyerek, onların içinde bulundukları devir itibarıyla en gereksinimi oldukları içerikleri geliştiriyoruz. Girişimimizin 4. devrinde dijital yerkürede dominant hale gelen yapay zeka ve tatbikleri konusunda eğitim vermeyi hedefliyoruz. 81 vilayette istekli eğitmenlerimizle her nahiyeden, her kültürden ve lisandan evlada eğitimlerimizi aktarmaya devam edeceğiz.”

Zenginleştirilmiş program

Yaygın öğrenme modelini benimseyen The Clubhouse Network, yetişkin mentörlerle dezavantajlı nahiyelerden gelen gençleri yaratıcılığı teşvik eden ve inançlı bir tahsil ortamında buluşturuyor. Burada gençler, mentörlerin desteğiyle yeni beceriler kazanıp kendi girişimlerini oluşturarak teknoloji tasarrufunu pekiştiriyor ve özgüvenlerini geliştiriyor. “Yarını Kodlayanlar” girişimi kapsamında hayata geçirilen yeni işbirliğiyle, Türkiye’deki gençler de The Clubhouse Network bünyesindeki hususî eğitimlere erişme imkânı bulacak. Gençlere, dijital yerkürenin değerli ortamlarından biri olan Yapay Zeka öğretilecek. Eğitimlerde, Yapay Zeka Kavramı; Dijital Dönüşüm ve Sanayi 4.0, Topluluk 5.0; Yapay Zeka: Tarihçesi, Etiği, Günümüz Tasarruf Biçimleri; R Lisanı ve Programlama Kavramları; Yapay Zeka İçin Kullanılabilecek Algoritmalar; Pyhton Lisanı Eğitimi ve Yapay Zeka Tatbikleri üzere mevzular ele alınacak. Eğitimler, The Clubhouse Network’e akredite olan Habitat Derneği tarafından düzenlenecek.

20 kişilik sınıf

Türkiye’nin birinci The Clubhouse Network sınıfı, Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği ve İTÜ işbirliğiyle İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ndeki Malumat Süreç Binası’nda açıldı. The Clubhouse Network standartlarına nazaran hazırlanan 60 metrekarelik sınıfta 20 bilgisayar bulunuyor. Mektepliler Arduino, Raspberry pi, Microbit üzere robotik gereçlerinin yanında tasarım ve müzik yapabilecekleri bilgisayar ve öbür enstrümanlar ile kendi zanaatlarını geliştirebilecekleri ahşap oyma kiti, dikiş üzere araçlardan da yararlanabiliyor.

Sınıfın en değerli özelliği, kapasite artırıcı eğitimlerin özgür girişim geliştirme doğasıyla harmanlanacağı bir nokta olması. Bu sınıfta mektepliler, Yapay Zeka konusunda girişim geliştirmek isteyen bir kişinin temel olarak bilmesi gereken her şeyi öğrenmiş olacak. Örneğin, güç tasarufunu maksimize eden akıllı kentler kurabilmek için, tabiattan ve kişilerden aldıkları olgularla güneşin en uygun ısıttığı ve rüzgarın en az olduğu noktaları hesaplayıp, bunları kişilerin yaşamak isteyebileceği ortamlarla karşılaştırarak, en tutarlı konut lokasyonunu seçecek Yapay Zeka girişimleri yazabilecekler.

19 devlette 25 bin gence ulaşıyor

MIT Media Lab ve Boston Bilim Müzesi işbirliğiyle 1993‘te kurulan The Clubhouse Network, tüm yerkürede dezavantajlı konumda olan 14-17 yaş arası gençlerin fikir ve yeteneklerinin teknoloji aracılığıyla geliştirilmesini hedefliyor. Platform, gençlerin kendilerini inançta hissedecekleri, kendi girişimlerini geliştirirken öğrenebilecekleri, kendilerine olan inançlarını artırabilecekleri ve 21. yüzyıl becerilerini geliştirebilecekleri bir ekosistem sunmak için çalışıyor. Bugün 19’u aşkın devlette 100’den çokça Clubhouse her yıl 25 bin gence ulaşıyor.

The Clubhouse Network’te tahsil gören mektepliler, kendi mobil pratiklerini geliştiriyor, kendi yazılımlarını, sinemalarını ve görüntü oyunlarını oluşturabiliyor. Sınıfta kazandıkları tecrübelerle öteki gençlere rehberlik ediyor ve ilham veriyorlar. The Clubhouse Network’e katılan gençlerle yapılan anket sonuçlarına nazaran, gençlerin %92’si geleceği konusunda daha optimist. %89’u ise The Clubhouse Network sayesinde, gelecekte başarılı olmasını sağlayacak teknolojik becerilere sahip olacağını düşünüyor.

81 vilayette 100 bin evlada eğitim

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle Ağustos 2016’da hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” girişiminde Türkiye’nin dört bir yanında 7-14 yaş arasındaki evlatlara kodlama eğitimi veriliyor. Bu eğitimlerde evlatlar, programlama hakkında fikir sahibi oluyor, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapıyor, kendi hayal dünyalarını oluşturuyor, kendi oyunlarını üretebiliyor. Bugüne kadar 60 vilayette 43 binin üzerinde evlada ulaşan girişimle önümüzdeki bir yılda 81 vilayette 100 bin evlada daha kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor.

MEB hocalarına de eğitim

Girişim kapsamında, geçen yıl itibarıyla Ulusal Eğitim Bakanlığı muallimlerine de kodlama eğitimi verilmeye başlandı. Bu kapsamda eğitimini tamamlayan yekun 38 hoca vazife yaptıkları mekteplerde yekun 4 bin mektepliye kodlama eğitimi vererek girişimin yaygınlaşmasına ekte bulunacak. Girişimle, 40 hocaya daha Scratch programlama eğitimi verilerek kendi bölgelerinde öteki hocaları yetiştirmesi sağlanacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle