Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Uzun biberin (Darüfülfül) yararları nelerdir? Uzun biber hangi illetlere âlâ gelir?

Uzun biberin (Darüfülfül) yararları nelerdir? Uzun biber hangi illetlere âlâ gelir?

Endonezya’nın en çok kullanılan baharatlarının ham unsuru olan uzun biberin ne biliyor musunuz? Pekala Uzun biberin (Darüfülfül)faydaları nelerdir? Uzun biber hangi illetlere güzel gelir? Meyve olarak da tüketilen uzun biber hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Sindirim meselelerinden en yaygın olan gaz sıkışmasına güzel gelen uzun biberin öbür ismi darüfülfüldür. Haberin detayında uzun bibere dair bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Piper Longum olarak bilinen Endonezya uzun biberi bir asma bitkidir. Bol su verildiğinde hanelerde bile yetiştirilebilir. Meyve olarak tüketilen uzun biber tıpkı vakitte kurutularak baharat olarak da kullanılır. Eski Türk yapıtlarından olan Divanu Lügati’t-Türk’te geçen uzun biber, yüzyıllardır memleketimizde de kullanılır. Güçlü bir antiseptik olduğundan vücutta yağ birikimini köstekler. Yüzyıllardır yemeklerde ve çay çeşitlerini tatlandırmada kullanılır. Biber ailesine ilişkin olan pippali de vücuttaki yağ asitlerini yakar. Böylelikle biriken toksinleri atar. Bakteriyel enfeksiyon özelliğine sahip uzun biber vadede üst teneffüs yolu illetlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Uzun bibere halk arasında Tiflis biberi de denir. Osmanlı hengamında ise bu bibere darılfülfül denilirdi. İlaç prodüksiyonunda kullanılan uzun biberde kuvvet ve şifa için macunlar yapılırdı. Kozalağın uzun haline benzeyen uzun biberin tadı karabiber ile birebirdir. Yemeklere aroma katan uzun biber insan sıhhatine inanılmaz yararları bulunur. İçerdiği fenol bileşikler vücudun ısısını artırarak süratle yağ yakmasını sağlar. 

UZUN BİBERİ (DARÜLFÜLFÜL) YARARLARI NELERDİR?

Vücutta birikimini önleyen karaciğer kimi tesirlerden ötürü yağlanmaya başlar. Bu durumda vücudun umum sıhhatini olumsuz tesirler. Uzun biber karaciğerin hücrelerini yenileyerek yağlanmayı önler ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

Uzun biberin neredeyse hiç yan tesiri bulunmaz. Çözücü hususlar içerdiğinden vücudun yağ bağlamasını ketler. Birikmiş yağları da çözümleyerek müddette kilo vermeye yardımcı olur. 

Bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde bakteri nispeti süratle artar. Bu da bir çok illete taban hazırlar. Bilhassa bakteriler burun bezlerinde ve sinüs kanalarında birikerek, sinüzit ve burun tıkanıklığı üzere marazlara neden olur. Akabinde de gerilim, şiddetli baş ağrısı, yorgunluk, öksürük ve hapşırma üzere belirtilerle hayat kalitesini hayli olumsuz tesirler. Ama uzun biber vücutta bakteri birikimini önler. Bakterilere karşı bağışıklıkta kalkan oluşur. Uzun biber baharatını balla karıştırıp tüketildiğinde kuru öksürük meselesini gidermiş olur.

Yerkürede obeziteden sonra en çok yaşanan marazlardan biri diyabettir. Kan içerisindeki şeker nispetini ayarlayamadığıdan yükselir. Bu da vücutta önemli komplikasyonlara neden olur. Uzun biber kandaki şeker orantısını düzenler. 

İçerdiği mineraller sayesinde mide asidini istikrarlar. Yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlığa âlâ gelir. Bunun yaşanmaması içinde yemeklere bir tutam eklemeniz yerinde olur.

Metropol hayatın en yaygın illetlerinden biri gerilim ve depresyondur. Bu iki rahatsızlığın artmasındaki en büyük etken ise had hücrelerinin gün uzunluğu deforme olmasıdır. Uzun biber içerdiği fenol bileşikler sayesinde hudutların sakinleşmesini destekleyerek bu rahatsızlıkların şiddetini azaltır.

Diş eti marazları içinde uzun biber baharatını tuz ve hamurla macun kıvamından biraz kalın bir hale getirin ve ağrıyan diş eti üzerine sürün bir saat bekletiniz. Acının yavaş yavaş azaldığını ve enfeksiyonların ise bir vade sonra azaldığını göreceksiniz.

Ilık su ile karıştırılıp tüketildiğinde boğazdaki enfeksiyonu atar. Ses kısıklığına âlâ gelir. Acı bir tadı olduğundan bal ile karıştırılarak da tüketilir. Mahsusen yakılıp solunduğunda akciğerlerde oluşan enfeksiyonları yok eder. Astım hastaları için epeyce tesirlidir. 

Yorum Ekle