Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Üzerlik tohumunun yararları nelerdir? Üzerlik tohumunun çayı nasıl yapılır?

Üzerlik tohumunun yararları nelerdir? Üzerlik tohumunun çayı nasıl yapılır?

Nazar otu olarak da bilinen üzerlik tohumunun insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor muydunuz? Evet üzerlik tohumunun yararları nelerdir? Üzerlik tohumu çayı nasıl yapılır? Sizler için merak edilen üzerlik tohumu hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında bilhassa tıkanan sinüs kanallarına açmaya yardımcı olan üzerlik tohumuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Afrika, Asya ve Amerika üzere sıcak ortamlarda yetişen üzerlik bitkisinin tohumu memleketimizde çay olarak tüketilmektedir. Başkaca birtakım yörelerde bu tohum mesken içerisinde yakılarak ruhsal rahatlattığı düşünülür. Bu yüzden de nazarlık tohumu olarak isimlendirilir. Beyaz çiçekler açan bu tohumun içinde harmalin, harmin, harmalol, peganin isimli glikozitler ve al boya unsurları bulunmaktadır. Tohumundan elde edilen yağlar tıbbı tedavilerde doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Afrodizyak tesire sahip olan üzerlik otu depresyon ve gerilime yeterli gelen bitkiler arasında en tesirli olandır. Ama haddinden fazla tüketildiğinde göz ve mide sıhhatini olumsuz tesirler. Üzerlik tohumu tüketmeden evvel bir bilirkişiye başvurmada yarar var. 

ÜZERLİK TOHUMUN YARARLARI NELERDİR? 

Üst teneffüs yolları yüksek enfeksiyondan ötürü tıkanır. Üzerlik otu yakılıp dumanı koklandığında sinüs yollarının açılmasını sağlar. Bezlerde biriken enfeksiyonu akıntı ile atar. 

Üzerlik tohumundan yapılan çay mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen ağır enfeksiyonlu grip sonrası boğaz ağrısı ve iltihaplanmasına da yeterli gelir. Boğazda biriken iltihabı balgam ile atar. Başkaca göğüs ve akciğerlerde öksürüğe bağlı oluşan tahribatını şiddetini hafifletir.

Besin atıklarından asıllı bağırsaklarda ortaya çıkan kurtların dökülmesini sağlar. Sindirim yollarını temizleyerek yaşanma ihtimali olan bağırsak marazlarının önüne makbul. 

İçerdiği hususlar sayesinde rahatlatma tesiri olan üzerlik tohumu hafıza ve dimağın daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Unutkanlık ve alzheimer üzere marazlarla savaşır. Tıpkı devranda uyku meselesi yaşayanlar için nispeten tesiri olan üzerlik tohumu çayını yatmadan bir saat evvel içtiğinizde rahat bir uyku yaşamanızı destekler. 

Hormonların sistemli çalışmasını sağlayarak yaşlanmayı önler. Bunun yanı sıra serotonin hormonlarını artırarak kişinin daha sakin olmasını sağlar. Eksperler bilhassa hatunların adet öncesi sendromu sırasında tüketmesini tavsiye eder. 

Göz iltihaplanmaları için rezene tohumu ile birlikte kaynatılıp ped pamuk yardımı ile göze sürülerek iltihabın kısa vadede atılmasını sağlar.

Ağızda biriken besin atıkları tükürük bezi ve mide dahil ağız kokusuna neden olurlar. Bunu engellemek için üzerlik tohumunu ağzını da tutunuz. Yumuşadıktan sonra atınız. Üzerlik tohumu içerdiği çözücü hususları tükürüğe yerleşir. Ağız içerisindeki tükürük biriken atıkları enzimler mide aracılığı ile vücuttan atar. 

ÜZERLİK TOHUMUNUN ÇAYI NASIL YAPILIR?

2 bardağı suya bir yemek kaşığı üzerlik tohumu ekleyip 2 dakika kaynatın. 7 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra tüketiniz. Uzun müddet ve devamlı tüketmemeye dikkat edin.

Yorum Ekle